Kaçak Akım Rölesi Hergün Aynı Saatte Atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bak şekil 1 ;) Kablosu benden.
Markası da kop kop :) Kabloda baya feleğin çemberinden geçmiş :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Başlığın ana konusu hakkında şu gelişmeler oldu:
-Prizi değiştirdim, sorun çözülmedi
-Farklı bir prizden uzatma çekip bulaşık makinesini ona bağladım, sorun çözülmedi (zaten bulaşık makinesini hiç prize takmadığımda da zaman zaman attığını yazmıştım)

Elektrik ustası bir arkadaşla yaptığım sohbette, (öncelikle, O da sokak lambalarının yanma anında KAR atmasına anlam veremedi) iki fikir söyledi;
1- Madem sokak lambaları ile senkron bir sorun var, (sokak aydınlatma hattının farklı bir faz olduğunu tabii ki biliyor, ama anlam veremediği için) yine de belki fazları değiştirebilirsiniz
2- Siemens'in yeni seri KAR'ları çok sorunlu, olur olmaz zamanlarda atma sorunu ile çok karşılaşıyoruz. Bulabilirseniz Siemens'in eski kasa KAR'larından (yine 40/30) alın veya Schneider deneyin.

Şimdi öncelikle fazları değiştirmeyi düşünüyorum, 2-3 güne fırsat bulur yaparım. Eve gelen 3 faz da aynı değerde ve özelliktedir değil mi? Yani faz seçiminde sigorta ve bağlı olduğu yerlere (aydınlatma, priz, vb) dikkat etmeme gerek yok diye düşünüyorum. Sadece KAR'a yukarıdan giren iki fazın yerini değiştireceğim. Ana sigorta, sayaç veya diğer sigortaların giriş çıkışlarından herhangi bir değişiklik yapmayacağım.

Başlığın ana konusu hakkında şu gelişmeler oldu:
-Prizi değiştirdim, sorun çözülmedi
-Farklı bir prizden uzatma çekip bulaşık makinesini ona bağladım, sorun çözülmedi (zaten bulaşık makinesini hiç prize takmadığımda da zaman zaman attığını yazmıştım)

Elektrik ustası bir arkadaşla yaptığım sohbette, (öncelikle, O da sokak lambalarının yanma anında KAR atmasına anlam veremedi) iki fikir söyledi;
1- Madem sokak lambaları ile senkron bir sorun var, (sokak aydınlatma hattının farklı bir faz olduğunu tabii ki biliyor, ama anlam veremediği için) yine de belki fazları değiştirebilirsiniz
2- Siemens'in yeni seri KAR'ları çok sorunlu, olur olmaz zamanlarda atma sorunu ile çok karşılaşıyoruz. Bulabilirseniz Siemens'in eski kasa KAR'larından (yine 40/30) alın veya Schneider deneyin.

Şimdi öncelikle fazları değiştirmeyi düşünüyorum, 2-3 güne fırsat bulur yaparım. Eve gelen 3 faz da aynı değerde ve özelliktedir değil mi? Yani faz seçiminde sigorta ve bağlı olduğu yerlere (aydınlatma, priz, vb) dikkat etmeme gerek yok diye düşünüyorum. Sadece KAR'a yukarıdan giren iki fazın yerini değiştireceğim. Ana sigorta, sayaç veya diğer sigortaların giriş çıkışlarından herhangi bir değişiklik yapmayacağım.

Sadece KAR'a yukarıdan giren iki fazın yerini değiştireceğim. Ana sigorta, sayaç veya diğer sigortaların giriş çıkışlarından herhangi bir değişiklik yapmayacağım.

vidalarında gevşeme yoksa faz yerlerinin değiştimek fayda edeceğini sanmıyorum .
grup halde k.a.r atıyor ( 3 fazlı )

söyle bir deneme yapabilirsiniz .
çamaşır makinası ve bulaşık makinası aynı faz üzerinde mi ?
iki makina ( çamaşır ve bulaşık ) yanı faz üzerinde ise siğorta kutusundan prize giden faz ve nötrü iptal edin . durum ne olacak test .

@arkaplan
Bunları kontrol ettim, aynı sigorta üzerinde değiller. Yük sigortalara ve fazlara eşit dağıtılmış.

Bulaşık, çamaşır ve buzdolabı, üçü de farklı fazlarda

@arkaplan , KAR'a giren iki fazın yerini değiştirirken ana sigortada bir değişiklik yapmam gerekir mi?

@arkaplan , KAR'a giren iki fazın yerini değiştirirken ana sigortada bir değişiklik yapmam gerekir mi?

trifaze cihazlar kullanıyorsanız ( varsa ) ( trifaze motor , trifaze şofben , trifaze klima vs gibi ) faz sıralaması önemli .
trifaze cihazlar kullanmıyorsanız fark etmez .

dikkat işlem yapacağınız zaman enerjinin kesik olduğuna emin olun .
iş güvenliği eldiven vs gibi ve enerji kontrol cihazı vs gibi .önlemler .
tüm siğortaları kapatmayı unutmayın açarken sayaçtan baştan sıra ile tek tek açın .

dikkat : nötre dokunmayın sökmeyin kablosunu . ( sökmeyin )
ne olur olmaz cihazlarınızın prizden çekin önlem diyelim .

Son düzenleme:
Şu anda takılı olan KAR'ı da kendim takmıştım, tecrübem var. Ana sigortayı kapayıp, gelen tüm fazlarda akım olmadığını teyit edip sonra yapıyorum işlemi.
Evde trifaze cihaz yok, bu durumda yarın iki fazı yer değiştirip deneyeyim.
Teşekkürler @arkaplan

Herkese merhaba;
Öncelikle sorunumu detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.
Aralık-2018'de bazı prizlerde elektrik kesildi. Panoyu açtığımda kaçak akım rölesinden (KAR) çıkarak 2 sigortaya giren kablo ısınmış ve yalıtımı erimişti, KAR tarafında gevşemiş ve ark yapıyordu. Sigortalardan atan yoktu.
Sigortayı kapatıp kabloyu yeniledim, KAR'ın da çıkışındaki plastik erimişti.

Aralık-2018'de bazı prizlerde elektrik kesildi. Panoyu açtığımda kaçak akım rölesinden (KAR) çıkarak 2 sigortaya giren kablo ısınmış ve yalıtımı erimişti, KAR tarafında gevşemiş ve ark yapıyordu. Sigortalardan atan yoktu.

Sigortayı kapatıp kabloyu yeniledim, KAR'ın da çıkışındaki plastik erimişti.

öncelikle siğorta panosunun çeşitli yönlerden fotolarını yayınlayın .
önden , üstten eğimli kablolar nereye bağlı gösteren , alttan eğimli kablolar nereye bağlı gösteren .

2 sigortaya giren kablo ısınmış ve yalıtımı erimişti,
2. siğortayı değiştirdiniz mi ?
2. siğortaya bağlı cihazlar nelerdir .
ve diğerleri .

bina yeni, 5 senelik. 2 asansör mevcut. Ana sigortalar (3 faz) ile sayaç giriş katta elektrik odasında, diğer sigortalar ve KAR daire girişinde.

Ana sigortalar (3 faz) ile sayaç giriş katta elektrik odasında

elektrik odasından fotolar . aynı şekilde
sizden başka binada komşuda aynı atma durumu var mı ?

@arkaplan
Sigortalarda sorun yoktu, erime sadece KAR tarafındaydı.
Bugün iki fazın yerini değiştirdim, ve bugün bulaşık makinesi prizde takılı olmasına rağmen atmadı. Ama tesadüf mü bilemiyorum, birkaç gün bekleyip tecrübe edeceğiz, sonucu yazarım.

Elektrik panolarının fotolarını ekliyorum.
Ekran Görüntüsü (21).png

20200330_133500.jpg

20200328_143102.jpg

20200330_133030.jpg

20200330_133026.jpg

Sayaç.jpg

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri