Kaçak akım rölesi sadece şimşek çaktığında atıyor.

sequoia

Üye
Merhaba arkadaşlar. Umarim doğru yere konuyu açmışımdır. Forumda benzer konulari okudum ama çözüm bulamadim ve ayri bir konu açmaya karar verdim.

Gecen seni yeni sıfır bir binaya taşındık. 4 blok 24 daire var. Sigortalar siemens ama kaçak akım rölesi çin malı bir ürün. Sorun ise şu. Sadece ve sadece şimşek her çaktığında KAR atıyor. Benden önce taşınanlar ile görüştügümde herkesin ayni sorunu yaşadiginii ve KAR degiminden sonra sorunun çözüldügünü soylendi. Değiştirenler ile görüştügümde sorun çözülmüş ama degisim yapmayanlarda devam ediyor. Bende siemens 5SM1 314-0 bir KAR taktirdim. Fakat netice alamadım. Gecen hafta tatile cıkacagim gün yine ayni sorunu yasadim ve tüm buzdolabı içerigini komsuya tasiyarak tatile cıktım ve geldigimde yine atmıstı.

Tüm elektrik aletleri iptal ettim. Prizlere hic bir sey takılı degil kombi haricinde. Balkonda priz vardi. Onuda komple iptal ettirdim yağmurda su geldigi icin.

Yardim ve önerilerinizi bekliyorum

Saygılarımla,

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar. Umarim doğru yere konuyu açmışımdır. Forumda benzer konulari okudum ama çözüm bulamadim ve ayri bir konu açmaya karar verdim.

Gecen seni yeni sıfır bir binaya taşındık. 4 blok 24 daire var. Sigortalar siemens ama kaçak akım rölesi çin malı bir ürün. Sorun ise şu. Sadece ve sadece şimşek her çaktığında KAR atıyor. Benden önce taşınanlar ile görüştügümde herkesin ayni sorunu yaşadiginii ve KAR degiminden sonra sorunun çözüldügünü soylendi. Değiştirenler ile görüştügümde sorun çözülmüş ama degisim yapmayanlarda devam ediyor. Bende siemens 5SM1 314-0 bir KAR taktirdim. Fakat netice alamadım. Gecen hafta tatile cıkacagim gün yine ayni sorunu yasadim ve tüm buzdolabı içerigini komsuya tasiyarak tatile cıktım ve geldigimde yine atmıstı.

Tüm elektrik aletleri iptal ettim. Prizlere hic bir sey takılı degil kombi haricinde. Balkonda priz vardi. Onuda komple iptal ettirdim yağmurda su geldigi icin.

Yardim ve önerilerinizi bekliyorum

Saygılarımla,
simens role değiştirdikten sonra şimşek çaktıgında mı role açıyor yoksa hiçbirşey yokken mi? role arada sırada mı atıyor...görünüşte kombi suç aleti gözüküyor...Kombinin beslendiği kabloyu iyi bir kontrol edin bence öncelikle..Kaçak kombide olabilir....

Role değişmeden öncede sonrada sadece şimşek çaktığında atıyor.. yağmur yoksa atmıyor yağmur varsa ve şimşek çakarsa atıyor.

Ev son katta ise ve yağan yağmurda binanın tavanından biryerden sızıntı yapıyorsa ve lamba veya elektrik tesisatına ulaşıyorsa daha sonrada şimşek çakıp titreşim etkisi gösterdikten sonra kabloları oynatıp birbirine temas ettiriyorsa kar atabilir:).Aklıma gelen senaryo bu şekilde. :)

birden fazla dairelerde oluyorsa sorunu kolon hattı bağlantılarınnda aramak gerelkir. merdiven aralarındaki özellikle üst katlarda kare buvat kapaklarını açıp bakmakta fayda var su alıyor olabilir topraklama ve merdiven otomatiği nötr kısa devresi olabilir buda daire içersini karolesini tetikleyebilir. şimşek çakmasıyla alakalı değil su alma problemi gibi gözüküyor toprak nötr kısa devresi gibi slm

4 ayri blok var. tamaminda ayni sorun var.. role degisimi ile düzelen var düzelmeyen var.. 4 gün aralıksız yağmur yağsada role atmıyor. sadece sıkı bir şimşek çakması ile hemen atıyor.

Eger gercekten karmaşık bir ise role'yi iptal etmek istiyorum. Role'nin faydalarını biliyorum ama çözümde bulamıyoruz. Role iptali konusundaki fikirlerinizide almak isterim bu arada.

Sizin orda sıkı şimşek çakınca iyiki kaçak akım rölesi açıyormuş ; karadenizde sıkı şimşek çakınca enerjisa nın dağıtım merkezlerinde kesiciler açıyor ; yüzgöz olduk adamlarla iyice :)

Bina tesisatında toprak hattına kaçak var olabilir ama 30 ma den küçüktür role tepki vermez. Yağmur yağınca toprak direnci azalır değişir böylece 30 ma den küçük olan kaçak limiti aşabilir ve role işini yapar diye tahmin ediyorum. Belkide toprak hattından ters olarak küçük amperde yüksek voltaş anlık gelerek bina nötrüne atlama yapıyor olabilir. Veya şöyle ki eğer toprak kablosunda bir yırtık varsa yanındaki nötr yada faz iletkininden birinde de öle bir durum varsa yağmurlu günlerde toprak nemlendii için iletkenlik artar yani toprak direnci düşer bu sebebten de orda bir atlama yapıp kaçak akım rölesini attırıo olabilir...

Kısacası 30 ma daha küçük olan kaçak akım toprak nemlendiği topraklama direnci azaldıgı ve şimşek çaktıgında titreşimden dolayı atlama yapıp kar açtırabilir diye düşünmekteyim..saygılar...

Son düzenleme:
Yıldırım korumalı tipte takarsanız sorun azalır sanırım ,ayrıca elektrik girişine Parafudr ve linyelere Şebeke filtresi takılabilir.
ilk önce yıldırım korumalı tip kaçak akım takın..

Toprakla nötr yerim degisti de kar a oylemi bağladılar acaba

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri