kaçak akım rölesi sorunu

sagay

Üye
Mrb arkadaşlar size kaçak akım rölesi ile ilgili bi sorum olacak k.a.r testini yaparken nötr ve toprak uçlarını kısa devre ettik ancak k.a.r atmadı; ancak faz ve toprağı kısa devre ettiğimizde attı normalde nötr-toprak kısa devre edildiğinde atması gerekmez mi ? Cevaplarınız için şimdiden tşkler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konu forumumuzda çok defa ele alınmıştır.
Lütfen forumda arama yapmadan konu açmayınız.

arkadaş senin işletme topraklamanda kopukluk olabilir yada işletme topraklaman yoktur.

topraklama mevcut ama görünen o ki yetersiz

test ettiğin kaçak akım çin malı ise kaliteli marka kullanmalısın

Mrb arkadaşlar size kaçak akım rölesi ile ilgili bi sorum olacak k.a.r testini yaparken nötr ve toprak uçlarını kısa devre ettik ancak k.a.r atmadı; ancak faz ve toprağı kısa devre ettiğimizde attı normalde nötr-toprak kısa devre edildiğinde atması gerekmez mi ? Cevaplarınız için şimdiden tşkler

Gerçek bir K.A.R. nötr-toprak kablolarını kısa devre ettiğinde kesinlikle devreyi açar... Hatta nötr kablosuna dokunduğunda (İnsan üzerinden toprak tamamladığında) da atar...
Faz ve toprağı kısa devre ettiğinizde sigorta da atar zaten...
Ya kullandığınız K.A.R. arızalı ya da hatalı... Muhtemelen tesisatta sorun var...
Arızayı çözemeyen sayın (!) meslektaşlarımız nötr-toprak birleştirerek saçma bir çözüm buluyorlar. Böyle bir durum varsa siz nötr-toprak kısa devre ettiğinizde K.A.R atmaz...

Çin malı olduğunu zannetmiyorum legrand marka k.a.r sorrun topraklamada olabilir mi?

En olası durum topraklamanın kaçak akım rolesinin nötr çıkışına bağlı olmasıdır.kaçak akım rolesinin girişinden nötr kablosunu çıkardığınızda faz toprak arasında gerilim göremiyorsanız veya devreye bağlı alıcı varken toprak hattında enerji görüyorsanız durum budur.
Abone 3 faz besleniyorsa alıcıları devreden çıkarmadan nötr kesmeyiniz

Bahsedilen sorunla ben de karşılaştım ve sayın alidemir017 bey in dediği değerleri gördüm. toprakta bir gerilim değeri okuyordum. Kaçak akım rölesini kapattığımda ise herhangi bir değer okumadım. Sayın alidemir017 bu paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak size bu sorun tüm sistemdeki kaçak akımları mı etkiler yoksa sadece bu bağlantının yapıldığı panoyu mu ?

En olası durum topraklamanın kaçak akım rolesinin nötr çıkışına bağlı olmasıdır.kaçak akım rolesinin girişinden nötr kablosunu çıkardığınızda faz toprak arasında gerilim göremiyorsanız veya devreye bağlı alıcı varken toprak hattında enerji görüyorsanız durum budur.
Abone 3 faz besleniyorsa alıcıları devreden çıkarmadan nötr kesmeyiniz

Bahsedilen sorunla ben de karşılaştım ve sayın alidemir017 bey in dediği değerleri gördüm. toprakta bir gerilim değeri okuyordum. Kaçak akım rölesini kapattığımda ise herhangi bir değer okumadım. Sayın alidemir017 bu paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak size bu sorun tüm sistemdeki kaçak akımları mı etkiler yoksa sadece bu bağlantının yapıldığı panoyu mu ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri