Kaçak akım rölesi neden yanar?

usercix

Üye
Arkadaşlar bizim evdeki kaçak akım rölesi klemens kısmından. yanmış. Kaçak akım rölesi neden yanar?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
gevşek baglantı olabilir ayrıca trifaze ise kacak akım röleniz dengesiz yüklenmeden olma ihtimalide var bence

Arkadaşlar bizim evdeki kaçak akım rölesi klemens kısmından. yanmış. Kaçak akım rölesi neden yanar?

Gevşek bağlantıdan yanmıştır tek damar kabloyu vargücüyle sıkıp çatlatanlar oluyor ondan da olur. Bir de kaçak akım rölesinin amperajı uygun olmayabilir.

Saygılar...

Gevşek bağlantıdan yanmıştır tek damar kabloyu vargücüyle sıkıp çatlatanlar oluyor ondan da olur. Bir de kaçak akım rölesinin amperajı uygun olmayabilir.

Saygılar...

Gevşeklik en çok karşılaşılan sorun.

Amperaj konusu çok önemli başka yerde de yazmıştım tekrar tekrar yazacağım. Kaçak akım rölesi sigorta değilir yazan akım kontak akımıdır. Yüksek akımda atsın diyerek yada fiyatından dolayı düşük akımlı kaçak akım rölesi tercih ediliyor. Akım kaçağı olmadığı için role yüksek akımda atmıyor ve kontaklarından yanmaya başlıyor. Bir de kalitesiz marka ise ....

Kendi plastiğini tutuşturup sıva altı plastik sigorta panosunu ( O da kalitesiz demek ki) tutuşturan ve yangın çıkaran K.A.R ile 1 den fazla karşılaştım. K.A.R konusunda kaliteli marka ve yüksek akımda ısrarcı olun lütfen.

Degerli yorumlariniz icin tesekkurler

Değerli arkadaşlar, dün İzmir'deki ailemin apartman dairesinin aşağıda panoda takılı kaçak akım rölesi yanmış ve elektrik gitmiş. Daha önce bakmıştım hatta geçen bi gittiğimde test düğmesinden test etmiştim atmıştı. Evde 3000 wattlık ufo ve 1800 wattlık quartz soba kullanılıyor. Havalar çok soğuk olduğu için ikisi de ayrı odalarda çalışıyormuş ama quartzda iki tane yanıyormuş yani teoride 4200 watt yapıyor. Kaçak akım rölesi 25 amperlik Siemens markaydı. Taklit olduğunu sanmıyorum çünkü binayı ev sahibi kendisi yaptırmış ve evdeki sigortalar da Siemens. Hatta geçen sene konusunu açmıştım evin içinde de L20A merlin gerin sigorta arada bir atıyordu.

Bu röle neden yanar acaba, klemens gevşekliği midir yoksa 4200 watt akım 25 amper üstelik de Siemens röleyi yakabilir mi, veya röle çakma mıydı? Ev sahibi 40 liraya yenisini alıp takmış, o kadar para verdiğine göre kaliteli bişey takmış olsa gerek.

Değerli arkadaşlar, dün İzmir'deki ailemin apartman dairesinin aşağıda panoda takılı kaçak akım rölesi yanmış ve elektrik gitmiş. Daha önce bakmıştım hatta geçen bi gittiğimde test düğmesinden test etmiştim atmıştı. Evde 3000 wattlık ufo ve 1800 wattlık quartz soba kullanılıyor. Havalar çok soğuk olduğu için ikisi de ayrı odalarda çalışıyormuş ama quartzda iki tane yanıyormuş yani teoride 4200 watt yapıyor. Kaçak akım rölesi 25 amperlik Siemens markaydı. Taklit olduğunu sanmıyorum çünkü binayı ev sahibi kendisi yaptırmış ve evdeki sigortalar da Siemens. Hatta geçen sene konusunu açmıştım evin içinde de L20A merlin gerin sigorta arada bir atıyordu.

Bu röle neden yanar acaba, klemens gevşekliği midir yoksa 4200 watt akım 25 amper üstelik de Siemens röleyi yakabilir mi, veya röle çakma mıydı? Ev sahibi 40 liraya yenisini alıp takmış, o kadar para verdiğine göre kaliteli bişey takmış olsa gerek.

Slm ustam. Ben gevşekliklten dolayı değilde aşırı yüklenmeden dolayı yandıgı kanaatindeyim. Çünkü 4200 watt hesapladıgımız zaman 20 A dolayı akım çekiyor ve diğer cihazları da senoryaya kattıgımızı düşündüğümüzde amperi düşük kaçak akım rolesi seçmişsiniz.
Ayrıca kaçak akım rolesi sayaç sigortası ile aynı amperde veya daha yüksek amperde olması lazım. Saygılar...

Valla bana kalsa 32 amper olanını takardım da işte ev sahibi öyle seçim yapmış. Bir de evin içindeki ana sigorta 20 amper seçilmiş, şofben olarak da elektrikli kullanıldığı için, muhtemelen ufonun çalışmasıyla limitte ısınıyor, ufo kapalı bile olsa bazen 4 kw'lık ikinci kademesinde çalışırken birkaç dakika sonra atabiliyor. Yazın öyle bir sorun yok.

Az önce internetten Delonghi dragon 2500 watt yağlı radyatör siparişi verdim, annemin en büyük şikayeti ufo kapandığı anda hiç bi esprisi kalmıyor, çalışırken de 3 kw gibi korkunç elektrik çekiyor. İnşallah bu radyatörden memnun kalırlar, İzmir olmasına rağmen havalar orada da baya soğuk gidiyor. Oda da tahminime göre 15-18 m2 civarında ve güney cepheli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,802
Son üye
sadık Mehmet

Yeni konular

Geri