Kaçak akım toprağa mı akar, topraktan mı akar.

testcimurat

Katılımcı Üye
Kaçak akım toprağa mı akar topraktan mı akar.

Kolay gelsin...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektriğin yolunu kaybedip biryerlerde akıp gitmesi ya da kaybolması gibi bir durum yok . Böyle abukluklar insana mahsus . Sonuçta kaçtığını kastettiğimiz akım da işletme topraklamasına kavuşmak için toprağı iletken olarak kullanıyor .

Topraklama hattı üzerinden toprağa, ordan da enerji alınan trafonun işletme topraklaması üzerinden trafonun sargılarına kadar ulaşır, işyerindeki veya evdeki sigortaya kadar ulaşarak açma yaptırır

Bu soru tavukmu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar? oldu gibi.

Aslında konuyu açmamın nedeni olayın teknik olarak nasıl gerçekleştiği değil. Biz bu durumu hangi kelimelerle tanımlamalıyız. Çünkü olayı yanlış kelimeyle tanımladığımızda yanlış algılamalara sebep oluyor.

Benim yaşadığım bir olayı örnek vereyim. Hepimiz biliriz. Kurşunsuz benzin diye bir ürün vardır. Hepimiz bu şekilde adlandırırız. Bir gün bir abimiz bu ifade yanlış biz aslında kurşunlanmamış benzin demeliyiz dedi. Evet gerçekten de kurşunlanmamış benzin dememiz gerekiyor. Peki bu neden önemli . Kurşunsuz benzin dendiğinde aslında benzin kurşunlu oluyor. Daha sonra bazı işlemlerle kurşun içinden çıkarılıyor algısı oluşuyor. Bende yıllarca öyle olduğunu sandım. Ama işin gerçeği benzin aslında kurşunsuz oluyor. Kurşun sonradan ilave ediliyor. Biz bu benzine kurşunlanmamış benzin deseydik. Ben ilk duyduğumda benzinin içine kurşunun sonradan konduğunu anlardım.

Topraklama meselesine gelince.

Forumda sizde rastlamışsınızdır. Saksıda topraklama , toprağa giden elektronlar nereye gidiyor, toprağa giden elektronların kaynağı nedir vb gibi durumlara.

Benim kafama takılan bizler topraklama ile ilgili acaba yanlış ifadeler kullandığımız için mi insanlar durumu böyle algılıyor.

Bu şekilde algılar oluşturmamak için durumu nasıl ifade etmeliyiz.

Kolay gelsin...

Toprak'ta yüksek bir potansiyel oluşursa ve bir şekilde Faz-Notr Hatları'na temas ederse Toprak'tan Faz veya Notr yönüne de akım akabilir diye düşünüyorum (böyle bir deney yapmadım).

Notr'e akması daha mümkün, Faz Hattı'ndan ise Alternanslar'ın 0 olduğu anda Toprak'ta yüklenmiş bir Elektron Faz Hattı'ndan da deşarj olabilir (deneyimlemedim).

eğer terimle alakalı bir sorun var diyorsanız buradaki "akar" ifadesi de yanlıştır. akmak akışkanlara ait karakteristik bir özelliktir. elektrik akışkan değildir.

belki de en uygun ifade "kaçak elektrik toprağa ulaşır" şeklinde olmalıdır.

Toprak'ta yüksek bir potansiyel oluşursa ve bir şekilde Faz-Notr Hatları'na temas ederse Toprak'tan Faz veya Notr yönüne de akım akabilir diye düşünüyorum (böyle bir deney yapmadım).

Notr'e akması daha mümkün, Faz Hattı'ndan ise Alternanslar'ın 0 olduğu anda Toprak'ta yüklenmiş bir Elektron Faz Hattı'ndan da deşarj olabilir (deneyimlemedim).

Demek istediğim tam da bu. Bütün bu kafa karışıklığı olayı doğru ifade edecek kelimeler kullanmıyor olmamızdan kaynaklanıyor.

Kolay gelsin...

eğer terimle alakalı bir sorun var diyorsanız buradaki "akar" ifadesi de yanlıştır. akmak akışkanlara ait karakteristik bir özelliktir. elektrik akışkan değildir.

belki de en uygun ifade "kaçak elektrik toprağa ulaşır" şeklinde olmalıdır.

Peki bu durumda toprak kaçak akımla dolar mı ? Ne kadar kaçak akım için ne kadar toprak gerekir. Örneğin 1mA kaçak akım için bir kamyon toprak yeter mi ?

Kolay gelsin...

akım, akmadır.

Madde her haliyle akar :)

madde her haliyle akmaz. bu ,fiziğe aykırı bir ifadedir. Bir maddenin akışkanlığı o maddenin karakteristiğidir. demir katı halde akışkan değildir ama ısınınca akışkan özelliği kazanır. ama tahta için aynı şeyi söyleyemeyiz. tahtayı akışkan yapamazsınız. ısınınca yanmaya başlar.

ilave olarak akmak teriminin birinci anlamı akışkanların yani sıvı ve gazların yer değiştirmesidir. elektrik akımı sıvı ve gaz olmadığı için, burada kullanılan akmak ifadesi teknik anlamdır. benim bahsetmeye çalıştığım şey budur.

yoksa ben de günlük hayatta "akım toprağa akmış" ve ya "gerilim düşmüş" gibi ifadeler kullanırım.
elektrikten anlamayan bir kişi "gerilim düşmüş" den ne anlar ? ve ya "panoda gürültü var" ifadesinde ben elektriksel parazitten bahsediyorum. elektrikten anlamayan biri "panoda gürültü var" dan ne anlayacaktır ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri