Kaçak akım toprağa mı akar, topraktan mı akar.

Konuyu anlayabilmek için, topraklama çubuğunu topraktan çıkartıp havaya doğru dik olarak konumlandırıp AC gerilimi uygulayınız.
Bu çubuktan akım akar mı akmaz mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir tabir vardır; "zaman akıp gidiyor" deriz. Şimdi zaman sıvı veya gaz değil diye "zaman zıplayıp gidiyor"mu diyelim:D. Yanlış anlaşılmasın esprili olsun dedim.

Akmak: terminolojilerde, basınçlanan şeyin ilerlemesi anlamında kullanılmıyor mu?

Konuyu anlayabilmek için, topraklama çubuğunu topraktan çıkartıp havaya doğru dik olarak konumlandırıp AC gerilimi uygulayınız.
Bu çubuktan akım akar mı akmaz mı?

Kobay ben olayım :)

Elektrik yükü çubuğun üst ucuna ulaşıncaya kadar bi akım oluşur devamında gidecek yeri olmadığı için sıfıra düşer.

Zaman akip gidiyor da akmak ifadesi mecazi anlamdır.su an benimle aynı şeyi savunuyorsunuz aslında.

Kobay ben olayım :)

Elektrik yükü çubuğun üst ucuna ulaşıncaya kadar bi akım oluşur devamında gidecek yeri olmadığı için sıfıra düşer.
Markoni'nin kemiklerini sızlattın dostum :D
O çubuktan bol miktarda akım akabileceğini iddia ediyorum.
Çubuk meselesi tam anlaşılınca topraklama konusu daha iyi anlaşılacaktır.

Billur Tuz'un bir sloganı vardı "akar akar akar".

• Beğen
Tepkiler: huh
allah kahretsin beni @Mr_YAMYAM,

bütün dikkatimi topladım hadi akıtalım o büyük akımı :)
Ben akıttım :D
TR.png

Akımın akmayacağını iddia edebilen var mı :D

buyuklerim bana zamaninda nalbant bile ol ama sakın elektrik işine girme demişlerdi.

buyuklerim bana zamaninda nalbant bile ol ama sakın elektrik işine girme demişlerdi.
Seni gandırmışlar.
İster nalbant ol istersen elektrikçi istersen marangoz..
Ancak ne olursan ol işinde daima UZMAN ol.
İşinde uzman olan bir elektrikçi de olsa nalbant ta olsa, marangoz da olsa daima kazanır.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri