Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
binada asansör var mı ?
asansör varsa kaçak akım rölesi sadece asansöre mi bağlı ?
veya diğer birimlerle de ( bina içi / bina önü / uydu / vs gibi )
ortak kullanım
bina yeni, 5 senelik. 2 asansör mevcut. Ana sigortalar (3 faz) ile sayaç giriş katta elektrik odasında, diğer sigortalar ve KAR daire girişinde.
Ama benim dairedeki KAR asansörle aynı hatta mı bağlı gerçekten bilemiyorum. Asansör ile nasıl bir bağlantı kurduğunuzu da anlamadım doğrusu. Bu bilgi önemliyse öğrenmeye çalışayım hangi hatta bağlı olduğunu.
Benzer olaya şahit oldum kullanıcı kafayı yiyecekti. Bulaşık makinesi reçine kutusu çatlaktı inceden sızdırıyordu (kaçak akımı açtırmaya sebep). Rezistansında da sıkıntı olabilir. Bununla birlikte prizde gevşek bağlantı yada montaj tırnağına kablonun denk gelmesi gibi bir durum da olabilir.
Bu durumda makine çalışırken, veya düzensiz zamanlarda atmaz mıydı? Sokak aydınlatmaları ile, hele ki makine prizde dahi değilken atmasını söylediğiniz ile açıklayabilir miyiz? Makine de yeni ama eğer öyleyse baktırayım makineyede.
Bu bahsettiğiniz arızanın sebebi %99 elektromanyetik girişimler. Çözümünü hemen söyleyeyim; 63A / 30mA KAKR'ni takarsanız sorun çözülür. Tavsiye SIEMENS.
İlk mesajda belirtmiştim, önceden 25A30mA takılıyken böyle bir sorun yoktu. 40A30mA takınca başladı sorun. Bu durumda 63A30mA çözüm olur mu ki? Yoksa sadece sorunu görmezden gelmemizi mi sağlar?

Şu da var, tolerans değeri daha yüksek bir KAR bulup takarak (ilk takılı olan 25A30mA'nın öyle olduğu anlaşılıyor) KAR'ın devreyi kesmesi olayını çözebiliriz tabii ki. Ama bu bir yerlerde kaçak olduğu gerçeğini değiştirmez. Belki hayati bir kaçak değil ama yine de var olan bir sorunun üzerini örtmek yerine sorunun kaynağını bulup çözmek istiyorum.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Konu duzenlenmistir. Farkli baslik altinda tartisilmasi daha dogru olacaktir. Saygilar...

KAR rölesini attıran bütün sebepleri tek tek deneyerek arızayı bulmak lazım o zaman.
Ustalarım da söylemiş muhtemelen sorun nötr hattıyla ilgili olmalı.

Sebep ve çözüm bayağı bir derinmiş anlaşılan :eek:

Bir iki düzeltme yapmak istiyorum, KAR olur olmaz zamanlarda atmıyor, şöyle özetleyeyim:
%90: eğer bulaşık makinesi prizdeyken, sokak aydınlatmaları yandığı anda
%10: eğer bulaşık makinesi prizde değilken, sokak aydınlatmaları yandığı anda

Yani sadece sokak aydınlatmaları yandığı anda atıyor. Ama makine prizde değilse 30 günde 5 kez oluyor bu, prizdeyse 30 günde 25 kez.

Sokak aydınlatmalarına bağlı olduğu için de, atarsa bile günde sadece 1 kez oluyor, ikinci kez atmıyor.

İlave rastgele zamanlarda atma yok. Ve atar atmaz kaldırıyorum, kaldırmaya direnç (yani tekrar atma veya sigorta kolunun boşa kalkması) gibi bir durum da yok.
Selam,
  • Bulaşık makinesini "o prizden" çıkart,
  • Fişin ve prizin büyük ihtimalle nemden dolayı bu sorunlara sebep oluyor.
  • Bulaşık makinenin garantisi devam ediyorsa servis kabloyu değiştiriyor. Garanti bittiyse "L tipi" bir fişle değiştir.
  • Topraklı prizi yenisiyle değiştir.

Neden;
    Bulaşık makinesinin çalışırken arkası ısınıyor. Genelde de makinanın fiş ve prizi tam bu alanda oluyor. Isı değişiklikleri bu alanda nemlenmeye, nemlenmede bu tür sorunlara sebep oluyor. Evde rutubet varsa veya makinanın pis su hortum bağlantısı uygun değilse (hortumu bazen lavabo sifonuna değilde, dairenin pis su tesisatında, sadece makina için yapılmış pis su ucuna bağlıyorlar. Bu bağlantıda kullanılması gereken adaptör conta ya hiç kullanılmıyor yada sızdırmazlığı sağlayamıyorlar) bu oluşum hızlanıyor. Nemlenmenin başka sebepleride olabiliyor ancak genelde bu 2 sebep.
    Eğer elektrik tesisatında kaçak akımı (30 ma) oluşturan başka bunun gibi noktalar yoksa, iş bu priz ve fişi değiştirmekle bitecek. Mutfak ve banyodaki, nemlenme olan/olabilecek noktalardaki - özellikle devamlı takılı olanlar- prizleri bu açıdan kontrol etmeni öneririm.
    Bu arada muhtemelen eski KAK Rölesi zaten görevini yapmıyordu, 30 ma her üründe 30 ma dir. Yenisindeki sorun için seni arayıp telefonda "30 ma olması gereken eşik değer bazen 20, bazen 25 olabiliyor" diyen kişide muhtemelen serserinin biridir :)
    Sokak lambaları devreye girdiğinde (bu her gün hemen hemen aynı zamana denk gelir, zaten sende saatini yazmışsın) anlık olarak voltajın düşmesine sebep olur. Bu anda senin evdeki 'kaçak akımı oluşturan sebep' biraz daha fazla akım çekmek ister. Zaten normal zamanda 30 ma değerine yakın yerlerde dolaştığı için (bu bir tahmin) anlık olarak eşik değeri geçer ve KAKR atar.

Son düzenleme:
Konu duzenlenmistir. Farkli baslik altinda tartisilmasi daha dogru olacaktir. Saygilar...
Konu düzenlendi diyorsunuz . Küfür ve hakaret kesinlikle içermediği halde bütün mesajlarım silinmiş. Kusura bakmayın ama benim emek vererek yazdığım ve konu hakkında görüş belirttiğim mesajları silmeniz çok kaba bir tavır.
Madem böyle mesaj temizliği yapacaksınız , kendi şahsi deneyimlerini teknik bir bilgi ve veri gibi forumda paylaşanların mesajlarını en başından silin de bizim güzel vaktimiz heba olmasın . Saçmalıklara cevap vermeye uğraşmayalım .

Son düzenleme:
Konu düzenlendi diyorsunuz . Küfür ve hakaret kesinlikle içermediği halde bütün mesajlarım silinmiş. Kusura bakmayın ama benim emek vererek yazdığım ve konu hakkında görüş belirttiğim mesajları silmeniz çok kaba bir tavır.
Madem böyle mesaj temizliği yapacaksınız , kendi şahsi deneyimlerini teknik bir bilgi ve veri gibi forumda paylaşanların mesajlarını en başından silin de bizim güzel vaktimiz heba olmasın . Saçmalıklara cevap vermeye uğraşmayalım .

Hakaret edenin ve buna çanak tutanin karşılıklı raporları gereği mesaj silindikten sonra maalesef diğer cevaplar havada kalıyor kim kime cevap vermiş sacmasapan bir durum çıkıyor. O yüzden geriye dönük siliniyor. Kusura bakmayın durum bundan ibaret. Saygılar

Hakaret edenin ve buna çanak tutanin karşılıklı raporları gereği mesaj silindikten sonra maalesef diğer cevaplar havada kalıyor kim kime cevap vermiş sacmasapan bir durum çıkıyor. O yüzden geriye dönük siliniyor. Kusura bakmayın durum bundan ibaret. Saygılar
Tam Türk usulü adalet . Diyecek laf bulamıyorum . Kanlı bıçaklı kavga edenlerin yanında bulunanların da üzerine kan sıçramış . Onlara da cezai müeyyide uygulayalım .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri