Kaçak Akım Rölesi ve topraklama

Elektrikçiyim ustam kapı otomatiğini besleyen hattın nötr kablosunda ek vardı ttr kablo ile zil trafosuna besleme yapılmış ve iyi bantlanmamış 1 tel dışarıda ve pano sacına değiyordu onu tekrar ekledim güzelce bantladım söktüğüm nört ve toprak kablolarını baralara tekrar bağladım dairelere enerji verdim bir daha atmadı o günden beri sıkıntı yok. Bence sıkıntı o açıkta panoya değen nört kablosu idi.
Siz ne düşünüyorsunuz ?

Bina girişinde 300 mA lik kaçak akım rölesinin önünde Tmş var zaten kaçak akımdan sonrada sayaçların önünde K otomat var. Dairelerde ise girişte 30 mA kaçak akım rölesi ve uygun linye sigortaları takip ediyor.
Uygulamada tam olarak nerede yanlışlık var anlayamadım ustam?
Bina girişinde tüm daireleri besleyen hat üzerinde 300 mA kaçak akım sigortası olmamalı, 300 mA sigorta her daireye ait kendi kolon hattında olmalı. Eğer giriş hattında TMŞ öncesi veya sonrası var ise bunu kastetmiştim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bina girişinde tüm daireleri besleyen hat üzerinde 300 mA kaçak akım sigortası olmamalı, 300 mA sigorta her daireye ait kendi kolon hattında olmalı. Eğer giriş hattında TMŞ öncesi veya sonrası var ise bunu kastetmiştim

Evet Tmş den sonra Kaçak akım rölesi takılmış normali bu değilmidir ?

Evet Tmş den sonra Kaşak akım rölesi takılmış normali bu değilmidir ?

proje bağlı
projeyi çizen yetkili elektrikci bina için bir adet 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) enerji şirketinin mühendisinden onaylatıyor ve takılıyor 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın )

sonra başlıyor sorunlar 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) attığında tüm bine etkileniyor .

normaldir ( proje göre )
gerçekte doğrumudur tartışılır !!!!

diğer durum
başka bir yetkili elektrikci çiziyor projeyi
her bölüm için 1 adet 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) onaylatıyor

bu durumda proje ne derse doğrudur .

proje bağlı
projeyi çizen yetkili elektrikci bina için bir adet 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) enerji şirketinin mühendisinden onaylatıyor ve takılıyor 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın )

sonra başlıyor sorunlar 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) attığında tüm bine etkileniyor .

normaldir ( proje göre )

diğer durum
başka bir yetkili elektrikci çiziyor projeyi
her bölüm için 1 adet 300 mA kaçak akım rölesi ( yangın ) onaylatıyor
Anladım projeye göre doğrudur diyorsunuz. Ama dediğiniz gibi bi sorun olduğunda tüm bina etkileniyor.
Bence ana panoda kaçak akıma gerek yok mesela kendi oturduğum binada ana panoda kaçak akım rölesi yok sadece dairelerde var

Anladım projeye göre doğrudur diyorsunuz. Ama dediğiniz gibi bi sorun olduğunda tüm bina etkileniyor.
Bence ana panoda kaçak akıma gerek yok mesela kendi oturduğum binada ana panoda kaçak akım rölesi yok sadece dairelerde var

30 mA kaçak akım rölesi hayat kurtarma ( daire içinde siğorta kutusunda )
300 mA kaçak akım rölesi yangın ( sayaç panosuna )
rölelerin görevleri ayrı ( hayat ve yangın )

Bina girişinde 40 amper 300 mA rölenin önünde 40 amper termik manyetik kompakt şalter var sayaçların önünde de 25 amper K otomat var ustam. Dairelerde de 25 amper 30 mA kaçak akım rölesi var

Alıntıdır !!! sn . @kral kobra dan
Daire için hayat koruma 30mA
Kolon başı yangın koruma 300mA
Sayaç pano ana şalter girişi Toroid+açtırmabobini+röle kombinasyonu (Amaç yangın koruma)

Hepsinde kaskad olarak selektivite sağlanacak şekilde dizayn edilecek. Olması gereken bu.

Kaçak akım röle dizaynında sellektivitenin önemi

http://www.otomasyonforum.com/index.php?topic=927.msg1522#msg1522

https://otomasyonadair.com/2015/06/23/kacak-akimlarda-secicilik/

Son düzenleme:
Elektrikçiyim ustam kapı otomatiğini besleyen hattın nötr kablosunda ek vardı ttr kablo ile zil trafosuna besleme yapılmış ve iyi bantlanmamış 1 tel dışarıda ve pano sacına değiyordu onu tekrar ekledim güzelce bantladım söktüğüm nört ve toprak kablolarını baralara tekrar bağladım dairelere enerji verdim bir daha atmadı o günden beri sıkıntı yok. Bence sıkıntı o açıkta panoya değen nört kablosu idi.
Siz ne düşünüyorsunuz ?
Elinize sağlık.
Güzel yakalamışsınız.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular