Kaçak akım rölesi durduk yere atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu tartışmada tek abes var o da sensin, senin söylediğin lafların elle tutulur bir tarafı yok, ipe sapa gelmez lakırdıdan öteye geçemiyor.
"Benim konutla işim olmaz" deyip düzinelerce yorum yapabilecek kadar aymazsın.
Pardon ya kaçak akım rölelerinin sadece evde kullanıldığını bilmiyordum. Kusura bakma. Tövbe yarabbi.

Burada müteahhitlik değil Kakr hakkında tartışıyoruz, konuyu eve bacaya getiren sensin. Kakr sorunları bir tek konutlarda oluyor sanıyor olabilirsin. Tecrüben bununla kısıtlı demek ki.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/ Bu linkte kocamanusta nickli arkadaş size anlattıklarımın aynısını yine sayfalarca anlatmış. Ama siz hala "benim tecrübeme göre" deyip durmuşsunuz. Tartıştığınız konu hakkında sözde tecrübeleriniz dışında elle tutulur teknik veri yok.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/post-865877

O eski konudaki bana ait mesaj. Yine aynı şeyi savunmuşum. Siz de yine tecrübelerim falan deyip durmuşsunuz. Mesajı da beğenmişsiniz, tuhaf.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Pardon ya kaçak akım rölelerinin sadece evde kullanıldığını bilmiyordum. Kusura bakma. Tövbe yarabbi.

Burada müteahhitlik değil Kakr hakkında tartışıyoruz, konuyu eve bacaya getiren sensin. Kakr sorunları bir tek konutlarda oluyor sanıyor olabilirsin. Tecrüben bununla kısıtlı demek ki.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/ Bu linkte kocamanusta nickli arkadaş size anlattıklarımın aynısını yine sayfalarca anlatmış. Ama siz hala "benim tecrübeme göre" deyip durmuşsunuz. Tartıştığınız konu hakkında sözde tecrübeleriniz dışında elle tutulur teknik veri yok.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/post-865877

O eski konudaki bana ait mesaj. Yine aynı şeyi savunmuşum. Siz de yine tecrübelerim falan deyip durmuşsunuz. Mesajı da beğenmişsiniz, tuhaf.
Neyi savunuyorsun sen anlatsana?

Bak şimdi birşeyler anlatmaya çalışacağım ama iyi oku, ayrıca şu manipülatif tavrından vazgeç. Burada hiçbir insan hiçbir insana baskı zoruyla bir iş yaptırmaya çalışmıyor, bu konuda bir anlaşalım. Verilen tavsiyeye uymak üyenin tercihidir.

Bak iyi oku;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalterinin-açma-nedenleri.129216/

Yukarıdaki Bağlantı'da Federal Elektrik'in yetkilisi demiş ki;
Kaçak akım koruma şalterinin açma sebeplerinden bir kısmı aşağıda belirtilmiştir.

• Kullanılan kaçak koruma şalterlerinin akım taşıma kapasitesinin kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortadan düşük olması dolayısıyla ürünün deforme olması.
  • Konutlarda kullanılan elektrikli aletlerin ve kabloların deforme olması sonucu izolasyon kaçağı oluşması. Her linyede ortalama 2-3 mA izolasyon kaçağı olabilmektedir. Buna bağlı olarak her 5 linyeye bir kaçak akım bağlanması tavsiye edilir.
"Kendisinden önceki Sigorta'dan düşük olması" bu cümlenin açılımı şudur; KAKŞ In değerinin üzerinde bir akım geçerse KAKŞ bileşenleri deforme olur.

O halde basit bir örnek verelim:
Örneğin; Ana Kesicisi C40A olan Tâli Pano'da 40A bir Ani AC KAKŞ var. Devreden geçen Akım 35A, bu sırada devreye girebilecek 10A bir Dalgıç Pompa'nın 6 kat Demeraj Akımı çekeceğini varsayarsak; o an devreden 95A Akım geçecektir.

C Tipi Mcb'nin Akım-Zaman Tablosu'nun I1 kesişmesinde t1h ve 1,13XIn toleransı vardır. Bu da C40'ın Demeraj Akımı'ndan sonra devreden geçecek olan 45A Akıma t1h süresi boyunca izin vereceği anlamına gelir. Halbu ki 45A KAKŞ In üzerindedir.

Şimdi bu örnekte Ana Kesicisi C40 olan bir konutta Ana kesici'nin sonrasındaki AC Ani 40A KAKŞ'nin üzerinden In'nın üzerinde bir akım geçecektir.
Federal Elektrik'in açıklamasını da referans alarak; üzerinden In'nın üstünde akım geçen KAKŞ deforme olacağından; deforme olan KAKŞ'nin kararsız açmalar yapacağını söylemek için herhangi başka bir argümana ihtiyaç yoktur.

O halde KAKŞ'ni In'na bağlı olarak IΔn açma yapacağı çok net bir biçimde görülüyor.

Federal Elektrik ayrıca altta şunu diyor; 5 Linyeye bir KAKŞ bağlanmasını tavsiye ediyor (ben daha fazlasını bile uygun bulabilirim):

Senin sığ mantığına göre: Örneğin 2X40A KAKŞ olan bir konutta Kolon Hattın'dan 80A geçişine müsaade edilecek. Ama sen diyorsunki; " aman ha! 25A veya 40A KAKŞ'ni sakın 63A yapmayın, bu saçmalıktır". "Arızanın altta yatan nedenlerini araştırın bulun, bilim yapın, evinize AR-GE laboratuvarları kurun, ne yapın ne edin o röleyi yükseltmeyin çünkü bu şaçmalıktır".

Saçmalamak ancak senin gibi tribünlere oynayan amigoların işidir.

Ve şunu diyorsun; "ben bir firmada çalışan kalite kontrolcüyüm, ama konut arızaları söz konusu olduğunda tillahını tanımam" hadi lan ordan!

Tartışmaya dahil olmadan bir bilgi paylaşıp konuyu uzaktan izlemeye devam edeyim.

Birkaç sene önce yaptığım basit ölçümler ile siemens KAKR nin 16 mA seviyesinde açma yaptığını test ettim.

16 mA de, insan sağlığı için tehlikenin başladığı, kasılma vb. durumların oluşmaya başladığı değer. Bu değerleri çeşitli kaynaklarda bulabilirsiniz. Üniversitelerin yayınlarından bulmuştum ben bi ara.

30 mA zaten belli sure geçerse sonuç ölüm.

O zamanki yorumum; bu rolelerin 30mA'de değil de tehlike sınırı olan 15-16 mA de açma yaptığı yönündeydi.

Önemli not:
Bu deneyi ege üniversitesi laboratuarlarinda test edip onaylama imkanım olmadı.
Çalışma masasında basit ölçüm cihazları ile denedim. Yani sonuç bilimsel değil...

kaçak akım test prosedürü ve rampa testiyle ilgili iki link:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalterinin-açma-nedenleri.129216/

• Kullanılan kaçak koruma şalterlerinin akım taşıma kapasitesinin kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortadan düşük olması dolayısıyla ürünün deforme olması.
yukarıdaki metnin matematiksel ifadesi: KAKŞ < MCB

Kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendinden önceki devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımından küçük ise ürün deforme olur.

.................................................................................................................................................................

orijinal metne ilave yapıyorum:

• Kullanılan kaçak koruma şalterlerinin akım taşıma kapasitesinin kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortadan düşük ''veya eşit'' olması dolayısıyla ürünün deforme olması.
yukarıdaki metnin matematiksel ifadesi: KAKŞ ≤ MCB

Kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendinden önceki devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımından küçük veya eşit ise ürün deforme olur.

"Viko 35mA görüp açmayabilir."

Ani bütün KAKŞ'leri 30ma'e varınca hatta varmadan açma yapabilmektedir, üreticilerin beyanı bu yöndedir.

"Adam orada Siemens söküp viko takıp işi çözmüş. Hangi tip Kakr söküp hangi tip taktığı bile belli değil. "

VİKO'nun AC Tipten başka tipi olmadığını bilmeyen ama KAKŞ söz konusu olunca "firmada kalite kontrol personeli olan arkadaş".

"https://mall.industry.siemens.com/mall/en/ww/Catalog/DatasheetDownload?downloadUrl=tedservices/DatasheetService/DatasheetService?control=%3C%3Fxml+version%3D%221.0%22+encoding%3D%22UTF-8%22%3F%3E%3Cpdf_generator_control%3E%3Cmode%3EPDF%3C%2Fmode%3E%3Cpdmsystem%3EPMD%3C%2Fpdmsystem%3E%3Ctemplate_selection+mlfb%3D%225SV4314-0%22+system%3D%22PRODIS%22%2F%3E%3Clanguage%3Een%3C%2Flanguage%3E%3Ccaller%3EMall%3C%2Fcaller%3E%3C%2Fpdf_generator_control%3E

Bu linke gidip Pdf'i indiriyorsun ve önerilen çalışma şartlarına bakıyorsun. Bu ortam ısılarının üstüne çıkar ya da altına inerse kararsız çalışabilir demektir. Bunu da diyen ben değilim, üreticinin kendisi.
"

Senin bugün söylediğini bak ben ne zaman söylemişim;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/
Bütün şalt malzemeleri ancak ve ancak, tasarım değerleri altında düzgün çalışabilir, bu değerlerin dışına çıkıldığında doğru çalışmayı garanti edemez! Bir cihazı, tasarım değerlerinin dışına çıkarıp ondan düzgün çalışmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla In'nın üzerine çıkan KAKŞ'nin düzgün çalışmayacağını söylemek için hiçbir ispata gerek yoktur.

"Peki panonun ortam sıcaklığı 45ºC olursa ne olur? Size söyleyeyim 30mA'de açma yapmayabilir. Yani iş sizin dediğiniz kadar basit ve sığ değil." "Isı açtırma yapmaz demiyorum"

İki ifade de kalite kontrolcü arkadaşa ait.

"Bir Kakr'nin In değerini yükselterek bir şeyi çözmüş olmazsınız."

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-rölesi-atması-Çözüldü-mesaj-56.130458/post-846196
Yukarıda ibretlik bir çözüm var, kendi yaptığım işleri gösteremiyorum, video kaydı oluşturmadım ama bundan sonra video kaydı oluşturup onu da paylaşacağım.

"40A bir rölenin kontakları ısınacak derecede üzerinden akım geçiyorsa devrede önünde bulunan koruma ünitesi işini yapmıyor demektir."

Üzerinden 40A Yük geçen 40A KAKŞ rölesinin termal durumunu birgün gözlemle, bak bakalım ısınıyor mu yoksa soğuyor mu(?) Fakat üzerinden 45A Yük geçen C Tipi bir MCB'nin buna t1h süresi boyunca toleransı vardır, üretici bunun garantisini verir. Fakat sen böyle bir tesisatta 40A KAKŞ kullanırsın, senin için gayet sağlıklı bir seçim olur(!)

"Koruma ünitesi 25A iken Kakr'nin 63A olması mantık dışıdır."

Bunu kimin söylediği belli değil, yalnızca senin kullandığın bir karşılaştırma ve çarpıtıcı bir cümle (Fakat ben böyle bir uygulamayı yanlış bulmam, onu da sana söyleyeyim).

"Standartta 40A seçilmesi yeterlidir."

Hangi standart, neye göre, kime göre?

"Koruma ünitesi 25A iken Kakr'nin 63A olması mantık dışıdır."

Mantık dışılık nedir?

"Akımdan ısınması için 25A'in üzerine çıkması ve 40A'ya yakın akım çekmesi gerekir. Siz iddianızı hangi testlerle destekliyorsunuz? Deneme yanılma ile mi?"

Kendi yazdığı cümlede kendisi ile çelişen şahıs, üzerinden Yük geçen her iletken ısınır ama bunun dereceleri vardır, neyin testini istiyorsun? Sen bize anlatsana KAKŞ'nin kaç Derece ve hangi Yük Tiplerinde ne tür fiziksel özellikler gösterdiğini, her birim derece için açıklama yap çok biliyorsan? Sen ne testi yaptında benden test sonucu istiyorsun?

In sınırlarına gelen KAKŞ'nin kararlı çalışmadığını kendi tecrübelerime, araştırmalarıma ve bilgime dayanarak söylüyorum, zoruna mı gitti? Bana hiç bir kimse itimat etmek zorunda değil, peki sen kimsin de sana itimat edelim?

"Ayrıca asıl siz Kakr'lerin In değerinin açtırma yapmasıyla alakası hakkında bir kaynak vermiş değilsiniz hala. Dediğim gibi üreticilerin böyle bir verisi yok. Tek iddia eden de sizsiniz. Paylaşın görelim."

Yukarıdaki Federal Elektrik'ten alıntı: In Akımı'na bağlı deforme olan KAKŞ açmalarının In ile ilişkisi vardır.
In'nın düşük veya yüksek olmasına bakmaksızın yapılan bir doğrulamadır bu.

"Panolarda da genelde önündeki koruma ünitesi 25A ise Kakr IN değeri 40A seçilir. Koruma ünitesi 40A ise Kakr 63A Seçilir."

İşkembeden salla, kaç tane konut projesi gördün bütün hayatın boyunca?, sende sallamanın ayarı bile yok. Genelleme yapılacak olunursa bütün konut projelerinde Ana MCB ile sonrası KAKŞ aynı In'nda seçilir. Nasıl olsa hesap soran yok, salla gitsin.

"Arkadaşlar başınıza gelirse önünde 25A sigorta olan 40A'lık KAKR'yi 63A'ya yükseltmek gibi bir iş bilmezlik etmeyin. Altında yatan sebebi arayın. Benden tavsiyedir."

KAKŞ'in başlıca açma nedenleri: İki Temel Nedene dayandırılabilir:

-İç Kaynaklı Açma Olayları
-Dış Kaynaklı Açma Olayları

İç Kaynaklı Açma Olayları: Cihazların üzerinde bulundurduğu bileşenlere bağlı açma olan Yük Tipi'ne Bağlı Açmalar, Hata Akımı'a Bağlı Açmalar, Artık Akıma Bağlı Açmalar vs. Bunları alt başlıklara bölebiliriz (Kapasitif Etkiler, İndüktif Etkiler, Rezistif Etkiler gibi). Sayılabilecek onlarca alt nedene bağlı olarak; Sıcaklığa, neme ve diğer nedenlere bağlı olarak KAKŞ içerisindeki Güç Kablosu'nun İzolasyonu üzerindeki etkiler ve kayıplar başlı başına ansiklopedi olur.

Dış Kaynaklı Açma Olayları: Gerilim Kaynağındaki Bozulmalar (Gerilim Büyüklüğünün normal değerlerin dışına çıkması, Frekansın normal değerlerin dışına çıkması), Yıldırım gibi Doğa Kaynaklı Açtırmalar. Bunlar da ayrıca alt başlıklara ayrılabilir.

Şimdi sen bütün bu kompleks nedenleri dünyada bir tek senin "kesin ve net bir biçimde tespit edebildiğini ve diğer elektrikçilerin de tespit edebileceğini" iddia ediyorsun.

Sen hayatında kaç defa Yüke Tipi'ne Bağlı, bir KAKŞ arızası tespitinde bulundun ve bu tespiti yaparken hangi cihazı kullandın? Bana soracak olursan ben hayatımda bir kere bile bu pahalı ölçüm cihazları ile tespit yapmadım.

Zaten benim iddiam, senin gibi kendini bilmezlerin romantik yorumlarına karşın şöyledir; Altta yatan nedene gelmeden önce yapılması gereken iyileştirilmelerin yapılması, olmuyorsa bir sonraki aşamaya geçilmesi yönündedir. Bu sebeple işin pratik olarak nasıl çözülebileceğiyle ilgili kendi tecrübeme ve gerektiği yerde belgelerle destekleyerek yardıma ihtiyacı olana yardımcı olmaya çalışıyorum.

Sen de diyorsunki: "hayır arkadaş ortada sorunlu bir röle duruyorken onu değiştirmeden önce giderim evin altını üstüne getiririm, çıkartırım hayalet avcısı gibi cihazları, ne kadar Topraklama Linyesi varsa söker ölçerim, bütün Sigorta Linyelerini söker ölçerim, bütün Notr Linyelerini söker ölçerim, olmadı geçen bir üyenin paylaştığı gibi sıfır klima EMI salınımı yapıyor diye cihazı dağıtır içinde Artık Akım ararım"

Her Artık Akımı Hata Akımı sanıp arıza aramaya kalkmak ancak senin gibi aceminin işidir, aslında acemi bile bir seviyedir, sen acemi bile değilsin.

"Ben 25A sigortanın sonrasına 100A KAKR takılamaz demedim. 25A sigortadan sonra gelen 40A KAKR açıyorsa bunu 63A yapmak bir işe yaramaz dedim. Teknik olarak da açıklamasını yaptım."

Sen bunları hangi arızaya göre iddia ediyorsun ki?, sanıyorsun ki bütün KAKŞ'leri aynı nedenden dolayı Açma yapıyor.

"Senin yazılarından da bir şey öğrenmedim. Fikrine katılmayan herkes terbiyesiz oluyor galiba sana göre. Sigorta ve Kakr selektivitesi diye bir şey yoktur. Selektivite, termik-manyetik koruma yapan üniteler arasında yapılır. Kakr'nin böyle bir koruma özelliği yoktur. Selektiviteymiş."

Selektivite'nin Türkçesi "Seçicilik"tir. Seçicilik, elektrik tesisatında şalt aksesuarlarının, elektrik olayları karşısında önce hangisinin açması gerektiğini ifade eden bir kavramdır. KAKŞ In'ndan dolayı Açıyorsa burada MCB ile KAKŞ arasında bir Seçicilikten söz edilmesi gerekir. Ama senin seviyen için bu kavram fazla, sen Seçiciliği yalnızca Sigortalar için duyduğundan dolayı başka olaylarda kullanılmasını kavramanı beklemiyorum.

"" En az kendinden önceki devre kesici ile aynı nominal akımda olmalı, yüksek nominal akımda seçilmesi ise daha uygun olacaktır. "

arkadaşım yukarıdaki cümlenin sahibi ben değilim, röleyi üreten adamlar. Lol.

40A'yı beğenmeyip 63A takarak seneye bir büyüğünü alırız mantığı sana ait bir şey haha."

Aynı cümlenin içinde iki defa zıtlaşarak benim dediğimi onaylıyorsun ama farkında bile değilsin.

"Ve evet eşit değer takmak yerine bir üstünü takmak garantidir. Çünkü önündeki sigorta termik açtırmayı gecikmeli yaptığı için röleyi eşit değerde seçersen zarar görebilir. Bunun için üstünü takmak garantidir."

Benim söylediğimi biraz daha değiştirerek söylemişsin ama halen tartışmaya devam ediyorsun.

"Ama 40A 30mA röle ile 63A 30mA rölenin kaçak akımda açma mantığı aynıdır. In değerini 40 yerine 63A yapmak probleminizi çözmez. Kendinizi kandırırsınız. Bu kadar hırs yapmana gerek yok. Çelişkili bir şey söylediğim de yok."

Güç Kablosu In'ndan dolayı ısınan KAKŞ'nin aynı nominal özellikte çalışabileceği iddiası sana ait bir iddiadır. 40A KAKŞ ile 63A KAKŞ Güç Kablosu Kesitlerini aynı zanneden bir insansın.

"Kakr'lerdeki selektivite In değerinden yapılmaz. 300mA kaçak akımların 30mA kaçak akımların sonrasında bağlanmaması gerektiği gibi. İlk önce 30mA atacaktır. Bize anlatır mısın termik koruma yapan bir üniteyle Kakr arasında nasıl bir seçicilik yapılıyor."

KAKŞ'leri arasındaki Seçicilikle konuyu bulandırmaya teşebbüs ediyorsun, KAKŞ Seçiciliğininden senden başka bahseden yok. 30mA'den sonra 300mA röleyi ancak senin gibi bilgisiz bağlar.
Termik Koruma yapan üniteden kastın sanırım MCB'dir. Defalarca sorduğun ve defalarca cevabını verdiğim sorunu yine cevaplıyorum, aşağıda benim paylaşımım var;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/

beğenmezsen Federal Elektrik'in paylaşımı var;

her iki Bağlantıda da KAKŞ In Seçimi'nin yanlış yapılması sonucu oluşabilecek derformasyondan bahsediliyor, In'na bağlı deforme olan KAKŞ bulunduğu pozisyonda MCB ile arasında Seçicilik sorunu yaratıyor anlamına gelir. Sen bunları okuyunca KAKŞ'nin MCB gibi davrandığını söylediğimizi sanıyorsun. Anlatılan şey çok basit, KAKŞ bir MCB değildir, bulunduğu pozisyonda bir önceki MCB'nin izin verdiği toleransların geçişine izin vermesi gerekir. Gerekli In'nda değilse bu durum KAKŞ'ni deforme eder ve deforme olan KAKŞ açmaya başlar.

"Tamam sen kendi çalışmanı göster. Termik koruma yapan bir üniteyle Kakr arasında nasıl selektivite yapıyorsun? Koruma ünitesi 25A iken KAKR'yi 63A takmak mı selektivite sağlıyor?"

Konu bu bağlantıda anlatılıyor, oku, anlayamazsan sırf sen anlayamadın diye manipülasyon yapma.

"Ben bir pano firmasında kalite kontrol personeliyim. Bu konu hakkında ne çalışman var? Amerika'yı yeniden keşfetmek gibi bir şey olsa gerek. Çünkü bunlar zamanında çalışılmış ve belli standartlara göre üretilmiş şeyler."

Bunlar zamanına göre standartize edilmiş olsaydı, sonradan yeni KAKŞ Tipleri imal edilmezdi. Bu konuda standart olarak referans alınan tek özellik 30mA'dir. Sen sanıyorsun ki 30mA röle olsun In düşük bile olsa IΔn'a etkisi olmaz. Tesisat bileşenleri ve Gerilim bileşenlerinden bihaber olduğun için 30mA'den ileriye gidememişsin. KAKŞ Güç Kablosu üzerindeki her türlü anormal etki, IΔn'a etki eder. Sürekli ısınıp soğuyan KAKŞ Güç Kablosu ve İzolasyonu deforme olarak nominal çalışma özelliğini yitirir. Nominal özelliğini kaybeden röle düzgün çalışmaz.

"Kakr'lerin kendi arasındaki seçilme şartlarını konuşmamız gerekiyor ve konu değişiyor. Ama bekliyorum bu konu hakkındaki çalışmanı."

Aynı soruya aynı cevap, sen kimsin KAKŞ Seçiciliği kim?
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ka%C3%A7ak-ak%C4%B1m-koruma-%C5%9Ealteri-anma-ak%C4%B1m%C4%B1-se%C3%A7imi.133711/

"Komik. İlk bağlantıdaki açma eğrileri Kakr'lere değil otomatik sigortalara ait. Termik manyetik açma eğrileri. Ve Kakr selektivitesi ile alakası yok."

Görselin altında diyorki; -Otomatik Sigorta Akım Zaman Karakteristikleri- Kaynak: Federal Elektrik.
MCB ile KAKŞ In'ları arasındaki Seçicilik sorunu başka nasıl anlatılabilir? Hokus pokus bekliyorsun benden.

"İkinci bağlantıdaki şu yazıya takıldın sanırım;
Burada Kakr In değerini önündeki koruma ünitesinden düşük seçerseniz deforme olur diyor. Benim dediğimin aynısını diyor yani. Hemen her firmada koruma ünitesinden yüksek takmanızı öğrenir. Sebebi açıktır. Buna rağmen Kakr atıyorsa sorun In değerinden kaynaklanmaz."

Senin birşey dediğin yok, tereciye tere satıyorsun. Devresinden 40A geçen bir tesisatta 40A MCB ile 40A KAKŞ kullanılmaz ve siz hangi kullanıcının hangi cihazları hangi anda kaç tanesini birlikte kullanacağını bilemezsiniz. Bu yüzden KAKŞ In seçimi önemlidir ve kesinlikle MCB'den büyük olması gerekir. Bunu da kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum zoruna gitmesin.
Bütün KAKŞ açma nedenleri tek bir sebebe bağlıymış gibi aynı şeyi sayıklayıp durmuşsun, biz diyoruz "KAKŞ birçok nedenden ötürü açma yapar" bu kendini bilmez de diyor "KAKŞ atıyorsa sorun In değerinden kaynaklanmaz" ne bildin de konuşuyorsun? In ve üzerinde Akıma maruz kalan KAKŞ In'ndan dolayı açma yaptırır arkadaşım. Çok biliyorsan sen aksini ispat et, yap bir AR-GE, bekliyorum

"25A c tipi sigorta da olsa 40A kakr yeterlidir. 63A takmanın anlamı yoktur."

Yine söylemediğim birşey için beni itham ediyorsun ama 25A MCB'ye 63A KAKŞ takmanın hiçbir zararı olmayacağını da söyleyeyim.

"YAHU hepsini geçtim başlıkta sorunu belirten arkadaş bile gitmiş çözümü başka yerde arayıp bulmuş. Yoksa adam gidip Kakr'yi değiştirecekti boşuna. Bu tip durumlarda altta yatan sorunu bulmak şarttır. Deneme yanılmayla Kakr değiştirilmez. Bozuk olduğundan şüphe ediyorsan değiştirirsin anca."

Sorunu çözmüş dediğin şeyin Artık Akım'mı, Hata Akımı'mı olduğu bile belli değil, hiçbir görsel paylaşmadılar ısrara rağmen, ayrıca çözemediğini iddia eden de olmadı. Ama senin gibi tecrübesizin yapacağı şey de buna benzer; EMI salınımı yapan Klima'nın Topraklaması arızalı diye kablosunu değiştirirsin ya da Klima arızalı dersin ancak.

"Sonuç olarak sorulara cevap veremeyip konuyu bulandıran ne yazık ki sensin. Sigortayla Kakr arasında selektivite düşünecek kadar bihabersin. Kavramlar kafanda birbirine girmiş ve cevabını bilmediğin soruları da bana soruyorsun. Zamanım olduğu kadar cevaplamaya çalıştım. Gerisi insanlara kalmış. Ama tavsiyem senin denediğin yoldan gitmemeleridir. Çünkü savunduğun şey hakkındaki tek bilgin kendi tecrübelerin sonucu tesadüfen çözülen sorunları gerçek sanman"

Selektivite kavramının yalnızca MCB'ler için kullanılabileceğini sanan kısıtlı mantığınla yazmışın işte birşeyler.

"25A sigortayla korunan devreye 63A Kakr takmak bir şeyi çözmez diyorum. Ama sen çözüm olarak onu vermişsin adama."

Ben bunu nerede yazmışım paylaşmazsan adam değilsin! Ama istersem tak derim.

"Daha doğrusu sigorta değerini sormamışsın bile."

Onu da sen sorsana!

"Oysaki Kakr'lerin anma akımı önündeki sigortadan yüksekse 40A olmasıyla 63A olması arasında tek fark yok."

Yine alakasız bir cümle, sanki biz bunu söylememişiz gibi.

"Sorabilir miyim hangi çalışmayla, hangi ölçümle arkadaşa Kakr'nin In değerini yükseltme tavsiyesi verdin?"

Al yine aynı soru aynı cevap:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/ Çalışma bana aittir, buna itimat etmek zorunda değilsin.

"Ev mi? Evlerde işimiz yok ya, daha büyük tesislerde daha komplike sorunları çözüyoruz. Evde gelişe gelişe bu kadar olunuyormuş demek ki. Allah muhafaza."

Sen de o çözdüğün komplike sorunlarla(!) ilgili bir makale yaz veya bir yayın hazırla da bildiğin yerden oku faydan olsun, bilgin varsa.
Bir KAKŞ arızası için eve girmemiş ukalanın yazdıklarına bak.

"En sonunda da sorunu kendisi bulup çözmüş. Belki devredeki sigorta 25A bile olabilir. Belki de 40A'dır o bilgiyi göremedik. Bu durumda adama Kakr'yi 63A yap demek abes."

Evet sorunun Hata Akımı'mı Artık Akım'mı olduğunu bile tespit etmeden çözülen bir sorun. Ama buna itirazımız olmadı. Yüksek In'lı röle tavsiyesi için arıza olmasına bile gerek yoktur, alttaki MCB ile aynı ise kesinlikle yükseltilmesi gerekir, anlatılmak istenen budur. Üyenin Sigortası'nın değerini sen de bilmiyorsun, ne diye konuşuyorsun?

"Burada müteahhitlik değil Kakr hakkında tartışıyoruz, konuyu eve bacaya getiren sensin. Kakr sorunları bir tek konutlarda oluyor sanıyor olabilirsin. Tecrüben bununla kısıtlı demek ki."

Günlük kaç adet KAKŞ arızasına bakıyorsun?

yukarıdaki metnin matematiksel ifadesi: KAKŞ < MCB

Kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendinden önceki devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımından küçük ise ürün deforme olur.

.................................................................................................................................................................

orijinal metne ilave yapıyorum:

• Kullanılan kaçak koruma şalterlerinin akım taşıma kapasitesinin kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortadan düşük ''veya eşit'' olması dolayısıyla ürünün deforme olması.
yukarıdaki metnin matematiksel ifadesi: KAKŞ ≤ MCB

Kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendinden önceki devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımından küçük veya eşit ise ürün deforme olur.
Ben sabahtan beri bu vatandaşa bunu anlatmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
kendimi doğru ifade edemedim hemen açayım. aşağıdaki metin @FederalElektrik mahlaslı üyeye ait:
ben bu uzun cümleden iki anlam çıkarıyorum:

* bir devrede kullanılan kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımından küçük ise ürün deforme olur.

* bir devrede kullanılan kaçak akım koruma şalterinin nominal akımı kendisinden önce devreye bağlanan otomatik sigortanın nominal akımına eşit veya büyük ise ürün deforme olmaz.

eğer yanlış anlamışsam değerli üyemiz gelsin doğrusunu anlatsın.

kaynak: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalterinin-açma-nedenleri.129216/

Yönetmelikler ne diyormuş? Siz öğretin, ben öğrenmeye açığım. KAKŞ ile tesisat korumaya çalışan teknik personele diyecek bir tek kelimem yoktur.
Yönetimelikte In ile ilgili yer alan yerleri maddeler halinde paylaşın biz de öğrenelim.

Sorunlu yerlerin fotoğrafını çekin de bize de tecrübe olsun.
Banyo Fanı'nda genellikle Topraklama bile yoktur, merak ettim, açıklayabilir misiniz gözlemlerinizi ve testlerinizi?

Zaman zaman farklı gün aralıklarında atan KAKŞ arızasının sizin söylediğiniz yerden olduğunu nasıl kesin olarak tespit ettiniz?
Kaçak Akım Ölçümü mü yaptınız?
Sonuçta Artık Akımı gözünüzle ölçemezsiniz, öyle değil mi?

Tespit ettiğiniz Artık Akım değeri kaç mA çıktı?
Bırader gıt hadı işine bak, ne luzumsuz tıpsın. Bn baskası ıle tartısıyorum, tuttun fırladın konuya, 2 kişi konusurken 3. Oldun yani! hadı sen bildiğini yaz oku
https://federal.com.tr/kacak-akim-koruma-salteri-secerken-nelere-dikkat-etmeliyim/

" En az kendinden önceki devre kesici ile aynı nominal akımda olmalı, yüksek nominal akımda seçilmesi ise daha uygun olacaktır. "

Üretici veriyor. Senelerdir de böyledir bu. Siz yeni bir çalışma yaptınız sanırım. Panolarda da genelde önündeki koruma ünitesi 25A ise Kakr IN değeri 40A seçilir. Koruma ünitesi 40A ise Kakr 63A Seçilir. En az önündeki koruma ünitesinin değeri kadar olmalı, bir üst değer seçilmesi ise garantidir. Ama koruma ünitesi 25A iken Kakr'yi 63A seçen görmedim. Çünkü 40A bir KAKR, önünde 25A koruma ünitesi varken ısınmamalı. Isınırsa koruma ünitesi işini yapmıyor demektir. Başka etkenler, yukarıda bahsettiğim ortam ısısının yüksekliği gibi durumlar söz konusu değilse.

Yıllardır bilinen ve kabul edilen şeyleri ispatla diyorsunuz bana. Bunu ispata gerek bile yok.
Üstat yuzlerce proje çizdim onaylattım, gerek emo ya gerek eskı bayındırlık gerek msb gerek beledıyeler gerekse müşavirler, bu şalt malzemeleri seçimi bizim hemfikir oldugunuz gıbıdır, bu arkadas anlamaz bosver sen rahat ol, bn sızınle tartısmadan dahı anlaştım, dedım ya ınsan sarrafı olduk, bızım meslek grubunda normal bu tepkıde insanlar..

Son düzenleme:
Bırader gıt hadı işine bak, ne luzumsuz tıpsın. Bn baskası ıle tartısıyorum, tuttun fırladın konuya, 2 kişi konusurken 3. Oldun yani! hadı sen bildiğini yaz oku

Üstat yuzlerce proje çizdim onaylattım, gerek emo ya gerek eskı bayındırlık gerek msb gerek beledıyeler gerekse müşavirler, bu şalt malzemeleri seçimi bizim hemfikir oldugunuz gıbıdır, bu arkadas anlamaz bosver sen rahat ol, bn sızınle tartısmadan dahı anlaştım, dedım ya ınsan sarrafı olduk, bızım meslek grubunda normal bu tepkıde insanlar..
Sen kim oluyorsun ki, babanın forumu mu? KAKŞ arızasını forumda millete danışıyorsun utanmadan ahkam kesiyorsun, sen proje çizsen ne olur çizmesen ne olur? Ulan belediye ne anlar KAKŞ'nden, verdiği referansa bak.

Sıkıştı mı gir foruma soru sor, hiçbir şeyden anlama, sorulan soruya cevap vereme, gel burada haddini bilmeden yorum yap, forumda soru sormaktan başka meziyetin var mı senin ukala?

Son düzenleme:
Okuduğunu anlamayan insanla tartışmak zor gerçekten. Adam daha sigorta değerini bilmeden 40A kakr'yi 63A yap diye tavsiye veriyor. Sonra geliyor bana 40A sigorta ile 40A KAKR'nin birlikte bağlandığı sistemden örnek veriyor. Zaten üretici KAKR In değerinin bir üst değer seçilmesini öneriyor. Ben de bunu savunuyorum zaten.

Federal elektrik de Kakr değerini düşük seçmeyin, deforme olur diyor. Bunda hemfikirim zaten. Ama öyle bir üyeyle karşı karşıyayım ki adam benim Kakr In değerini düşük seçebilirsin, önemi yok dediğimi sanıyor. Valla komik.

Tekrarlıyorum, sigorta değeri 25A olan KAKR 40A olan devrede, Kakr'yi 63A yapmak bir halta yaramaz. Sen ise yaradığını iddia ediyorsun. sdag arkadaşımızın sorduğu soruya direkt KAKR'yi 63A yap diye cevap yazan sensin. Sigorta değerini bilmiyorsun daha arkadaşım. Adam ne diye 63A Kakr alsın? O soruyu da sen sor demiş bir de, çözüm bulduğunu iddia eden sensin. Evlerde de böyle arıza çözüyorsan vay haline.

Bir de ulan falan diye hitap etmişsin. Yazık ne diyeyim.

kocamanusta arkadaşım, tespitin doğru ve katılıyorum. Zaten mühendisler de akılları başındaysa bu yüzden KAKR In değerini önündeki sigortadan yüksek tutarlar. Fakat tartışma yaşadığımız arkadaşla mesajlarımıza bakarsanız 25A sigortadan sonra 40A Kakr varsa, Kakr'yi 63A yapmak sorun çözmez dediğimde, bana sigortanın C tipi olabileceğinden bahsetti. Oysa ki yine de 40A Kakr yeterlidir. Sigortanın C tipi olması konusunda hangi üretici Kakr In değerini bir kademe daha yükseltin diyor? Zaten hepsi In değerinin yüksek olmasını öneriyor. Burada sigorta tipinin bir ayrımı yok. Ama ilk arızada hemen bir kademe daha yükseğini takmak bana göre iş bilmezliktir. Ezberlemiş konuşuyor arkadaşımız. Karşısındakini de tanımadan etmeden aşağılamaya çalışıyor. Hala bana kaç eve gittin, kaç arıza çözdün diye soruyor. Konuyu indirgediği yer komik. Sıkıştıkça da ad hominem yapıyor. Yani sizin söylediklerinizin aksini iddia etmedim hiçbir zaman. Arkadaş ısrarla bunu ima etmeye çalışıyor ama alakası yok.

Adam kalkmış makale yaz deyip duruyor bana. Sen ne makalesi yayınladın acaba hayatında? Kısıtlı bilginle ve kıt tecrübenle öğrendiğin tek bir çözümü insanlara satmaya çalışan sensin. Piyasada çok var böyle tiplerden ne yazık ki. Bir de karşısındakine utanmaz vs. hakaret edip üstüne ULAN diye hitap edebiliyorlar. Bunlarla aynı mesleği yapıyoruz işte.

Ha bu arada günün birinde Toroidal tip kaçak akım rölesi görürsün bomba sanıp eve götürme. Üzerinde IN değeri yoktur çoğunun. O tip rölede hata çıkarsa halka sanıp boynuna da geçirebilirsin mazallah.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...i-anma-akımı-seçimi.133711/page-2#post-865877

Burada aylar önce bugünkü düşüncelerimin aynısını yine belirtmişim zaten.

Son düzenleme:
5. adım dk 1.30 izlemeniz
videoyu tamamını izlerseniz daha iyi olur .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Uygun Tip Kaçak Akım Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri