Kaçak akım rölesi durmadan atıyor yardım

Arkadaşlar selamlar. İlk kez kaçak akım arızasına gittiğimde arızayı bulamadım ve o kapıdan eli boş dönmek o kadar zor olmuştu ki, ama bunlar insana tecrübe kazandırıp pişiriyor. Sonuç itibariyle ben şu kanaate vardım, bir kere kaçak akım rölesi kesinlikle SİEMENS veya daha iyisi olacak. Ben bir kere kafadan o bilinmedik markaları Siemens ile değiştiriyorum, böylelikle işin aslına dönüp gerçek korumayı sağlıyorum sonra zaten genellikle sorun bitiyor. Zaten diğer markalar müteahhitlerin göstermelik taktıkları KAR' lar. Sırasıyla KAR'ların genel arızalarını şöyle sıralayabiliriz. İyi bir marka yapmak lazım, sonrasında en büyük sebeplerden birisi nem, kaçak, kullanılan kabloların kalitesinin kötü olduğuna da şahit oldum. Saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Biz 2003 veya 2004 yılında TEDAŞ adına trafo testine gittik. Aynı günlerde TSE belgesi için TSE görevlileri de fabrikaya geliyordu. Bizim test için gösterdiğimiz özenin yarısını bile göstermediler. Sadece gezmeye gelmişlerdi. Anlayacağınız TSE belgesi olması hiçbir şey ifade etmez.

bizimde çamaşır makinesini takınca arada bir atıyor bazen yıkama sırasında atıyor bazende sigorta kapalıyken nötr e dokunduğum zaman atıyor baktım oluru yok, şimdilik makinanın takılı olduğu pirizin topraklamasını söktüm makinadaki sorun nerededir acaba

Makinayı iyice bir kontrol et açıktaki tüm notur leri izoole et..

bizimde çamaşır makinesini takınca arada bir atıyor bazen yıkama sırasında atıyor bazende sigorta kapalıyken nötr e dokunduğum zaman atıyor baktım oluru yok, şimdilik makinanın takılı olduğu pirizin topraklamasını söktüm makinadaki sorun nerededir acaba

Makinanın rezistansında kaçak olabilir. Dediğine göre nötrden toprağa kaçak akım var. Ayrıca prizi ve makinenin besleme kablosunu kontrol et... Saygılar...

Makinanın rezistansında kaçak olabilir. Dediğine göre nötrden toprağa kaçak akım var. Ayrıca prizi ve makinenin besleme kablosunu kontrol et... Saygılar...
hocam farklı pirizlerde denedim hepsinde atıyor ancak toprağı iptal edince atmıyor topraklama olmayınca her cihazın gövdede gerilim olur demek ki bizim makinede biraz fazla kar ı attıracak kadar toprak iptal iken tamburda gerilim oluyor bu rezistanstanmıdır besleme
kablosunda ne olabilir hocam teşekkürler

hocam farklı pirizlerde denedim hepsinde atıyor ancak toprağı iptal edince atmıyor topraklama olmayınca her cihazın gövdede gerilim olur demek ki bizim makinede biraz fazla kar ı attıracak kadar toprak iptal iken tamburda gerilim oluyor bu rezistanstanmıdır besleme
kablosunda ne olabilir hocam teşekkürler

Kaçak akım var. Eğer multimetren varsa besleme kablosunu kontrol et. Sorun yoksa rezistansı kontrol edeceksin.

Çamaşır makinesi içindeki kablo demetlerinden bir veya birkaçında izolasyon problemi olabilir, Rezistans nötr girişinden patlamış ve gövdeye temas halinde olabilir (Bazen yapıyor dediğin ısıtıcının devreye girdiği zamanlar olabilir gözlemlemek lazım). Makina besleme girişinde parazit filtre kondansatörü var patlamış olabilir. Sorunu bulmanız için uğraşmanız gerekecek. Kaçağı yakalamak zordur :)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri