Kaçak Akım Rölesi Yardım

wquzun

Üye
Selam Arkadaşlar biz evde yokken KAR atmış buzdolabı ve derin dondurucu kulanılamaz hale gelmiş koku yüzünden ne yaptıysak kokuyu gideremedik her neyse elektrikçilere sordum Kar'ı iptal et 40 amper sigorta tak dediler yerine sizce doğru hareket olurmu işin garip tarafı Kar devamlı atmıyor mesala şu an 4 gündür atmıyor ama sık sık şehir dışına çıkıyoruz korkumuzdan evde devamlı biri kalıyor KAR'ı iptal edip resimdeki sigortayı taktırsam olurmu birde evimiz baya büyük dubleks 250 m2 panodaki sigortalar uygunmu yardımcı fikirlerinize şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WP_20180912_17_50_20_Pro.jpg
    WP_20180912_17_50_20_Pro.jpg
    331.6 KB · Görüntüleme: 32
  • WP_20180912_17_55_42_Pro.jpg
    WP_20180912_17_55_42_Pro.jpg
    148.3 KB · Görüntüleme: 30
  • WP_20180912_17_55_56_Pro.jpg
    WP_20180912_17_55_56_Pro.jpg
    139.2 KB · Görüntüleme: 27
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ayni işlevi kesinlikle göremez, çünkü otomat sigortayla kaçak akım rölesinin devreyi kesme şekli birbirine çok benze de ayni korumayı kesinlikle sağlayamazlar, yani biri diğerinin yerine geçip kesinlikle kullanılamaz, kaçak akım röleleri toprak hattı olan her evin olmazsa olmaz bir demirbaşı olarak görülmelidir, asla normal sigorta bir kaçak akım rölesinin boşluğunu dolduramaz, dolduracağını kesinlikle düşünmeyin. (Son zamanlarda iki fonksiyonu da kendi içinde bulunduranlar istisna olarak)

30 mA ve uygun amper kapasitesindekiler insan hayatı, 300 mA'likler yangına karşı tüm konutları, işyerlerini, fabrikaları korumak amaçlı olarak mutlaka kullanılmalıdır. Kaçak akım rölesi bulunmazsa ; örneğin elektrikli bir fırının metal gövdesinde kaçak faz akımı olduğunda vücudunuzdan 30 mA ve üstü geçerek anında başka bir koruma elemanı örneğin otomatı attıramaz, ancak 30 mA'lik bir kaçak akım rölesini attırabilir, bu durumda eğer mazallah yerler sulu ve ıslaksa ölüm riskiniz bu koşullarda daha yüksek olabilir. Bu nedenle otomat sigortanın yerine bunu değiştirmeyi hiç düşünmeyip sorunun asıl kaynağını (kaçak akım rölesini attıran asıl nedeni) bulup bu röleyi elektrikçilere mutlaka taktırınız. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Selam Arkadaşlar biz evde yokken KAR atmış buzdolabı ve derin dondurucu kulanılamaz hale gelmiş koku yüzünden ne yaptıysak kokuyu gideremedik her neyse elektrikçilere sordum Kar'ı iptal et 40 amper sigorta tak dediler yerine sizce doğru hareket olurmu işin garip tarafı Kar devamlı atmıyor mesala şu an 4 gündür atmıyor ama sık sık şehir dışına çıkıyoruz korkumuzdan evde devamlı biri kalıyor KAR'ı iptal edip resimdeki sigortayı taktırsam olurmu birde evimiz baya büyük dubleks 250 m2 panodaki sigortalar uygunmu yardımcı fikirlerinize şimdiden teşekkürler.

Kaçak akımı,tekrar kapamalı tip yapmanız
yararlı olabilir.

Bende sami inci ile aynı görüşteyim. Kaçak akım rölesinden vaz geçmek hiç akıllıca değil. Pahalı ama tekrar kapamalı kaçak akım rölesi kullanılması uygun olur.

cevaplar için teşekkürler elektrikçi geldi bu evde hiç bir yerde kaçak yok dedi siemens 40 amper KAR taktı 5 dakika sonra oda attı benim yapacağım bu kadar dedi 40 amper otamat sigorta önerdi bende aldım ama taktırmadım.Tekrar kapamalı kaçak akım rölesi hakkında hiç bilgim yok.taktırınca sorunum çözülürmü(gönül rahatlığınla şehirdışına)çıkabilirmiyiz buzdolabı derin dondurucuyu yeni aldım 7000 tl durduk yere masraf çıktı vallahi korkudan evden ayrılamıyorum.eve çakıldık kaldık şehir dışın çıkıcam çıkamıyorum.bulunduğum şehirde 4.tane elektrikçiye sordum bizim şehrin şebekesi sorunlu Kar'ı çıkar 40 amper sigorta tak diyorlar soruyorum yandın falan çıkarsa diye bizde çıkmıyorya diyorlar. şaşırdım kaldım.

Abi simdi elektrikcinin yerine kendini koy.kacak akim arızası bulmak şanslıysanız 10 dakika değilseniz bütün gununuzu alir götürür.o elektrkcinin servis ücreti atiyorum 100 tl ise o adam bütün gün sizin evde kacak akim aramaz..onlarda aslinda olmamasi gereken yollara basvuruyorlar..kacak akim yerine sigorta takalim filan diyorlar.bunu yapmanın size bir faydası olmaz..elektrikçi kacak akim arızası yuzunden bütün gununu sizin evde oldurme riskini almaz..ben boyle dusunuyorum...ama iyi bir meblağ teklif ederseniz o tesisatı altini ustune getirir yine o arizayi bulur.bu isler böyle

Kaçak akımı,tekrar kapamalı tip yapmanız
yararlı olabilir.
Tekrar kapamali tip nasil oluyor usta?ilk defa duydum valla.

Başka yere de yazmıştım bunu..
Kar'a paralel şalter taktırın. Evdan uzun süreli ayrılırken kar'ı devre dışı bırakın. Eve gelince devreye alırsınız. Gün içinde atsa bile sıkıntı olmaz.

Abi simdi elektrikcinin yerine kendini koy.kacak akim arızası bulmak şanslıysanız 10 dakika değilseniz bütün gununuzu alir götürür.o elektrkcinin servis ücreti atiyorum 100 tl ise o adam bütün gün sizin evde kacak akim aramaz..onlarda aslinda olmamasi gereken yollara basvuruyorlar..kacak akim yerine sigorta takalim filan diyorlar.bunu yapmanın size bir faydası olmaz..elektrikçi kacak akim arızası yuzunden bütün gununu sizin evde oldurme riskini almaz..ben boyle dusunuyorum...ama iyi bir meblağ teklif ederseniz o tesisatı altini ustune getirir yine o arizayi bulur.bu isler böyle

Tekrar kapamali tip nasil oluyor usta?ilk defa duydum valla.

Değişik tipleri var.Açma geldikten sonra,90 sn. bekleyip ,devreyi kendi kendine kontrol ediyor.Sebepsiz bir arıza nedeniyle açma olmuşsa,cihaz tekrar kapama yapıyor.ABB,Legrand,Eaton,Schneider hepsinde var.

Son düzenleme:
Başka yere de yazmıştım bunu..
Kar'a paralel şalter taktırın. Evdan uzun süreli ayrılırken kar'ı devre dışı bırakın. Eve gelince devreye alırsınız. Gün içinde atsa bile sıkıntı olmaz.
Peki eve gelince devreye almayı unutur ve oldu ki çarpılırsa ne olacak .

Evde bulunmadığınızda atması normal değil. Başka marka denemenizde fayda var. Olmazsa kaçağın tespit edilmesi gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri