Kaçak akım rölesi sürekli atıyor

mcengizc

Üye
Merhabalar, öncelikle bu sorun yüzünden üye oldum. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Elektrikten anlamayan birisiyim. Evdeki kaçak akım rölesi son zamanlarda özellikle geceler olmak üzere 10dan fazla kez attı ve atmaya devam ediyor. Elektrikçi çağırdık, muhtemelen bakmaya üşendiği için bunu bulmak çok zor kimse bulamaz falan dedi gitti. Başka bir elektrikçi çağırmadan önce sizin görüşünüzü almak istedim. Yaptığım işlemleri anlatayım. Şehir dışına çıkmadan komşuya anahtarı bıraktım ve sadece mutfak şalterini açık bırakıp, buzdolabını prizde bıraktım. Buna rağmen komşu her kontrol ettiğinde rölenin atmış olduğunu söyledi. Rölenin markası legrand. Bundan aylar önce ben evde yokken bir gece mutfaktan yoğun bir yanık kokusu gelmiş, hatta kapıcı yukarı çıkmış. Yani kablolar da erimiş olabilir. Buzdolabını mutfak dışındaki prizlere taktığımızda da attı. Az önce buzdolabında sorun var mı anlamak için buzdolabının fişini çektim 20 dk içinde yine attı. Daha sonra bütün şalterleri indirip röleyi kaldırmayı denedim, bir iki dakika kalkmadı, sonra sorunsuzca kalktı. Sıkıntı muhtemelen mutfakta, ama gündüz de atmakla beraber özellikle geceleri 20 dkda bir atmasını idrak edemedim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Buzdolabından duman çıktıysa motoru kavrulmuş olabilir veya kablolarında sıkıntı olabilir bu sorun duman olayından sonra meydana geldiyse sorun buzdolabında içindeki malzemeleri boşaltıp buzdolabınızı birgün fişe takmayın ve bekleyin atacak mı diye eğer yine atarsa mutfaktaki prizleri kontrol ettirin belki duman dolaptan değil prizlerden gelmiş ve komşularınız dolap sanmış olabilir tezgah altında prizler vardır onlara su gelmişte olabilir!

Buzdolabı çalışmıyorken attığına göre çekilen kablolarda bir problem gözüküyor.Anlattıklarınıza göre sorun mutfakta.Mutfağa ait olan buatların kontrol edilmesinde fayda var.Tahminimce buattaki ekler oksitlenme yapmış olabilir.Eğer ekler bant sarılmışssa bant soyulmaya veya çıkmaya başlamış olabilir.Faz veya nötr kabloları topraklamayla muhattab olmaya başlamış olabillir.Tavsiyem elektrikçi çağırıp buat bağlantılarınızı çözdürüp uygun klemensler kullanarak sıkılaştırın.Zeytin klemensler bu konuda işinize yarar.Bununlada olmazsa prizlere bakın yanık kokusundan bahsediyorsunuz bunun sebebi gevşek bağlantıdır prizlerdeki uçları kontrol ettirin.Aynı şekilde sigorta kutularınıda

Buzdolabından duman çıktıysa motoru kavrulmuş olabilir veya kablolarında sıkıntı olabilir bu sorun duman olayından sonra meydana geldiyse sorun buzdolabında içindeki malzemeleri boşaltıp buzdolabınızı birgün fişe takmayın ve bekleyin atacak mı diye eğer yine atarsa mutfaktaki prizleri kontrol ettirin belki duman dolaptan değil prizlerden gelmiş ve komşularınız dolap sanmış olabilir tezgah altında prizler vardır onlara su gelmişte olabilir!
Hocam yanlış anlaşıldım sanırım. Buzdolabından duman çıkma olayı yok. Sadece yanık kokusu gelmiş, ben de muhtemelen kablo yanığı olduğunu düşünüyorum. Sorunun buzdolabından kaynaklanmadığını da az önce fişini çektiğimde de rölenin atmasıyla tespit ettim.

Buzdolabı çalışmıyorken attığına göre çekilen kablolarda bir problem gözüküyor.Anlattıklarınıza göre sorun mutfakta.Mutfağa ait olan buatların kontrol edilmesinde fayda var.Tahminimce buattaki ekler oksitlenme yapmış olabilir.Eğer ekler bant sarılmışssa bant soyulmaya veya çıkmaya başlamış olabilir.Faz veya nötr kabloları topraklamayla muhattab olmaya başlamış olabillir.Tavsiyem elektrikçi çağırıp buat bağlantılarınızı çözdürüp uygun klemensler kullanarak sıkılaştırın.Zeytin klemensler bu konuda işinize yarar.Bununlada olmazsa prizlere bakın yanık kokusundan bahsediyorsunuz bunun sebebi gevşek bağlantıdır prizlerdeki uçları kontrol ettirin.Aynı şekilde sigorta kutularınıda
Hocam detaylı cevap için teşekkür ederim. Dediğim gibi elektrikten anlamıyorum buradaki teknik kavramları da fazla anlayamadım, elektrikçiye aynen burada yazılan şekliyle mi söyleyeyim

Bunların dışında şofben açtığımda da röle atıyor, ama bunda şofbenden şüpheleniyorum. Önceki evimde de attırıyordu çünkü ama o ev eskiydi, bu ev yeni, kablo izolasyonlarının erimesi tuhaf geliyor

Ama sizin de dediğiniz gibi benim de şüphelendiğim nokta tezgahın altındaki prizler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teknik kavram fazla yok ya, buat kabloların birbirine eklendiği yerdir onlar gevşekse düzeltilmesi gerekir ama görmeden de birşey denemez baska çözümlere de gidilebilir. Bence siz çağırdığınız ustaya durumu anlatın mutfağa gelen kablolardan ve buattan supheliyim deyin. Ama dediğim gibi görmeden birşey denemezBiz şuan 150 hanelik sitenin altyapı işlerini bitirdik her eve kaçak akım takıldı evler eski yapı haliyle eski hatlardada cihaz tutmuyor birçok arızaya gittik hepsinde de farklı şeyler çıkıyor, anahtara nötr girilen var, tezgah altı unutulan yanık üçlüler var ki fişin ucu prizin içinde kırılmış, sıfırlamalar var göstermelik topraklamalar var hatta bir eve nötr kablosu yan binadan seyyar çekilmiş buna bile şahit olduk demem o ki arıza bu, çoğu şey olabilir, çağırdığınız elektrikçi işinini ehliyse durumu çözer kontrolünü yapar verir o yüzden arızayı görmeden burada yazdıklarımız sadece tahminden öteye gidemez

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri