Kaçak Akım Rölesi ve topraklama

Arkadaslar merhaba ana panodaki kacak akim rolesi kendi kendine atıyor sebebi ne olabilir roleyi simens ile değiştirdim yine atti sonra toprak ole nötr arasina baktim ölçü aleti ile buzzer konumunda titrek bir ses ile kisa devre varmis gibi ötuyor normalde otmemesi lazim degilmidir
Not: hemen atmiyor açıyorum bazen 5 saniye sonra bazen 5 dakika sonra atiyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
6 daire var 40 amper 300mA trifaze kakr var Dairelerde ayrica 25 amper 30 mA var

Topraklamanın Toprağa giden bağlantısını çöz. Yani topraklamayı devre dışı bırak..
Sonra Nötr ile toprak arasını ölç (Topraklama hattının binaya giden kısmından).
Bizer ötüyorsa Toprak-Nötr arası kısadevre var demektir...
Dairelerin toprak hatlarını ayırıp tek tek ölçersen hangisinden kaynaklandığını bulursun.
İşin bitince topraklamayı bağlamayı unutma :)

Sayaç sigorta vidalarını iyice sık gevşeklik var ısınınca açıyor. kolon kablolarınıda tek tek çektiri ver fare flan kemirdiyse hava akımı nedeniyle açtırır.

Kolon hatti topraklamalarini ve nötr kablolarini baradan söktüm nötr toprak arası kısa devre ölçümü yaptim enerji kapali iken kisa devre göstermiyor ama enerjiyi acinca titrek şekilde ses geliyor normal bi kisa devre degil gibi 6 kablonun 5 tanesinde var sadece 1 tanesinde yok anlamadim
Acaba benim gördüğüm nötr dönüşü mü
yani dairelerde bi sıkıntı olsa daireden açması gerekir ama ana panodan açıyor

Son düzenleme:
Kolon hatti topraklamalarini ve nötr kablolarini baradan söktüm nötr toprak arası kısa devre ölçümü yaptim enerji kapali iken kisa devre göstermiyor ama enerjiyi acinca titrek şekilde ses geliyor normal bi kisa devre degil gibi 6 kablonun 5 tanesinde var sadece 1 tanesinde yok anlamadim
Acaba benim gördüğüm nötr dönüşü mü
yani dairelerde bi sıkıntı olsa daireden açması gerekir ama ana panodan açıyor
Elektrikçi değilseniz ehil bir elektrikçi çağırarak profesyonel yardım alınız.
Elektrikçi iseniz aşağı paragraftaki önerileri uygulayabilirsiniz.
Ölçüm sonucu duyulan seste problem yok. Toprak hattı ile Nötr arasındaki potansiyel farktan kaynaklanıyor. Normal bir durum. Nötr - Toprak hattı voltajını ölçüp sonucun kabul edilebilir seviyelerde olduğunu görün.
300ma K.A.R'nin ne sıklıkla attığını gözlemleyin, topraklamayı katlar bazında devreden çıkartıp arızayı kat/daire/kolon hattı bazına indirgemeye çalışın. Sonuca göre işleme devam edilir.

6 daire var 40 amper 300mA trifaze kakr var Dairelerde ayrica 25 amper 30 mA var
Uygulama olarak yanlış bir durum var zannedersem, binanın girişinde koruma elemanı olarak kofre ve şalter olmalı ama tüm dairelerin üzerinden geçtiği bir 300 mA Kaçak akım koruma sigortası kullanılması doğru değil. Sıralama olarak kofre - ana şalter- ve her daireye içim ayrı ayrı tesis edilmiş, uygun akımlı giriş sigortası ve 300 mA kaçak akım koruma sigortası bina girişindedeki sayaç panosunda olmalı. Çıkış sigortası da buraya bırakılabilir.
Daire girişinde de uygun akımlı sigorta ve 30 mA Kaçak akım koruma sigortası daha sonrada çıkış sigortaları olmalı. Bu ayrım yapıldıktan sonra bir dairedeki sorun tüm binayı etkilememiş olur. Binadaki kabloların mesafesinde çok fazla olacağından kablo içdirenci de tüm binaya ait tek kaçak akım sigortasını arttırabilir. Ayrıca oluşacak bir arızayı bulmak daha kolay olur çünkü sadece kendi kaçak akım sigortasını attıracaktır

her bölüme bir adet hesaplama ? yapılarak amperi , 300 mA ( halk dili yangın ) kaçak akım rölesi takın .
ve
kaçak akım ( yangın ) rölesi önü siğortası ? ( devre kesici ) amperi hesaplaması yapılarak takılması .

arıza nereden gelirse o bölümdeki kaçak akım ( yangın ( rölesi atar tüm bina enerjisiz kalmaz .
( arıza çözümü ) bulunmasını kolaylaştırır .

diğer önemlidir .

Dairelerde ayrica 25 amper 30 mA var kaçak akım var diyorsunuz .
ana siğortası ( devre kesici ) 32 veya üstü ise sorun !!!
25 amperden fazla akım geçerse , kaçak akım rölesinin kontakları yapışır .

tamamını ve en önemlisi 5 adım izleyiniz 10.30 başlangıç

Elektrikçi değilseniz ehil bir elektrikçi çağırarak profesyonel yardım alınız.
Elektrikçi iseniz aşağı paragraftaki önerileri uygulayabilirsiniz.
Ölçüm sonucu duyulan seste problem yok. Toprak hattı ile Nötr arasındaki potansiyel farktan kaynaklanıyor. Normal bir durum. Nötr - Toprak hattı voltajını ölçüp sonucun kabul edilebilir seviyelerde olduğunu görün.
300ma K.A.R'nin ne sıklıkla attığını gözlemleyin, topraklamayı katlar bazında devreden çıkartıp arızayı kat/daire/kolon hattı bazına indirgemeye çalışın. Sonuca göre işleme devam edilir.

Elektrikçiyim ustam kapı otomatiğini besleyen hattın nötr kablosunda ek vardı ttr kablo ile zil trafosuna besleme yapılmış ve iyi bantlanmamış 1 tel dışarıda ve pano sacına değiyordu onu tekrar ekledim güzelce bantladım söktüğüm nört ve toprak kablolarını baralara tekrar bağladım dairelere enerji verdim bir daha atmadı o günden beri sıkıntı yok. Bence sıkıntı o açıkta panoya değen nört kablosu idi.
Siz ne düşünüyorsunuz ?
Uygulama olarak yanlış bir durum var zannedersem, binanın girişinde koruma elemanı olarak kofre ve şalter olmalı ama tüm dairelerin üzerinden geçtiği bir 300 mA Kaçak akım koruma sigortası kullanılması doğru değil. Sıralama olarak kofre - ana şalter- ve her daireye içim ayrı ayrı tesis edilmiş, uygun akımlı giriş sigortası ve 300 mA kaçak akım koruma sigortası bina girişindedeki sayaç panosunda olmalı. Çıkış sigortası da buraya bırakılabilir.
Daire girişinde de uygun akımlı sigorta ve 30 mA Kaçak akım koruma sigortası daha sonrada çıkış sigortaları olmalı. Bu ayrım yapıldıktan sonra bir dairedeki sorun tüm binayı etkilememiş olur. Binadaki kabloların mesafesinde çok fazla olacağından kablo içdirenci de tüm binaya ait tek kaçak akım sigortasını arttırabilir. Ayrıca oluşacak bir arızayı bulmak daha kolay olur çünkü sadece kendi kaçak akım sigortasını attıracaktır

Bina girişinde 300 mA lik kaçak akım rölesinin önünde Tmş var zaten kaçak akımdan sonrada sayaçların önünde K otomat var. Dairelerde ise girişte 30 mA kaçak akım rölesi ve uygun linye sigortaları takip ediyor.
Uygulamada tam olarak nerede yanlışlık var anlayamadım ustam?
her bölüme bir adet hesaplama ? yapılarak amperi , 300 mA ( halk dili yangın ) kaçak akım rölesi takın .
ve
kaçak akım ( yangın ) rölesi önü siğortası ? ( devre kesici ) amperi hesaplaması yapılarak takılması .

arıza nereden gelirse o bölümdeki kaçak akım ( yangın ( rölesi atar tüm bina enerjisiz kalmaz .
( arıza çözümü ) bulunmasını kolaylaştırır .

diğer önemlidir .

Dairelerde ayrica 25 amper 30 mA var kaçak akım var diyorsunuz .
ana siğortası ( devre kesici ) 32 veya üstü ise sorun !!!
25 amperden fazla akım geçerse , kaçak akım rölesinin kontakları yapışır .

tamamını ve en önemlisi 5 adım izleyiniz 10.30 başlangıç

Bina girişinde 40 amper 300 mA rölenin önünde 40 amper termik manyetik kompakt şalter var sayaçların önünde de 25 amper K otomat var ustam. Dairelerde de 25 amper 30 mA kaçak akım rölesi var

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri