Kaçak akım rölesi sadece şimşek çaktığında atıyor.

Bu fotosu olan diğer binalardaki atmayanlardan mı? yani hem 30 mA hem de atmıyor öyle mi?

Hayir hocam. Bu benim sigorta kutusu. çin malı vardi bende de herkesde oldugu gibi. millet degiştirip %80 başarı elde edince bende takan arkadasa değiştirttim.

40A nedir 30mA nedir hocam ? Yetersiz bir ürün mü takıl mış. ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayir hocam. Bu benim sigorta kutusu. çin malı vardi bende de herkesde oldugu gibi. millet degiştirip %80 başarı elde edince bende takan arkadasa değiştirttim.

40A nedir 30mA nedir hocam ? Yetersiz bir ürün mü takıl mış. ?

OOOO ben 40 A olayına dikkat etmemiştim :) güzeeel :) bu kaçak akımdan geçebilecek maksimum akımdır. 30mA ise o KAR ın kaçak akım durumunda açmasını gerektirecek amper değeridir.. sanırım senin sorunun o 40 A yazan kısımda. yani üzerinden geçecek maksimum akım 40 A in üzerinde mi değil mi bunun hesabını yapıp ondan sonra ordaki röleyi hem 40A bölümünü artıracak şekilde hem de 300 mA yani yangını engelleme mantığında değiştirmen sorunu çözebilir. ancak bağlantı şeklini tam olarak bilemediğim için 40 A yeterli midir değil midir birşey söyleyemiyorum. o yüzden sen onu değiştirttiğin elektrikçiyi çağır burdan aldığın bilgilerle de artistik yapa yapa değiştirt ;) tabi eğer yanlış hesaplanmışsa :) yoksa artistik ters tepebilir :)

Tatile çıkacağın zaman tüm dolabı komşuya taşımana gerek yok, KAR'ı devreden çıkarman geçici bir çözüm olacaktır.
Sorununa gelince de bunun bir çok nedeni olabilir, deneme yanılma yöntemiyle sigorta kutusundaki tüm sigortaları indir sonra tek tek aç hangi sigortayı kaldırdığında KAR atıyorsa sorun o sigortanın bağlı olduğu linye hattındadır. Şayet o linye hattı priz linyesi ise ( sigorta değeri 16A ya da daha yüksekse büyük ihtimal priz linyesidir,10 A falansa da aydınlatma linyesidir) o hattaki tüm prizleri bul ve elektrikçiisen şayet prizleri söküp incele toprak ve Nötr birbirne temas ediyor olabilir. Aydınlatma linyesi ise de hem aramatüre hem de anahtarlara bakman gerek olacak. Umarım bu dediğin şey sorununu çözer iyi çalışmalar...

OOOO ben 40 A olayına dikkat etmemiştim :) güzeeel :) bu kaçak akımdan geçebilecek maksimum akımdır. 30mA ise o KAR ın kaçak akım durumunda açmasını gerektirecek amper değeridir.. sanırım senin sorunun o 40 A yazan kısımda. yani üzerinden geçecek maksimum akım 40 A in üzerinde mi değil mi bunun hesabını yapıp ondan sonra ordaki röleyi hem 40A bölümünü artıracak şekilde hem de 300 mA yani yangını engelleme mantığında değiştirmen sorunu çözebilir. ancak bağlantı şeklini tam olarak bilemediğim için 40 A yeterli midir değil midir birşey söyleyemiyorum. o yüzden sen onu değiştirttiğin elektrikçiyi çağır burdan aldığın bilgilerle de artistik yapa yapa değiştirt ;) tabi eğer yanlış hesaplanmışsa :) yoksa artistik ters tepebilir :)

Aynen öyle yaptigim hocam. Arkadası aradim. Geri dönüş yapacak bana araştirip. Elektrik idaresinde teknisyen olarak işe başlamış şansıma.

Sayın jengese merabalar...Peki 30ma yı 300 ma ile değiştirmek selectıve nin bozulmasına neden olmaz mı? Hani ana pano girişinde de 300 ma yangın koruma rolesi var ya....Dairede 300 ma yı açtıracak bir durum oldugunda aynı anda ana panodaki kaçak akım rolesini de attırıp selectıve nin bozulmasına neden olmaz mı?

Sayın jengese merabalar...Peki 30ma yı 300 ma ile değiştirmek selectıve nin bozulmasına neden olmaz mı? Hani ana pano girişinde de 300 ma yangın koruma rolesi var ya....Dairede 300 ma yı açtıracak bir durum oldugunda aynı anda ana panodaki kaçak akım rolesini de attırıp selectıve nin bozulmasına neden olmaz mı?
Selektivite cihazdan geriye doğru akımın artması demektir. bunların eşit olması selektiviteyi bozmaz sadece oradaki selektivitenin iptali anlamına gelir diye düşünüyorum. yani yine açacak olan ilki daire panosundaki KAR dir ve bu ikisi eşit olduğu için öndeki açar arkadaki açmaz diye düşünüyorum. yani şuna benziyor aynı prize ait olan hatta 2 tane eş akımda sigorta var kısa devre oldu aynı anda ikisi de atmaz diye düşünüyorum. prize yakın olanın atması gerek.

Daireye 300 mA lik takılırsa can güvenliği tehlikeye düşer.

slm.
si tip kakr kullanın ( yıldırım korumalı) olmadı Parafudr takın o da olmadı son çare paratoner takın.
ama kesinlikle kakr sini iptal etmeyin... kesinlikle...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri