kaçak akım rölesi pratikte test etme

faz ile toprak hiç kısa devre edilir mi yahu. labaratuvarda teknisyen arkadaşım nötr ile toprağı kısa devre edeyim derken yanlışlıkla faz-toprak kısa devre eder etmez arkamı dönük olmama rağmen büyük bir beyaz ışık kütlesi görmemle arkadaşın yerde sere serpe yatması bir oldu. tabi sonra hafif bir şok hali abi ne oldu sorusu ardından :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar yorumları okudum da çeşit çeşit ben de şu şekilde hepsini meslek hayatım boyunca tecrübe ettim E-14 avize duylu ucunda da 10 watlık arap(fotosel) ampul war.

Bu deneyimlerimin hepsinde de KAKR var toprak nötr arası kısa devre yaptığımızda sağlam bir tesisat ve hassas bir röle(legrant) ile KAKR atar.Ama arada bi toprak nötr arasında atmayan zamanlarda kısa devre ihtimaline karşılık elimdeki seri lambayı bi ucuna faza bi ucuna da toprağa değdirirdim ve ampul yanar KAKR atardı.

Arkadaşlar evdeki bağlı bulunan kaçak akım rölesini sağlıklı bir şekilde nasıl test ederiz.Tabii röle üzerinde bulunan test anahtarından değil.Acaba topraklı bir prizi yıkasak mantıklımı?
Merhaba kaçak akım rölesinin sağlıklı çalıştığını test etmek için RCD ölçümü yapan ölçü aletleri bulunmaktadır. Jak uçları yerine fiş bulunan cihazı prize bağladığımızda üzerindeki test butonuna basarak kaç msaniyede ve kaç mamperde kaçak akımın attığını gösteriyor.
rcd.jpg

Marka,model verebilirmisiniz ?

Iyi gunler
Bu soruyu v=i.r ile cozelim
Yukunuz 23 a ceksin ve siz buna 25 a lik sigorta bagladiniz bi problem yok buna gore bu yuk yaklasik 9 ohm drenc gosterir eger bu binanizin topraklamasinin direnci 10 ohm ise ve faziniz topraga degerse sigortaniz atmayacaktir cunki fazdan topraga yaklasik 22 a gececek ve sogortaniz 25 a bun engellemek icin kacak akim roleleri kullanilir binalarin topraklamalarinin en dusuk direnci gostermesi icin caba gosterirlr bu topragin cinsine nemine iletkenin de cinsine gore degisir genelde 4 ohm a kadar yapilabilir en azindan ben 4 ten asagi gormedim calistigim hicbiryerde.

Arkadaşlar merhaba,

Kaçak akım rölesi testlerinizi düzenli bir şekilde yaptırmanızı öneririm. Yoksa röle gerçekten de çalışması gerektiği zaman çalışmayabilir ve sıkıntı olabilir. Bunun önüne geçmek önemli. Bu nedenle firmalar artık kaçak akım rölelerini de test ettiriyor düzenli olarak. Aşağıdaki linkte bir bilgi buldum.

https://www.amperenerji.com.tr/kacak-akim-rolesi-testi

Arkadaşlar merhaba,

Kaçak akım rölesi testlerinizi düzenli bir şekilde yaptırmanızı öneririm. Yoksa röle gerçekten de çalışması gerektiği zaman çalışmayabilir ve sıkıntı olabilir. Bunun önüne geçmek önemli. Bu nedenle firmalar artık kaçak akım rölelerini de test ettiriyor düzenli olarak. Aşağıdaki linkte bir bilgi buldum.

https://www.amperenerji.com.tr/kacak-akim-rolesi-testi

Kaçak Akım Rölesi Testi
Gerimli bir iletkenin bir gövdeye yalıtım hatası sonucu temas etmesiyle toprağa akan akıma “toprak hata akımı” denir. Hata akım koruma rölesinin görevi bir yalıtım hatasından kaynaklanan hata akımı olduğu anda devreyi kesip o hata akımına maruz kalabilecek bir insanın hayatını kurtarmaktır.

Hata akım koruma röleleri periyodik Bakım gerektirir. Nemli ve tozlu ortamlarda minyatür devre kesicinin kontaklarında yapışma olmaması gerekir.

Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı`nın, Elektrik iç tesisat Yönetmeliği`nin 25.10.1996 tarih 22798 sayılı son değişikliği ile Hata Akım Koruma Rölesi kullanımı zorunludur.

Elektrik tesislerinde topraklamalar Yönetmeliği Madde 10.c.6.3.i`e göre hata akımı koruma düzenin arkasında meydana getirilen bir hata akımıyla çalıştığı ispatlanmalıdır. Açma süresi ve açma akımıyla birlikte kayıt altına alınmalıdır.

ilginiz için teşekkürler

tutmayınca !!! kaçak akım rölesini söküyorlar

Son düzenleme:
Arkadaşım topraklamanın temel amacı nedir.Ben söyliğim.Bir arıza veya herhangibir durumda faz iletkeni gövdeye temas ederse yani kaçak olursa koruma elamanlarının devreyi açmasıdır.

Ben denedim sigorta atmıyor diyorsanız , ozaman sizin denediğiniz tesisatın topraklamasında sorun vardır.
Topraklaman in genel amacı herşeyden önce insanı korumaktır. Tesisattaki kaçağı toprağa iletmesidir.Topraklama direncine bağlı sigortanın atıp atmaması.
Iyi gunler
Bu soruyu v=i.r ile cozelim
Yukunuz 23 a ceksin ve siz buna 25 a lik sigorta bagladiniz bi problem yok buna gore bu yuk yaklasik 9 ohm drenc gosterir eger bu binanizin topraklamasinin direnci 10 ohm ise ve faziniz topraga degerse sigortaniz atmayacaktir cunki fazdan topraga yaklasik 22 a gececek ve sogortaniz 25 a bun engellemek icin kacak akim roleleri kullanilir binalarin topraklamalarinin en dusuk direnci gostermesi icin caba gosterirlr bu topragin cinsine nemine iletkenin de cinsine gore degisir genelde 4 ohm a kadar yapilabilir en azindan ben 4 ten asagi gormedim calistigim hicbiryerde.
İşletme topraklamasi in 5ohm dan aşağı değer göstermesi zorunludur.

Son düzenleme:
çün topraklama hattı bir nötür hattı gibi değildirde ondan.sigortanın atması için o topragın trafonun sekonderinden gelmesi lazım oda nötür olur zaten.yada topraklamanın çok kuvvetli olması lazım oma oda zor.pekı sen hiç toprak-faz kısa devresini deneyip sigortanın attığını gözlemledinmi
Eğer toprak direnci olması gereken değerde ise faz toprak kısa devresinde sigorta atar ama eğer toprak direnci toprağın yapısı ve doğru ölçüm ve kontroller yapılmadan yapılmış bu nedenle de direnç olması gerekenden yüksekse sigorta o zaman atmaz.
Arkadaşlar evdeki bağlı bulunan kaçak akım rölesini sağlıklı bir şekilde nasıl test ederiz.Tabii röle üzerinde bulunan test anahtarından değil.Acaba topraklı bir prizi yıkasak mantıklımı?
Kaçak akımı kontrol etmek istiyorsanız sizin bilginiz bunun için yeterli değil bence denemeyin çarpılabilirsiniz bir elektrikçi için yazıyorum bunları:(artık akkor telli ampül piyasada kalmadı eskiden akkor telli lamba kullanırdık 100watt)buyüzden halojen ampül alıp duy a bağlayıp kablonun bir ucunu toprağa diğer ucunu faza değdirirseniz 30mA kaçak akım atacaktır eğer sağlamsa 300mA için bu lambanın 100watt olması lazım.

@sami inci abi eksiğim varsa düzelt lütfen

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri