Kaçak akım rölesi sadece şimşek çaktığında atıyor.

Yıldırım korumalı tipte takarsanız sorun azalır sanırım ,ayrıca elektrik girişine Parafudr ve linyelere Şebeke filtresi takılabilir.
ilk önce yıldırım korumalı tip kaçak akım takın..
Yahu böyle bir tabiri ilk defa görüyorum ; epeydir kaçak akım röleleri ile mesai iştigal ediyorum ; yıldırım korumalısını da ilk defa duydum :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar düşünceleriniz çok degerli ama ben bu kadar derin nedenleri olabilecegini hic dusunmemiştim. Bina ile ilgili yapabilecegim hic bir sey yok hak verirseniz.

Röleyi iptal etsem ne olur ?

Röle iptal edilirse ,herhangi bir kaçak durumunda çarpılma tehlikesi doğar.

Ama bu durumdada neredeyse hafta sonu şehir dışına çıkamaz olduk. her tatilde de dolabı boşaltıyoruz.

Peki kaçak oldugunda çarpılacaksak topraklama ne işe yarar. amacı kaçağın toprağa akmasını sağlamak değil mi ?

seçtiğin KAR ın değerine bakmadım ama 30mA ise daha kolay açar. bina girişlerindeki KAR ların 300 mA yani yangın önleyici olması yeterli diye biliyorum eğer yönetmelik değişmediyse. gelelim probleme. bu KAR meretleri öyle hassas aletlerdir ki en ufak bir toprak nötr kısa devresinde açarlar. yani özellikle yağmur yağma durumlarından bahsediyorsun bu da şunu gösteriyor normalde senin toprak ve nötr ün ayrı yani bir sıfırlama yapılmamış gibi görünüyor çünkü öyle olsa hiç kuramazsın direk atar. görünen o ki senin yağmur yağdığında arkadaşlarımın de belirttiği gibi yağmurun sızma ihtimali olanbölgeleri bir kontrol etmen oradaki toprak nötr bağlantılarının kısa devre olmadığından emin olman gerekiyor. şimşek demişsin ancak şimşek değildir o muhtemelen yıldırım düştüğünde açıyordur. sebebi de toprağa akan akımın bir miktarının senin nötrüne ulaşması olabilir. dediğim gibi tavsiye toprak nötr kısadevresi araman.

seçtiğin KAR ın değerine bakmadım ama 30mA ise daha kolay açar. bina girişlerindeki KAR ların 300 mA yani yangın önleyici olması yeterli diye biliyorum eğer yönetmelik değişmediyse. gelelim probleme. bu KAR meretleri öyle hassas aletlerdir ki en ufak bir toprak nötr kısa devresinde açarlar. yani özellikle yağmur yağma durumlarından bahsediyorsun bu da şunu gösteriyor normalde senin toprak ve nötr ün ayrı yani bir sıfırlama yapılmamış gibi görünüyor çünkü öyle olsa hiç kuramazsın direk atar. görünen o ki senin yağmur yağdığında arkadaşlarımın de belirttiği gibi yağmurun sızma ihtimali olanbölgeleri bir kontrol etmen oradaki toprak nötr bağlantılarının kısa devre olmadığından emin olman gerekiyor. şimşek demişsin ancak şimşek değildir o muhtemelen yıldırım düştüğünde açıyordur. sebebi de toprağa akan akımın bir miktarının senin nötrüne ulaşması olabilir. dediğim gibi tavsiye toprak nötr kısadevresi araman.

Evet 30 mA.

Şimşek, bir bulutun tabanı ile yer arasında, iki bulut arasında veya bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan kırık çizgi biçimindeki geçici ışık. Yıldırım, gök gürültüsü ve şimşekten oluşan, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır.

Evet yıldırım desek doğru olabilir.

Hocam fakat belirttigim üzere sadece yağmur yağdığında sorun olmuyor. 2-3 gun aralıksız yağdıgında bile sorun yok. Ama tek bir yıldırım rölenin açması için yeterli oluyor.

Ayrica 4 blok24 dairenin tamamında sorun varken bazıları röle degisimi ile sorunu çözdü bazıları ise benim gibi çözemedi. Ara kat dairedeyim. Açıkcası sızma olma ihtimali olan tel yer vardı orayıda iptal ettim. Diger yerleride kontrol ettim ve bir sorun ile karsılaşmadım.

Elek arkadasımıza sordugum soruyu sizede sorsam. Röle iptal olursa ne olur dedim kaçak olursa çarpılırsın dedi. Peki kaçak oldugunda çarpılacaksak topraklama ne işe yarar. amacı kaçağın toprağa akmasını sağlamak değil mi ?

evet doğru toprağın amacı kaçak durumunda çarpılmayı engellemek ancak 10 yaş ve üzeri binalarda hatta yerine göre bu 5 yaşa kadar inebilir topraklamalar gereği gibi değil. değiştirilen KAR lar yine 30mA mi yoksa 300 mA mi? bahsettiğim gibi yönetmeliği okumak lazım bu tür toplu bölgelerde olması gereken 300 mA diye biliyorum. 30 mA çok hassas kalır o tarz bir yerde. açmasının sebebi de odur. muhtemelen değiştirenler 300 mA ile değiştirmiş ve sorundan kurtulmuştur. 30 mA dediğin gibi yıldırımdan etkileniyor olabilir. yani 300 e göre daha hassas davranacağı kesindir.

evet doğru toprağın amacı kaçak durumunda çarpılmayı engellemek ancak 10 yaş ve üzeri binalarda hatta yerine göre bu 5 yaşa kadar inebilir topraklamalar gereği gibi değil. değiştirilen KAR lar yine 30mA mi yoksa 300 mA mi? bahsettiğim gibi yönetmeliği okumak lazım bu tür toplu bölgelerde olması gereken 300 mA diye biliyorum. 30 mA çok hassas kalır o tarz bir yerde. açmasının sebebi de odur. muhtemelen değiştirenler 300 mA ile değiştirmiş ve sorundan kurtulmuştur. 30 mA dediğin gibi yıldırımdan etkileniyor olabilir. yani 300 e göre daha hassas davranacağı kesindir.

Bina 1 yaşını henuz doldurdu.

Bir daha baktım.

40A

30mA yaziyor.

Ekli dosyalar

• kar.jpg
    kar.jpg
    103.5 KB · Görüntüleme: 102
Röle olmadığı zaman gövdeye kaçak olması durumunda topraklama direnci sigortayı attıracak kadar düşükse sigorta atar, tehlike geçer.
ama toprak direnci yüksek ise geçen akım sigortayı attırmaz..
kaçak akım rölesi çok düşük akımlarda çalıştığı için topraklama direnci yüksek olsada devreyi açar.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,907
Son üye
ayse.krcsarge

Yeni konular

Geri