Kaçak akım selektivite

emodiyator

Profesyonel Üye
Kaçak akımla ilgili bazı yorumları okuyunca konu hakkında bilgi karmaşası bir durumun olduğunu gördüm ve konuyu açama gereği duydum.Aslında cevabını kendimde çok merak ediyorum.

Sorum şu bildiğiniz gibi binalarda dairelere kaçak akım bağlanırken sayaç çıkışına 300 ma daire içine ise 30 ma kaçak akım rölesi bağlanıyor.Bir çok farklı konuda 30 ma nın açmadığı fakat 300 kaçak akımın açtığıyla igili yorumları görüyoruz.Bazı üstad arkadaşlardan da bu konu hakkında aynı tip kaçak akımla selektivite (seçicilik) yapılamayacağı hakkında yorum okudum.Yani ani açan tiplerde 300 ma ve 30 ma nın aynı anda açabileceği söylenmektedir.Burada panolara çokça rastladığımız tmş sigorta kıyaslamasında örneğin 160 amper tmş trip yaparken 80-100 amper sigortanın devreyi açmaması gibi bir durum incelendiğinde tali kollardan geçen akımın ana kol akımını aştığı durumlarda bu olay gerçekleşiyor.Buradaki seçiciliğin yapılamasının nedeni (kaçak akımlar için) buna benzer durum mu yoksa daha farklı bir açıklaması mı var.Sonuçta düşündüğümüzde kısa devre akımlarındaki gibi nominal akımın katları şeklinde yükselen bir akım yok sadece minik düzeyde kaçak akımlar nedeniyle selektivite neden sağlanamaz deniliyor kaçak akımlar için.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri