Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Başlığın ana konusu hakkında şu gelişmeler oldu:
-Prizi değiştirdim, sorun çözülmedi
-Farklı bir prizden uzatma çekip bulaşık makinesini ona bağladım, sorun çözülmedi (zaten bulaşık makinesini hiç prize takmadığımda da zaman zaman attığını yazmıştım)

Elektrik ustası bir arkadaşla yaptığım sohbette, (öncelikle, O da sokak lambalarının yanma anında KAR atmasına anlam veremedi) iki fikir söyledi;
1- Madem sokak lambaları ile senkron bir sorun var, (sokak aydınlatma hattının farklı bir faz olduğunu tabii ki biliyor, ama anlam veremediği için) yine de belki fazları değiştirebilirsiniz
2- Siemens'in yeni seri KAR'ları çok sorunlu, olur olmaz zamanlarda atma sorunu ile çok karşılaşıyoruz. Bulabilirseniz Siemens'in eski kasa KAR'larından (yine 40/30) alın veya Schneider deneyin.

Şimdi öncelikle fazları değiştirmeyi düşünüyorum, 2-3 güne fırsat bulur yaparım. Eve gelen 3 faz da aynı değerde ve özelliktedir değil mi? Yani faz seçiminde sigorta ve bağlı olduğu yerlere (aydınlatma, priz, vb) dikkat etmeme gerek yok diye düşünüyorum. Sadece KAR'a yukarıdan giren iki fazın yerini değiştireceğim. Ana sigorta, sayaç veya diğer sigortaların giriş çıkışlarından herhangi bir değişiklik yapmayacağım.
Sokak lambalarının yanmasıyla birlikte atan KAR ı (siemens) daha değiştirmedim. şimdilik her gün bir sigortayı indirerek etkilerini inceliyorum. KAR ı değiştireceğim. En iyisi hangi marka.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@arkaplan
Sigortalarda sorun yoktu, erime sadece KAR tarafındaydı.
Bugün iki fazın yerini değiştirdim, ve bugün atmadı. Ama tesadüf mü bilemiyorum, birkaç gün bekleyip tecrübe edeceğiz, sonucu yazarım.
merhaba

mantıklı değil , hayırlısı diyelim .
hayat koruma kaçak akım rölesi atmaz .

soldan ( 1 )
1 siğorta da 2 adet linye gözüküyor ( 2 kablo )
1 adet daha siğorta elektrikciye taktırabilirsiniz
.aydınlatma 10 amper ( elektrikciye danışınız )

soldan ( 3 )
3 siğorta da 2 adet linye gözüküyor ( 2 kablo )
1 adet daha siğorta elektrikciye taktırabilirsiniz
prizlere 16 amper ( elektrikciye danışınız )

tam amper değeri bulmak için hesaplama yapmak gerekir .

20200330_133030.jpg

20200330_133500.jpg

20200328_143102.jpg

not : 25 amper kaçak akım rölesini değiştirmeniz iyi olmuş
yanma sebebi :
kaçak akım röleniz ana siğorta ile aynı ve üstü olabilir .
40 amper K.A.R takılmış ise 40 amper veya 32 amper ana siğorta olabilir .
25 amper K.A.R takılmış ise 32 amper siğorta takılmaz
takılır ise 25 amper akım geçtiğinde siğorta 32 amper olduğundan atmaz
25 amperlik K.A.R sinin kontakları yanar sizde olduğu yanma diyebiliriz .
25 amper K.A.R si pert ( yanık )

300 mA kaçak akım röleniz yok mu ? ( yangın )

sağlıcakla kalın .

video zaman 10.30 sonra 5.adım

Sokak lambalarının yanmasıyla birlikte atan KAR ı (siemens) daha değiştirmedim. şimdilik her gün bir sigortayı indirerek etkilerini inceliyorum. KAR ı değiştireceğim. En iyisi hangi marka.

denemeler yapın
fayda görmesseniz

sn @sami inci hocan daha iyi bilir
bağişık tip kullanırsınız

isim yapmış markalar kalitelidir
dikkat etmeniz sahte olmasın .
iki konu sahibi oldu son anda farkına vardım .

Son düzenleme:
@arkaplan
Öncelikle hem ilgi alakanız, hem bilgilendirici ve yönlendirici mesajlarınız için teşekkürler.
Eski KAR'ın yanma sebebini anlamış olduk, iki sigorta ekleme konusunda da haklısınız, zor değil, hallederim.
Fotodaki temizlik için de teşekkürler, aklıma gelmemişti sorun olabileceği.

Uyguladığımız çözüm önerisi her ne kadar mantıklı gelmese de (zaten tavsiyeyi veren de "çok mantıksız ama" diye başlamıştı cümleye), bugün özellikle bulaşık makinesini çekmedim prizden, ve atmadı KAR, bu olumlu bir gelişme. Ancak ilk mesajda da belirttiğim gibi, geçmişte de bu durumu yaşadığım için en azından 1 haftalık bir deneme yapmam lazım, 1 hafta boyunca atmazsa içim rahat eder.

Gelişmeleri paylaşacağım.

@arkaplan
Öncelikle hem ilgi alakanız, hem bilgilendirici ve yönlendirici mesajlarınız için teşekkürler.
Eski KAR'ın yanma sebebini anlamış olduk, iki sigorta ekleme konusunda da haklısınız, zor değil, hallederim.
Fotodaki temizlik için de teşekkürler, aklıma gelmemişti sorun olabileceği.

Uyguladığımız çözüm önerisi her ne kadar mantıklı gelmese de (zaten tavsiyeyi veren de "çok mantıksız ama" diye başlamıştı cümleye), bugün özellikle bulaşık makinesini çekmedim prizden, ve atmadı KAR, bu olumlu bir gelişme. Ancak ilk mesajda da belirttiğim gibi, geçmişte de bu durumu yaşadığım için en azından 1 haftalık bir deneme yapmam lazım, 1 hafta boyunca atmazsa içim rahat eder.

Gelişmeleri paylaşacağım.

merhaba

UYARIDIR .
bu işlemlerin elektrikci tarafından yapılması .
ve elektrikci ustasına danışılıp elektrikci tarafından faliyete geçirmesidir .

kaçak akım rölesi testinizin süresi dolduktan sonra siğorta düzenlemesi belgeli elektrikciye yaptırmanız .
diğer
testinize devam edin testinizin süresi dolmadan kaçak akım rölesi atarsa siğorta düzenlemesi belgeli elektrikciye yaptırmanız ..

siğorta ekleme de size tesisatta kolaylık olsun diye faz dağılımını aynı yaptım ( sizin tablonun aynısı sayılır )
kaçak akım rölesi ile siğortalar arası alttan giriş fazların kabloları renklerine göre olması ve faz giriş kablo ve atlamaların faz kesiti ile aynı olmalıdır .

siğorta çıkışları olan kırmızı kabloların karıştırılmaması için kağıt yapıştırma ile numara verilmesi yararlıdır .

20200330_133030 (1).jpg

sorumluluk almadığımı belirtmek isterim .
aşağıdaki fotolar bilgi amaçlıdır .

( elektrikciye danışılması gereklidir ve işlemlerin elektrikci tarafından yapılması )

Ekran Görüntüsü (21).png

20200328_143102.jpg

diğer faz düzenlemesi ( olması gereken ve amper ölçümleri yapılması , çalışan cihazlara öncelikli faz dağılımı )

her faza 1 adet linye aydınlatma devresi
2 adet linye priz devresi

bu durumda siğortaların faz bağlantıları değişecektir .
tesisat düzenlenmesi için elektrikciye danışılması ve elektrikci tarafından sisteme uygulanması .

Ekran Görüntüsü (21).png

20200328_143102.jpg

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

merhaba

uygundur . 6Ka kısa devre kesme kapasitesi sizin takılı olan 5SQ21 serisiden daha yüksek ( iyidir )
B tipi kullanılması .

dikkat etmeniz !!!
sahte siğorta almamanız .
not : ( fiyat ve internet alımları hakkında bilğim yok )
ve
siğorta kutusu kapağı .
kaçak akım röleniz sorun yaratmadığına göre
yeni tip siğorta siğorta kutunuz için sorun yaratmayacaktır
siğorta kutunuza yeni tip siğorta uyumlu olacaktır .
her ihtimale karşı kontrol yapılması .

20.jpg

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SL6110-6YA
https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SL6116-6YA

Son düzenleme:
Merhaba;
Fazların değiştirlmesi sonuç vermedi, yine en azından iki günde bir KAR atmaya devam ediyor.

@arkaplan

Dediğiniz şekilde iki sigorta aldım ve önerdiğiniz şekilde her faza 1 aydınlatma 2 priz olacak şekilde panoyu yeniden düzenledim.

Fotoğraflar aşağıda.

İki hatam var, birincisi atlama yapacak yerde mesafenin uzayacağını hesaba katmamışım, kablo kısa kaldı, şimdilik atlamaları tersten bağladım.

İkincisi bir atlamayı biraz fazla sıyırmışım, çıplak tel görünüyor fotoğrafta.

20200414_141304.jpg

20200414_140614.jpg

20200414_141037.jpg

20200414_143440.jpg

Ekran Görüntüsü (28).png

Merhaba;
Fazların değiştirlmesi sonuç vermedi, yine en azından iki günde bir KAR atmaya devam ediyor.

Dediğiniz şekilde iki sigorta aldım ve önerdiğiniz şekilde her faza 1 aydınlatma 2 priz olacak şekilde panoyu yeniden düzenledim.

geçmiş olsun ve hayırlı olsun

uzaktan zor k.a.k rölesi arızasını çözümü .
düşüyorum , ilginç ( ilk konu başlanğıcı + diğer bilğilendirmeler )
işin içinden çıkmadım uzaktan olmuyor ve atma zamanı
direk atsa kolay çözümü .
diğer yönden tehlikeli nötr sök toprakla sök vs gibi sahsınıza ve cihazlarınıza tehlike arz ediyor .
bu arıza için çözüm olacak mı ? tartışılır .
ölçüm yok bulmak
iş elektrikciye kalıyor .
ilginç ilk yazı konu başlanğıcına göre sanki yıldırımdan etkilenme gibi .
masraf durumu ? bağışık tip si tipi k.a.k rölesi 30mA
diğer yönden elektrikci arızayı bulamassa ustalık ücreti boşuna
işin içinden çıkmak zor .

2 secenek ( sırası tartışılır )
1 - bağışık tip si tipi k.a.k rölesi 30mA alıp iade edilecek halde denemek .
2 - elektrikcininde usta ve ölçü ve diğer cihazları olan olmalıdır .

ALLAH kolaylık versin , sağlıcakla kalın .

@arkaplan

bağışık tip si tipi k.a.k rölesi 30mA için siemens ve schneider markalar için model ismi verebilirseniz, yanlış bir şey almayayım.

Schneider Si ve Simens B .

Ekli dosyalar

• Schneider Si.png
    Schneider Si.png
    311.8 KB · Görüntüleme: 82
  • Simens B tip.png
    Simens B tip.png
    707.6 KB · Görüntüleme: 80
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,124
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri