Kaçak akım rölesi hakkında sorum var.

absinthes

Üye
Merhabalar.
9 senedir elektrik işindeyim. Bir arkadaşım evindeki elektrik tesisatının yenilenmesini istedi.

Eve gittim keşife. Fiyat çıkardım. Malzeme fiyatını söyledim sadece. Yaklaşık 450 500 lira tuttu. Tamam dedi.

Dün aradı fiyat çokmuş. Dediki sadece topraklama çekelim ana panodan bide K.A.R bağlayalım. Tamam dedim bende.

Panodan daire panosuna kadar toprak kablosu çekicem 4mm. Bide prizlere dağıtcam.

Sorum şu.
Nötr iletkeni çıplak bakır kablo olarak kullanılmış. Elbet betona değiyordur bi yerde. Kaçak yapabilir kanaatindeyim. Kaçak akım rölesi bunu farketip açar mı?

Nötr hattının tamamen yenilenmesimi gerek?

Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kaçak akım koruma rölesinin sağlıklı çalışabilmesi için;

nötr hatları izoleli olmalı.
nötr toprak teması olmamalı.
buatlarda nötr hatları birbirleri ile bağlandıktan sonra izolebant ile kapatılmalı.

Bu yapacagın işlem bile o dedıgın ılk fıatı cok aşar, zarar edersın, malzeme iş sahıbınden olsun sadece ucretını konus, mazemele fıatlarında pıyasaya uzaksınız gibi

cıplak olan notur hattını toprak olarak degıstır cekecek oldugun toprak kablosunuda notur yap olmazmı :))

tabıkıde gonul ısderkı tum tesısatın yenılenmesı buyuk bır ıhtmalde calısmayacak senın kak

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri