Kaçak akım rölesi

Hocam yukarda bi arkadas bahsetti su baska bi yere degse bile heryerden sigorta attirir diye

siğorta atması başka ,
kaçak akım rölesi atması başka

Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Prensibi
içinde bulunan toroid içerisinden geçen, devreye giren ve devreden çıkan akımların birbirine eşitliği ilkesi ile ürün koruma gerçekleştirir. Devreye giren ve devreden çıkan akım birbirine eşitse manyetik akı oluşmamaktadır. Devre üzerinde olası bir kaçak akım olması durumunda ise toriod üzerinde akım dengesizliği sonucu fark oluşur. Bu fark kaçak akım rölesi tarafından algılanarak devre üzerindeki enerji çok kısada bir sürede kesilir, böylelikle kaçak akım oluşmasını önlenir.

daireye bir adet kaçak akım rölesi takıldığı için tesisatın tümünü etkiler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Abi camasir makinesinin bagli oldugu musluktan su sızdırüyor ondan kaunakli sanirim benimki prize cok yakin nemden dolayı olabilir ama oranin sigortasi kapalitkende atıyor kurudugunda sanirim hersey ortaya cikacak
Kaçak akım bir eve giren bütün elektriği kontrol eder sigorta ise sadece linye den geçen faz ucunu elektrik dediğim hem faz hemde nötr dediğimiz kontrol kalemini dokundurduğumuz da ışığı yakan la kontrol kalemini dokundurduğumuz da yanmayan uçlardır ama her ikisinden de akım geçer ve kaçak akım her iikisinide kontrol eder sizin salonunuzda televizyon ve lamba yanarken fazdan giden akım nötr ucundan döner ama toprağa veya su ile bina demirlerine bir akım banyo dan geçse kaçak akım atacaktır çünkü sigortalarımız tek kontaklı ve sadece faz ı keser nötr ü kesmez
Yapılacak iş su sızıntısı olan yer tamir edilecek sigortası kapatıldıktan sonra prizi ve kasasını sökün içinde su ve nem var mı kontrol edin ama bunu bir elektrikçi den yardım alarak yapın çünkü eğer sigortayı kapatmazsanız kaçak akım da sonuç ta bir kul yapımı cihaz mA i yüksek veya atmadığını düşünün o sırada akıma kapılıp yaralana bilir hatta ölebilirisiniz prizi ve kasayı saç kurutma cihazı ile kurutun prizi yerine takın elektriği öyle açın

Kaçak akım bir eve giren bütün elektriği kontrol eder sigorta ise sadece linye den geçen faz ucunu elektrik dediğim hem faz hemde nötr dediğimiz kontrol kalemini dokundurduğumuz da ışığı yakan la kontrol kalemini dokundurduğumuz da yanmayan uçlardır ama her ikisinden de akım geçer ve kaçak akım her iikisinide kontrol eder sizin salonunuzda televizyon ve lamba yanarken fazdan giden akım nötr ucundan döner ama toprağa veya su ile bina demirlerine bir akım banyo dan geçse kaçak akım atacaktır çünkü sigortalarımız tek kontaklı ve sadece faz ı keser nötr ü kesmez
Yapılacak iş su sızıntısı olan yer tamir edilecek sigortası kapatıldıktan sonra prizi ve kasasını sökün içinde su ve nem var mı kontrol edin ama bunu bir elektrikçi den yardım alarak yapın çünkü eğer sigortayı kapatmazsanız kaçak akım da sonuç ta bir kul yapımı cihaz mA i yüksek veya atmadığını düşünün o sırada akıma kapılıp yaralana bilir hatta ölebilirisiniz prizi ve kasayı saç kurutma cihazı ile kurutun prizi yerine takın elektriği öyle açın
Hocam ben ilk günler fönle duvarı falan kurutmaya biraz calistim sadece kombi ve tv calistiyordum ışıklar dahil acmiyorduk beyaz esyada dahil bugun sadece isiklari acayim dedim gene salter atti acaba iyi kurumamasindan mi yoksa baska nedenden mi ?
beyaz eşya kullanma derken tvde kullanma dedi mi :))
Ona birsey demedi allahtan :)

Hocam ben ilk günler fönle duvarı falan kurutmaya biraz calistim sadece kombi ve tv calistiyordum ışıklar dahil acmiyorduk beyaz esyada dahil bugun sadece isiklari acayim dedim gene salter atti acaba iyi kurumamasindan mi yoksa baska nedenden mi ?
:)

ışıkları her yaktığınızda kaçak akım atıyor doğrumu ?
ışıklarda daha önce hiç bir sorun varmıydı ?
ışıklarla ilğili bir işlem yapıldı mı ? ve buatlarda ( ek bağlantılar )

Su kaçağını tamir ettiniz mi?Eğer su kaçağı tamir olmadıysa fön le kurutmanın bir anlamı olmaz eviniz kaçıncı kat?Birde tavanda su lekeleri var mı lamba çevresinde fön makinesi çalışıyor ama lamba açtığınızda atıyorsa lamba fazınız direk nem veya suya temas ediyor olabilir

ışıkları her yaktığınızda kaçak akım atıyor doğrumu ?
ışıklarda daha önce hiç bir sorun varmıydı ?
ışıklarla ilğili bir işlem yapıldı mı ? ve buatlarda ( ek bağlantılar )
Hayır öyle değil su sızdırmasından dolayı atıyordu ya kombi ve lavabo isiklari acik olsa bile 4 saat gibi bi surede atiyordu camasir makinesinin bagli oldugu muslugu yaptirdik hafif bi su sizdirmasi vardi oda prize yakindi gunlerdir kombi calisiyor atmiyordu bugun butun isiklari atinca sanirim yuklenmeden kaynakli atti duvari hala kurutamadik yuklenince niye atti onuda anlamadim
Su kaçağını tamir ettiniz mi?Eğer su kaçağı tamir olmadıysa fön le kurutmanın bir anlamı olmaz eviniz kaçıncı kat?Birde tavanda su lekeleri var mı lamba çevresinde fön makinesi çalışıyor ama lamba açtığınızda atıyorsa lamba fazınız direk nem veya suya temas ediyor olabilir
Hocam camasir makinenin muslugu dibinden kaciriyordu prize yakindi gecen gun yazmistim onu tamir ettim fönle biraz kurttum kac gündür sorunsuz sadece kombi kullaniyordum atmiyordu dün lavabo isiklarinida actim gün boyu sorun olmadi ama bugun butun isjklari ve bi prizin bagli oldugu tv acinca attı sorun gene kurutamadigimiz duvarda bence benim merak ettigim yüklenmedrn dolayi mi oldu bu prizler normalde kapalıya hani bugun acinca ondan mi oldu biraz karisik anlattim ama kusura bakmayin

Hayır öyle değil su sızdırmasından dolayı atıyordu ya kombi ve lavabo isiklari acik olsa bile 4 saat gibi bi surede atiyordu camasir makinesinin bagli oldugu muslugu yaptirdik hafif bi su sizdirmasi vardi oda prize yakindi gunlerdir kombi calisiyor atmiyordu bugun butun isiklari atinca sanirim yuklenmeden kaynakli atti duvari hala kurutamadik yuklenince niye atti onuda anlamadim
Sigorta mı attı kaçak akım mı?Eğer kaçak akım attıysa fazla amperden veya faz nötr arasındaki yükten atmaz kaçak akım faz dan veya nötr den suya toprağa kaçak olursa atar sigorta aşırı yükten ve faz nötr kısa devresinden atar
Sigorta mı kaçak akım mı?Lambayı açar açmaz mı attı yoksa lambanız yandı 15 dakika sonra mı attı?

Sigorta mı attı kaçak akım mı?Eğer kaçak akım attıysa fazla amperden veya faz nötr arasındaki yükten atmaz kaçak akım faz dan veya nötr den suya toprağa kaçak olursa atar sigorta aşırı yükten ve faz nötr kısa devresinden atar
Sigorta mı kaçak akım mı?Lambayı açar açmaz mı attı yoksa lambanız yandı 15 dakika sonra mı attı?
Bu anlattiklarim hep kaçak akım icin baya yardimci oldunuz siz zaten bana unuttunuz belki eski konusmalari haliyle sitede baya konu var haklisiniz :) abi ben kombiyi aciyordum ve lavabonun isiklarini 4 saat sonra falan atiyordu sonra su sıkıntısını tamir ettim sadece kombiyi ve televizyonu 3 veya 4 gündür sorunsuz kullanıyordum dün gece ekstradan lavabo ısıklarınıda actim hicbir sorun olmadi bugun diger odada bi tv var tüm ışıklarda dahil onu acinca kacak akim yaklasik bi 5 saat sonra falan attı duvarı tam kurutamadik bunla baglanti olabilir mi yüklenme olunca acaba ondan mi kar suyu sezdi gene

en son yeni yaptığınız işlem için soru !!!
cevap istemi !!!

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri