Kaçak Akım Rölesi Hakkında sorunum

ZE_dere

Üye
Merhaba, işletmemizde Şebeke ve Ups bağlantısı var. Şebekeden beslenen 1 adet ADP ve 3 adet tali panomuz var. (3 ayrı kat için) bodrum ve 1. kattaki Kakr ler işlevini görüyor. Zemin katta ana panodakini iptal etmişler dağıtım panosundakini ise hiç bağlamamışlar. Dün bağlamak için bir araştırma yaptık enerjiyi kestiğimizde nötrde dönüş var :( normalde Ups ve Şebeke ayrı olmalıydı ama sanırım bir yerde birleşmiş. Emin olamadım sebebi bu mudur başka bir açıklaması var mıdır? Bu durumda Kakr ı tutturmak için ne önerirsiniz? İletkenler nerede birleşiyor bilmiyoruz sıva altı tesisat olduğu için bulmak da hayli zor. Bir yardım eli uzatacak hayır sever varsa yazsın :D

Not: ortam çok kalabalık inşallah mantıklı doğru anlatabilmişimdir kafamı karıştırıyorlar :/

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, işletmemizde şebeke ve Ups bağlantısı var. Şebekeden beslenen 1 adet ADP ve 3 adet tali panomuz var. (3 ayrı kat için) bodrum ve 1. kattaki Kakr ler işlevini görüyor. Zemin katta ana panodakini iptal etmişler dağıtım panosundakini ise hiç bağlamamışlar. Dün bağlamak için bir araştırma yaptık enerjiyi kestiğimizde nötrde dönüş var :( normalde Ups ve Şebeke ayrı olmalıydı ama sanırım bir yerde birleşmiş. Emin olamadım sebebi bu mudur başka bir açıklaması var mıdır? Bu durumda Kakr ı tutturmak için ne önerirsiniz? İletkenler nerede birleşiyor bilmiyoruz sıva altı tesisat olduğu için bulmak da hayli zor. Bir yardım eli uzatacak hayır sever varsa yazsın :D

Not: ortam çok kalabalık inşallah mantıklı doğru anlatabilmişimdir kafamı karıştırıyorlar :/
UPS yi kapatınca geri dönüşte ki enerji kesiliyormu denedinizmi

Biraz karmasik olmus ifadeleriniz. kisaca detay verirseniz yardimci olmaya calisalim..

UPS sistem olan bir binada şebeke panosunun enerjisini bir önceki şalterden kestik. Nötr kablosunu Kaçak Akım Rölesi içinden geçirmek için baradan ayırdığımızda UPS ile beslenen ve o esnada yanan lambalar söndü. Düşündük ki UPS nötrü ile şebeke nötrü bi şekilde bir yerde birleşmiş. Bizim aklımıza gelen bu oldu. (şebeke ile beslenen 3 panonun 2 sinde KAKR var, olmayana bağlamak istiyorduk.) BAşka bir açıklaması var mıdır ne önerirsiniz düzelebilir bir şey mi bunu soruyorum. UPS i devreden 1 sn bile çıkaramıyoruz.

Umarım daha açıklayıcı olmuştur. O esnada başım çok kalabalıktı, bunu yazarken sürekli benimle konuşmaya çalışıyorlardı :/

Son düzenleme:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ups-giriş-nötr-ile-çıkış-nötrü-arasındaki-fark.41971/
Merhaba, şebekeden ups'e giden nötr kablosu şebeke panosundan önceki şebeke trafosunda topraklanıyor. UPS e giren nötr ile UPS den çıkan nötr kablosu da aynı kablo. Ve bu kablo yüklerin de nötrü. Şimdi aslında siz panodan nötr kablosunu kestiğinizde ups'e giden nötr bağlantısını sökmüş oluyorsunuz. Aynı zamanda yüklerin nötrünü de sökmüş olduğunuzdan "0" referans gerilimini yitirmiş oluyorsunuz. Üstteki link yardımcı olacaktır. Benzer bir soruna güzel cevaplar verilmiş.

UPS sistem olan bir binada şebeke panosunun enerjisini ana şalterden kestik. Nötr kablosunu Kaçak Akım Rölesi içinden geçirmek için baradan ayırdığımızda UPS ile beslenen ve o esnada yanan lambalar söndü. Düşündük ki UPS nötrü ile şebeke nötrü bi şekilde bir yerde birleşmiş. Bizim aklımıza gelen bu oldu. (şebeke ile beslenen 3 panonun 2 sinde KAKR var, olmayana bağlamak istiyorduk.) BAşka bir açıklaması var mıdır ne önerirsiniz düzelebilir bir şey mi bunu soruyorum. UPS i devreden 1 sn bile çıkaramıyoruz.

Umarım daha açıklayıcı olmuştur. O esnada başım çok kalabalıktı, bunu yazarken sürekli benimle konuşmaya çalışıyorlardı :/
Şebeke nötr unu cikarttiginiz zaman ups ile beslenen yerler tamamen gittiyse soylediginiz sekilde ups.notru şebekeden alınmış..tesisatinizi yeniden revize etmekten baska bir ihtimal.görünmüyor

Şebeke nötr unu cikarttiginiz zaman ups ile beslenen yerler tamamen gittiyse soylediginiz sekilde ups.notru şebekeden alınmış..tesisatinizi yeniden revize etmekten baska bir ihtimal.görünmüyor
Merhaba, tesisatın yeniden revize edilmesine gerek yok çünkü UPS nötrü zaten şebeke nötründen alınır. Yani tesisatta hata yok. Nötr kablosunu söktüğünde yüklerin nötrleri gitmiş olduğundan lambaların sönmesi doğaldır. İlla ups bağımsız olsun isteniyorsa ups'e özel nötr kazığı çakılabilir ancak buna gerek olduğunu düşünmüyorum.
Kaçak akım rölesine gelince de bağlantıyı yapıp tekrar fazları nötrleri bağlayıp ups in çalışmasına devam ettirebilir.
Sonuç olarak nötr kablosunu söktüğünde ups çıkış nötrünün bağlantısı gidiyor ki bu çok doğal. Yani bağlantıda sıkıntı yok. Bir önceki mesajımdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Merhaba, tesisatın yeniden revize edilmesine gerek yok çünkü UPS nötrü zaten şebeke nötründen alınır. Yani tesisatta hata yok. Nötr kablosunu söktüğünde yüklerin nötrleri gitmiş olduğundan lambaların sönmesi doğaldır. İlla ups bağımsız olsun isteniyorsa ups'e özel nötr kazığı çakılabilir ancak buna gerek olduğunu düşünmüyorum.
Kaçak akım rölesine gelince de bağlantıyı yapıp tekrar fazları nötrleri bağlayıp ups in çalışmasına devam ettirebilir.
Sonuç olarak nötr kablosunu söktüğünde ups çıkış nötrünün bağlantısı gidiyor ki bu çok doğal. Yani bağlantıda sıkıntı yok. Bir önceki mesajımdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.
MErhaba, evet zaten dediğiniz gibi UPS nötrü giriş çıkış birbirine bağlı ve şebekeyle bağlanıyor fakat benim KAKR takacağım yer şebekenin girişi değil 3 adet tali panodan biri. Durum şu yani, ben o tali panoya KAKR bağlamak için panodan enerjiyi kestim ve tali panoya gelen nötrü ayırdım. Birkaç UPS ile aydınlanan lamba söndü UPS tamamen gitmedi çünkü ana pano nötr barası hala bağlı durumda. O birkaç lamba ve bilmediğimiz birkaç yer nötrü bizim KAKR bağlayacağımız panodan almış ana giriş nötründen değil. Bu durumda KAKR bağlanamaz diye düşünüyorum. şema ile kaba taslak bi çizim yapayım isterseniz.

WhatsApp Image 2019-07-26 at 09.56.35.jpeg
şimdi sistemimizin şeması bu şekilde çizdim. UPS normalde ADP üzerinden nötre bağlı. Bizim KAKR bağlayacağımız pano TP2 olandır. Biz enerjiyi DP den kestik. TP2 ye gelen kablonun nötrünü baradan ayırdık. UPS üzerinden beslenen bazı lambalar söndü. UPS ile beslenen bilgisayarlarda falan sıkıntı yok. Muhtemelen elektrik ustası lamba bağlantısı yaparken nötrü karıştırdı ya da ne bileyim "şuraya bağla gitsin ya" dedi. Durum daha açık şekilde budur. Bütün panolara 3 Faz gitmektedir. Teşekkür ederim.
Eğer böyle ise bir tutanak tutacağım. Aksi durumda kendi ayağımıza sıkmış oluyoruz. Bu yüzden net bilgi edinmek istiyorum.

Son düzenleme:
Şimdi oldu o zaman hocam. Dediğiniz gibi bazı yüklerin nötrleri karışmış. Lambalara kendi ups çıkışlarından nötr çekilmesi gerek o zaman. Şimdi benim de bir sorum var hocam.
Sayaç panosundan önceki şebeke şalteriniz 4 kutuplu mu 3 kutuplu mu? 4 kutuplu ise şalter açma yaptığında UPS nötr bağlantısını nereden alıyor? Acaba Nötr direk trafo çıkışından mı alınıyor? Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri