Kaçak akım toprağa mı akar, topraktan mı akar.

Markoni'nin kemiklerini sızlattın dostum :D
O çubuktan bol miktarda akım akabileceğini iddia ediyorum.
Çubuk meselesi tam anlaşılınca topraklama konusu daha iyi anlaşılacaktır.

O çubuktan bolca akım alabilir doğru. Doğada yalıtkan diye bişey yoktur zaten hava da belli bir oranda akım geçirir ama direnci inanılmaz yüksektir. Havadaki bir çubuğa inanılmaz yüksek bir gerilim uygulayabilsek artık hava da akımı iletir. Yukarıda arkadaşlar bahsetmişler toprağa akan akım aslında oraya gidip birikmiyor ilgili trafonun toprak bağlantısından kendini tamamlıyor yani dünya da bir iletken gibi davranıyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
O çubuktan bolca akım alabilir doğru. Doğada yalıtkan diye bişey yoktur zaten hava da belli bir oranda akım geçirir ama direnci inanılmaz yüksektir. Havadaki bir çubuğa inanılmaz yüksek bir gerilim uygulayabilsek artık hava da akımı iletir. Yukarıda arkadaşlar bahsetmişler toprağa akan akım aslında oraya gidip birikmiyor ilgili trafonun toprak bağlantısından kendini tamamlıyor yani dünya da bir iletken gibi davranıyor.
Buradaki incelik çubuğun dalga boyudur.
50Hz için çubuğun çeyrek dalga boyunu hesaplarsak binlerce kilometrelik bir uzunluk sözkonusudur. Dolayısı ile 50Hz olarak düşünmemek gereklidir.
Eğer 50Hz lik frekansların havaya yayılmasını istiyorsak dalga boyuna eşdeğer bir anten tasarlamalıyız.
300MHz lik bir vericinin dalga boyu 1 metre ise çeyrek dalga için o çubukların 25 er cm olması yeterlidir.
Demekki 300MHz lik bir frekansı 25 cm lik bir çubuk ile rahatlıkla havaya yayabiliriz.
Havaya yayılan bu frekanslara elektromanyetik dalga denildiğini hepimiz biliriz.
Verici gücü doğrultusunda ise bu çubuk üzerinden akan akım son derece yüksek olabilmektedir.
Antenlerden yayılan bu frekansların hareketleri aynen toprak için de geçerlidir.
Ancak önemli bir ayrıntı dışında.
Dünya, yüzey ve hacim olarak daima sıfır potansiyel olarak kabul görmektedir.
Yani toprak dediğimiz dünya elementleri asla potansiyel olarak yükseltilemez.
Ancak bir iletken çubuk veya bir levha rahatlıkla potansiyel fark olarak yükseltilebilir.
Bir topraklama çubuğu da aynı şekilde davranmaktadır. Ancak, toprak bu potansiyel farkı daima sıfırladığı için asla anten gibi yüklenemez.
Yüklenemediği için de toprağa giden akımları bir şekilde elde edip yeniden kullanamayız.

eğer terimle alakalı bir sorun var diyorsanız buradaki "akar" ifadesi de yanlıştır. akmak akışkanlara ait karakteristik bir özelliktir. elektrik akışkan değildir.

belki de en uygun ifade "kaçak elektrik toprağa ulaşır" şeklinde olmalıdır.

Sıvı ve gazlar akışkandır o yüzden "akım" ifadesi kullanılabilir ama elektrik, sıvı ya da gaz olmadigi akıcı değildir o yüzden de "akım" ifadesi kullanilamaz gibi bi durum oluşuyor. Sıvı ve gazlar için kullanılan akım da, elektrik yüklerinin hareketi için kullanılan akım da teknik kapsama girer.

Kacak akım once toprağa akar devamında kaynağa ulaşıncaya kadar topraktan akar.

Ani refleksler yanlış anlaşılma ve yanlış yorumlara neden oluyor. Benim başıma da çok geliyor. Sn. @Mr_YAMYAM en başta "çubuğa AC gerilim verin, havaya dikin" demiş. Sn. @pino'da "ucuna ulaşıncaya kadar gider, ucunda sıfıra düşer" demiş.

Çubuk elimizde yukarı bakarken Akım vücut üzerinden Toprak'a geçmez mi? Diğer elimize bir de HF TRANSMITTER mı bağlayacaz klemensle? Onu anlayamadım.

Ani refleksler yanlış anlaşılma ve yanlış yorumlara neden oluyor. Benim başıma da çok geliyor. Sn. @Mr_YAMYAM en başta "çubuğa AC gerilim verin, havaya dikin" demiş. Sn. @pino'da "ucuna ulaşıncaya kadar gider, ucunda sıfıra düşer" demiş.

Çubuk elimizde yukarı bakarken Akım vücut üzerinden Toprak'a geçmez mi? Diğer elimize bir de HF TRANSMITTER mı bağlayacaz klemensle? Onu anlayamadım.
Çubuğu elinde neden tutuyorsun ki. O çubukta yüksek gerilim olabilir :D
Elektriksel olarak yalıtkan bir malzeme vastasıyla havaya dikemezmisin.?
Buradaki HF TRANSMİTTER bir verici demektir.
Günümüz tekniğinde daima kullanılmakta olan aygıtlardır.
Bir cep telefonu, bir wi-fi, bir radyo veya TV vericisi, HF transmitterlere örnektir.
Tüm bu cihazlarda birer HF transmitter ve bir anten mutlaka kullanılmaktadır.
Wi-Fi cihazlarını örnek olarak alıp incelersek.
2.4GHz gibi bir frekansla çalışıyorsa bu cihazda bu frekansın dalga boyuna uygun bir anten mutlaka vardır. Bu antene uygulanan yüksek frekanslar antenden yayılarak havaya yayılmaktadır.
Havaya yayılan bu dalgaları bizler başka bir antenle yakalayıp, alıcı antenimiz üzerinde indüklenen gerilimi işleyerek teknolojiyi kullanıyoruz.

Çubuğu elinde neden tutuyorsun ki. O çubukta yüksek gerilim olabilir :D
Elektriksel olarak yalıtkan bir malzeme vastasıyla havaya dikemezmisin.?
Buradaki HF TRANSMİTTER bir verici demektir.
Günümüz tekniğinde daima kullanılmakta olan aygıtlardır.
Bir cep telefonu, bir wi-fi, bir radyo veya TV vericisi, HF transmitterlere örnektir.
Tüm bu cihazlarda birer HF transmitter ve bir anten mutlaka kullanılmaktadır.
Wi-Fi cihazlarını örnek olarak alıp incelersek.
2.4GHz gibi bir frekansla çalışıyorsa bu cihazda bu frekansın dalga boyuna uygun bir anten mutlaka vardır. Bu antene uygulanan yüksek frekanslar antenden yayılarak havaya yayılmaktadır.
Havaya yayılan bu dalgaları bizler başka bir antenle yakalayıp, alıcı antenimiz üzerinde indüklenen gerilimi işleyerek teknolojiyi kullanıyoruz.

Ben, en baştaki sizin yapılmasını söylediğiniz ifadeye göre hareket ettim ama sonuçta çarpılacağımı görüyorum. Neyse dalgamıza bakalım:D:D:D.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri