Kaçak akım rölesi yanlış mı bağlanmış?

Emirgkts

Üye
Merhabalar yeni aldığımız (3 ay önce) çamaşır makinesinesinin suyuna elleyince hafif çarptığını fark ettim sonra sigorta kutusunu açıp k.a.r ın test düğmesine bastım hiç birşey olmadı sonra kapağını söktüm ve bu manzarayla karşılaştım
15942943762917909611695319865774.jpg
hem ters bağlanmış hemde nötr bağlı değil bana yanlış geliyor bu bağlantı doğrumudur?
15942945032957272428385278855402.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
üsten enerji girişi yapılmış doğru olan ama
kaçak akım rölesine nötr girişi yapılmamış
çıkışı ?
Kaçak akım rolesi alttan giriş yapılmış üsten değil
Sigortalar üstten

c tipi siğortalar evde kullanılmaz + amper değerleri çok yüksek sayılır
amacı dışına çıkmış olur .
kablo kesitleri amper dayanma durumu
genellikle
2.5 mm2 kablo 16 amper siğorta ( priz )
1.5 mm2 kablo 10 amper siğorta ( aydınlatma )

ev için sadece klimada C tipi siğorta ilk anda yüksek akım çeken cihazlarda .

üsten ve alttan fotolar yayınlayın yatay % 45 derece eyimli kablolar tam gözükmüyor .
özellikle alt kısım siğortaya kaç kablo giriyor .
bir siğortaya fazla kablo varsa siğorta fazlalaştırma yapılması gerekir

zaten : tüm sistem değişmeli görüyorum

tüm kablolar nereye gidiyor ( projelendirilmelidir )
sistem yeniden yapılmalıdır .
ilk proje yapılır işe başlanır burada tersi durum olacak .

kullanılacak cihazlar kaç amper çekiyor kaç watt ? bilinmeli ?
siğortalar kaç amper olacak ?
kablo kaç amper dayanır ?
kalite ve sahte olmayan siğorta tercihi !!!

kolay gelsin .

Son düzenleme:
üsten enerji girişi yapılmış doğru olan ama
kaçak akım rölesine nötr girişi yapılmamış
çıkışı ?

c tipi siğortalar evde kullanılmaz + amper değerleri çok yüksek sayılır
amacı dışına çıkmış olur .
kablo kesitleri amper dayanma durumu
genellikle
2.5 mm2 kablo 16 amper siğorta ( priz )
1.5 mm2 kablo 10 amper siğorta ( aydınlatma )

ev için sadece klimada C tipi siğorta ilk anda yüksek akım çeken cihazlarda .

üsten ve alttan fotolar yayınlayın yatay % 45 derece eyimli kablolar tam gözükmüyor .
özellikle alt kısım siğortaya kaç kablo giriyor .
bir siğortaya fazla kablo varsa siğorta fazlalaştırma yapılması gerekir

zaten : tüm sistem değişmeli görüyorum

tüm kablolar nereye gidiyor ( projelendirilmelidir )
sistem yeniden yapılmalıdır .
ilk proje yapılır işe başlanır burada tersi durum olacak .

kullanılacak cihazlar kaç amper çekiyor kaç watt ? bilinmeli ?
siğortalar kaç amper olacak ?
kablo kaç amper dayanır ?
kalite ve sahte olmayan siğorta tercihi !!!

kolay gelsin .
Elektrik rölenin altından giriyor üstünden çıkıyor ev babamın olduğu için işi ucuza halletmek istiyoruz 2 sigorta kızarmış yan sigortaya girmiş gelen elektrikçi peki nötrsüz çalışırmı k.a.r? Röleyi ters çevirip nötr girmek istiyorum en yakın zamanda sigortaları siemens ile değiştirecektim zaten

Bu şekilde çalışmaması lazım nötürden geçen akım devreyi açar.Arızalı olabilir.

Bu şekilde çalışmaması lazım nötürden geçen akım devreyi açar.Arızalı olabilir.
Bilmiyorum valla şu an çalıştığına şükrediyorum gelen elektrikçiler koridorun lambalarına ek yaptı sigortaları iptal ettiler binada 2013 2014 yapımı şimdi elimdeki malzemelerle düzeltebilir miyim?

Bilmiyorum valla şu an çalıştığına şükrediyorum gelen elektrikçiler koridorun lambalarına ek yaptı sigortaları iptal ettiler binada 2013 2014 yapımı şimdi elimdeki malzemelerle düzeltebilir miyim?

Çalıştığına şükretme bence hemen söküp at.Çamaşır makinesi gibi bir cihaz bu şekilde çalışıyorsa,monofaze yüklerde fazdan geçen akım aynen nötürden de geçecektir.Kaçak akım 3 kutup faz 1 kutup nötür bağlı değil buda demek oluyor ki bağlantının yanlış olması nedeniyle anında açması lazımdı çünkü fazlardan herhangi birinden geçen akım diğer fazlardan geçmediğine göre toprağa akmış gibi arıza görmesi lazımdı.Fakat siz çamaşır makinesinin çalıştığını söylüyorsunuz.

Çalıştığına şükretme bence hemen söküp at.Çamaşır makinesi gibi bir cihaz bu şekilde çalışıyorsa,monofaze yüklerde fazdan geçen akım aynen nötürden de geçecektir.Kaçak akım 3 kutup faz 1 kutup nötür bağlı değil buda demek oluyor ki bağlantının yanlış olması nedeniyle anında açması lazımdı çünkü fazlardan herhangi birinden geçen akım diğer fazlardan geçmediğine göre toprağa akmış gibi arıza görmesi lazımdı.Fakat siz çamaşır makinesinin çalıştığını söylüyorsunuz.
Bence nötrü gelen elektrikçiler çıkarmış kar attığı için çıkarmış galiba çamaşır makinesinde bence sorun yok bilgisayar kasasına kolumun altını değdirince hafif akım hissediyorum sanki sorun tesisatta veya rölede

Bence nötrü gelen elektrikçiler çıkarmış kar attığı için çıkarmış galiba çamaşır makinesinde bence sorun yok bilgisayar kasasına kolumun altını değdirince hafif akım hissediyorum sanki sorun tesisatta veya rölede

Yine anlamadın mevzuyu bu şekilde çalışmaması lazım.Normal sağlam bir kaçak akıma bu bağlantıyı yapıp çamaşır makinesi çalıştırdığın anda anında açar devreyi.Özetle sana koruma yapmıyor diyebiliriz.

Yine anlamadın mevzuyu bu şekilde çalışmaması lazım.Normal sağlam bir kaçak akıma bu bağlantıyı yapıp çamaşır makinesi çalıştırdığın anda anında açar devreyi.Özetle sana koruma yapmıyor diyebiliriz.
Peki nötrü bağladığımda atacakmıdır ?

Peki nötrü bağladığımda atacakmıdır ?

Bu cihazlarında kaçak akım olup olmamasına bağlı yada tesisatında.Normalde sorun yoksa nötürü bağladığında açmaması lazım devreyi.Yükler 1 fazlı ise mutlaka nötür bağlanmalıdır.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri