kaçak akım rölesi pratikte test etme

bende uyguladım o yüzde söylüyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
en sağlıklısı nötr-toprak kısa devresi ama faz-toprak kısa devresiylede test edilebilir.ama unutmadan faz-toprak kısa devresiyele sigorta atmaz.saygılar

Arkadaşım topraklamanın temel amacı nedir.Ben söyliğim.Bir arıza veya herhangibir durumda faz iletkeni gövdeye temas ederse yani kaçak olursa koruma elamanlarının devreyi açmasıdır.

Ben denedim sigorta atmıyor diyorsanız , ozaman sizin denediğiniz tesisatın topraklamasında sorun vardır.

Peki o zaman şunu da söyle sigorta neden atar?

___

Evet gerçekten denediyseniz ve atmadıysa prizinizi bir açın bakalım belki toprak kablosu yoktur içinde

Moderatör tarafında düzenlendi:
yada denemiş olduğum yerde topraklamanın güçsüz olmasından kaynaklanıyo da ola bilir

faz toprak kısa devresinde kaçak akım rolesi atar eğer topraklama iyi yapılmışsa atmamasında bir engel yok kacak akım rolesinin calışma prensibi faz üzerinden giden akımla nötr üzerinden dönen akımın eşit olması gerekir eğer makine üzerinden kaçak olursa kaçak akım toprak hattından geçecegi için faz üzerinden gecen akım ile nötr üzerinden dönen akım eşit olmayacağı için role atar kaldı ki faz -toprak arası akım direk olarak toprak hattından topraga gidecegi için role atar yanlışlıkla da denemeyiniz kacak akım roleniz calışmazsa kablo kesitleriniz uygun değilse tesisatınız yanabilir cünkü faz-toprak arası hic direnç olmayacagı için denemeyiniz

Sevgili arkadaşlar, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

herhangi bir prizde topraklama ile nötrü kısadevre yap kaçakakım atıyorsa sorun yok demektir

Ancak!!!!
Tesisten hiç akım çekilmiyorsa ve Şebeke nötrüde iyi topraklanmışsa kaçak akım rölesi açmayabilir.Bu nedenle tesisattan 30 mA x 220 volt=6,6 WATT tan büyük yük çekiliyor olmalıdır.

saygılarımla
ethem güner

faz toprak kısa devresinde kaçak akım rolesi atar eğer topraklama iyi yapılmışsa atmamasında bir engel yok kacak akım rolesinin calışma prensibi faz üzerinden giden akımla nötr üzerinden dönen akımın eşit olması gerekir eğer makine üzerinden kaçak olursa kaçak akım toprak hattından geçecegi için faz üzerinden gecen akım ile nötr üzerinden dönen akım eşit olmayacağı için role atar kaldı ki faz -toprak arası akım direk olarak toprak hattından topraga gidecegi için role atar yanlışlıkla da denemeyiniz kacak akım roleniz calışmazsa kablo kesitleriniz uygun değilse tesisatınız yanabilir cünkü faz-toprak arası hic direnç olmayacagı için denemeyiniz
Yanmaz efendim yanmaz. K.A.K.r olmasa bile sigorta atar başka bişey olmaz.

kisa devre yapmakla sağlıklı test yapamazsınız ohm kanunu dıye bişey var faz ile toprak arasına kaçak akim rölesının çalıştığı mA olarak yazılıdır uzerınde 25-35 mA arası akim akitınca kaçak akim rölesı açar bu tahmınım dır bır drenç ile test edebılırsınız bır örnek 220/035=6.55 kohm drenç bağlarsanız röle testı yapmış olursunuz bence:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri