Kaçak akım rölesi sadece şimşek çaktığında atıyor.

slm.
(si tip) kakr kullanın ( yıldırım korumalı) olmadı Parafudr takın o da olmadı son çare paratoner takın.
ama kesinlikle kakr sini iptal etmeyin... kesinlikle...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Konunun eski olduğunun farkındayım. Halen çözümlenemediğinden, yani halen AC tip K.A.K.R. takıldığından sorun devam ediyor. Geçen aylarda yakında düşen bir yıldırım benim evimde bazı hasarlar vermiş ve hasarla birlikte KAKR de açmıştı. Parafudr takmak farz oldu. Temin ettiklerimi bir şekilde taktıracağım ya da pano mühür sorununu aşarsam kendim takacağım da topraklamanında parafudr'un sağlık çalışması şekilde olması getekiyor. Neyse asıl konu ve sorun komşumun her şimşekte atan AC tip KAKR'si. Aslında ona da Tip1+Tip2 (B+Cl parafudr aldım fakat dediğim gibi montajdan önce topraklamaya bakmak gerekiyor. Ben de SI (Super Immunised/bağışık) tip KAKR bu soruna çözüm olabilir diye kendisine önerdim.
Anladığım, evdeki eski cihazlarda oluşan toplamda 30mA altındaki kaçak akımların ve AC-->DC çevirici elektronik DC kaçaklarının da etkisiyle buna bir de şimşek etkisiyle bardağı taşırması sonucu KAKR atıyor. 1 saniyeye kadar gecikme ile devreyi açar. Böylece görevini yaparken anlık darbe veya frekans değişimlerinde devreyi açmaz.

Tip1+Tip2 ,maalesef,sorununuzu tam ola-
rak çözmeyecektir.Cihaz bazında priz tipi
( Legrand,Schneider,Phoenix,Leutron gibi
kaliteli ürünlerden ) Tip 3 koruyucu veya
tabloya Tip2 + Tip3 koruyucu kullanmak
zorundasınız.Önemli konu ! ,bu aletlerden
sağlıklı yararlanılabilmesi için ,topraklama
direncinin < 2 ohm olmak gibi bir zorunlu-
luğu var.Direncin yüksek olması,koruma
performansı için dezavantajdır.

Son düzenleme:
@sami inci ustam, yazdıklarınıza katılıyorum. Özellikle topraklama konusu çok önemli.
Bu konuda kafamda oluşan şablon şu şekilde;
Ana panoda K.A.K.R. öncesinde gelen hatta paralel Tip1 parafudr ve sağlam (50 cm'yi geçmeyen mesafede, bu nasıl olacak bir fikrim yok) bir topraklama ile monte edilecek. Ayrıca parafudr 40A çiftli koruma sigortası ile bağlanacak.
Sonrasında ikinci adım olarak ev giriş panosuna Tip2 tür bir parafudr daha ilave edilecek.
En son ise akım/gerilim korumalı prizler üzerinden cihazlar minimize edilen riske karşı korunmuş olacaklar. Ya da panoya Tip3 Parafudr ile tüm prizler ortak noktadan korunmuş olabilir.

Not: Bir önceki mesajımda "sorun devam ediyor" dediğim benimle ilgili değil. Avrupada yasaklandığı söylenen AC tip KAKR'nin satışı ve tesisata montajını ve bununla ilgili gereksiz açmaları kast etmiştim. Yani genel sorun, özelinde ise komşumdaki devamı.

Son düzenleme:
Tip 1,üzerinde veya 50-100 metre yakının- da paratöner olan binalar için sözkonusu-
dur.Böyle bir durum varmı ?Tip 2 + Tip3
ün,kendinden sigortalı korumalı tipleri
vardır.Parafudr devresine,otomatik koru-
yucu yerine NH tip veya kartuş tip sigor-
ta kullanılır.

Sami ustam, paratöner için parafudr olmazsa olmaz. Çünkü okuduklarıma göre paratöner zaten yıldırım yüklerini çekeceğinden bina tesisatı iyice riske girecektir. AC tip KAKR'nin hassas ve şimşek çakmasındaki elektriklenmelerden etkilenerek açması ise bir yandan parafudr koruması gibi tesisati korumuş olmaz mı? Çünkü yıldırım öncesi ufak tefek şimşek çakmalarla tesisatın açılmasında risk kalkmış olmuyor mu?

Yıldırım darbe akımı için 50-100-200 kA
lafları edilir.Bu darbeye,AG malzeneleri-
nin hiçbirisi dayanmaz.Kaçak akımın aç-
ması / açtırılması başka konudur ! Söy-
lediğiniz gibi olsaydı,fadafudr denen alete
ihtiyaç duyulmazdı.Kaldıki,kuralına uygun
tesisatın bile zarar görmeyeceği konusun-
da hiçbir alet ( en ünlüleri dahil ! ) bir ga-
ranti veremez.Patlamış / dağılmış onlar-
ca ünlü marka parafudr gördüm.Toprak-
lama direnci konusunda,fazla bilgi veril-
mediği için,biz,işin para ve kolaylık yönü
ile ilgileniyoruz.Leutron firması,bu diren-
cin < 2 ohm olmasını istiyor.Bu değer ve-
rilmese bile,mantık bunu gösterir.Direncin
yüksel olması,deşarj süresinin uzaması demektir.Bu ne demek ? Tesisat,daha uzun süre darbe altında kalacak demek-
tir.Parafudr dokümanlarına baktığımızda
milisaniye / mikrosaniye laflarına rastla -
rız.Bu süreler,topraklama direnç değerleri-
ni tayin eden değerlerdir.Parafudrun ha -
sarlanması / bağlı tesisatın zarar görme-
si nedeni budur.Hassas cihazlar için D tip
( Tip 3 ) üretimi bu nedenledir.Tip 3 den
önce Tip 1,Tip 2 yoksa,Tip 3 ün sağlıklı
koruma yapmıyacağıda ayrıca bilinmelidir.

Ekli dosyalar

• SPD KONUM YERİ.pdf
    405.3 KB · Görüntüleme: 3
  • BİNAYA YILDIRIM DÜŞMESİ HALİ 2.pdf
    472.3 KB · Görüntüleme: 3
  • BİNAYA YILDIRIM DÜŞMESİ HALİ 1.pdf
    552 KB · Görüntüleme: 3
Ustam can alıcı nokta topraklama. 50 cm'yi geçmeyen mesafeyi ve 2 ohm dan küçük toprak direncini tutturmak mesele!
Darbe duyarlığı nano saniye (saniyenin milyarda biri, 10 üzeri -9) cinsinden.

Tabi ki KAKR parafudr'un yerini tutmaz. Söylediğim senaryoda işe yaramadığı söylenemez.

Son düzenleme:
Sorum : Yıldırım düştü parafudr yok , normal siğortadan ( DEVRESİ KESİK ) yıldırım atmama yaparmı ?

Topraklama 2 ohm ve aşağısı . ( kaliteli topraklama )

Sorum : Yıldırım düştü parafudr yok , nötr kesmeli siğortadan ( DEVRESİ KESİK ) yıldırım atmama yaparmı ?
Topraklama 2 ohm ve aşağısı . ( kaliteli topraklama )

Sorum : Yıldırım için parafudr nötr kesmeli siğorta kullanmak gereklimidir .

Son düzenleme:
@arkaplan ustam yazdığın senaryoların sonucu nasıl olur bilmiyorum. Bundan yaklaşık elli sene önce, daha topraklama keşfedilmeden köydeki evimizde elektrikler kesikken diye hatırlıyorum, zaten tesisatta o zamanlar bükülen sıva üstü borulardan taşınıyordu, dolaysıyla düğme ve prizler de sıva üstüydü. Gök gürültülü bir günde prizin fazı ile notrü arasında ark oluştuğunu görmüştüm.
Yani senin senaryolarda sadece fazı kesen tekli sigortalarda tesisat etkilenebilir. Bu işin @sami inci ustanın dediği gibi dört dörtlük de tesisatı yapsan zarar gelmeyecek diye kimse garanti veremez. Çünkü standart bir darbe şiddeti yok, nereye düşeceği de belli değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri