kaçak akım rölesi pratikte test etme

notr toprak kısadevre: KAR atar
faz notr kısa devre : sigorta atar
faz toprak kısadevre: KAR ve sigorta birlikte atar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ttttttt.png

Kaçak Akım Röle (RCD) Test Cihazı

Tamamen programlanmış ölçüm
Röle açma akımı ve süresini hassas gösterim
Doğru bağlantı için 2 LED'li uyarı
Kompakt, hafif ve basit tasarım
0° and 180° sinüs dalgasının testlerine olanak sağlar

Teknik Özellikler
Çalışma Gerilimi195V - 253V /45 - 65Hz
Açma Akımı Ayarı10mA, 30mA, 100mA, 300mA, 500mA, 650mA
Açma Akım Ölçüm Doğruluğu±10% ±2digits
Açma Süresi Aralığı0ms – 300ms
Açma Süresi Doğruluğu±5% ±3digits

Son düzenleme:
en sağlıklısı nötr-toprak kısa devresi ama faz-toprak kısa devresiylede test edilebilir.ama unutmadan faz-toprak kısa devresiyele sigorta atmaz.saygılar

Bu yanlış bilgiyi düzeltelim. Faz-toprak arası röle açmıyorsa; ya röle arızalı ya da toprak hattı çok kötüdür. Kesinlikle yanlış bilgi. Dikkate almayın lütfen.

Arkadaşlar Merhaba;

Evimde 30mA lik KAR var. KAR zamanı belirsiz bir şeklide atıyor. Zamanı belirsiz dediğim gece, gündüz, güneşli, yağmurlu, hatta ben evde yokken bile oluyor. Bu durum buzdolabındaki gıdaları riske attığı için beni her uzun süreli evden uzaklaşmalarımda tedirgin etmektedir.
Şüphelendiğim ekipmanlar 20 yıllık olan kombi ve 10 yıllık olan çamaşır makinesi. Bunların haricinde tüm cihazlarım 5 yıllık.
Kafamda değişik düşünceler var. Gıdaların bozulma riskini ortadan kaldırmak için buzdolabı ve derin dondurucunun hattını KAR dan ayırmak yada şüphelendiğim ekipmanların prizlerine KAR eklemek.
Tavsiye ve önerileriniz nedir?
Teşekkürler.

Kaçak akım,hiçbirşekilde devredışı yapılma-
ması gereken bir alettir.Arızanın nereden kay-
naklandığını bulmanız gerekir.Kaçak akımı bağışık tiplede değiştirmenizde yarar var.

Kaçak akım,hiçbirşekilde devredışı yapılma-
ması gereken bir alettir.Arızanın nereden kay-
naklandığını bulmanız gerekir.Kaçak akımı bağışık tiplede değiştirmenizde yarar var.
Merhaba;
Ben dün 2 dolabın sigortasını KAR dan ayırdım ve sigortaların faz barasını yeniledim. Yenilerken baranın bağlantısında kararma gördüm. Acaba benim en başından beri sorunum bu muydu?
önümüzdeki hafta sonu bir KAR daha alıp ayırdığım hatta takacağım.

Merhaba;
Ben dün 2 dolabın sigortasını KAR dan ayırdım ve sigortaların faz barasını yeniledim. Yenilerken baranın bağlantısında kararma gördüm. Acaba benim en başından beri sorunum bu muydu?
önümüzdeki hafta sonu bir KAR daha alıp ayırdığım hatta takacağım.
Günaydın;

Sabaha karşı evde komple elektriğin olmadığını gördüm ve evdeki sigortalardan hiçbiri atmamıştı. Bodrum katta sayaç üzerindeki 3 faz otomat atmıştı. Bu konuyla ilgili yorumu olan var mı?

Belli ki KAR dan ayırdığım iki hattan birinde sorun var. Kafamda bunu belirlemek için tek tek o hatları KAR a eklemek ve bu durumda hangi hatta sorun olduğunu bulmak ve sonrasında bu hattaki soruna odaklanmak var.
Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Günaydın;

Sabaha karşı evde komple elektriğin olmadığını gördüm ve evdeki sigortalardan hiçbiri atmamıştı. Bodrum katta sayaç üzerindeki 3 faz otomat atmıştı. Bu konuyla ilgili yorumu olan var mı?

Belli ki KAR dan ayırdığım iki hattan birinde sorun var. Kafamda bunu belirlemek için tek tek o hatları KAR a eklemek ve bu durumda hangi hatta sorun olduğunu bulmak ve sonrasında bu hattaki soruna odaklanmak var.
Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

evin içindeki siğorta kutusunun içi ( bağlantıları gösteren ) ve sayaç panosunun kalite foto çekim yayınlayın .

foto üzerinde nasıl ayırdınız , açıklama bilğisi verilmesi ?

evin içindeki siğorta kutusunun içi ( bağlantıları gösteren ) ve sayaç panosunun kalite foto çekim yayınlayın .

foto üzerinde nasıl ayırdınız , açıklama bilğisi verilmesi ?
Merhaba;
İlk fırsatta fotoğrafı göndereceğim ama tespit ettiğim sorunu sizinle paylaşmak istedim. Bodrumla ev sigorta kutusu arasındaki hatta kısa devre tespit ettim. Kablonun iki ucunuda ayırdığımda fazlarla nötr arasında tek tek direnç ölçtüğümde şüphelendiğim fazla nötr arasında direnç olduğunu gördüm. Bende en sağlam olduğunu düşündüğüm ve ölçümlerimde hiçbir şekilde direnç olmadığını belirlediğim fazı kullanıyorum. Diğerlerinin uçlarını hem alttan hem üstten boşa çıkardım.
KAR la alakalıda evdeki sigortaların altındaki faz barasının KAR la arasındaki bağlantı noktasında hafif kararma olduğunu gördüm. Sigortalar çok sağlıklı olmadığı için bağlantı noktalarını ne kadar sıksamda tam sıkılmıyor bu sebepten dolayı orada oluşan ark ki son zamanlarda elektrik kesintisinden sonra elektrik geldiği anda KAR ın atmasıda buna bağlı diye düşündüm. Bunun içinde tek 6 mm2 lik tek bakır kabloyı sigortalar tek parça halinde atlayarak bağladım ve devam ederek KAR a girdim.
Şimdilik takip ediyorum ama dediğim gibi ilk fırsatta fotoğraf ekleyerek kıymetli yorumlarınızı almak istiyorum.
Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri