Kaçak akım rölesi durduk yere atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tesekkurler yardimlariniz icin. Cok ugrastirdi ama neyseki cozuldu. Yardimci olmasi acisindan paylasmak istedim. Teknik olarak cok bilemiyorum ama kabaca elektrikci once evin elektrigini 3 e boldu. Dusuk voltlu 3 kacak akim rolesi takti. Aydinlatmaya giden salterin attigini tesbit ettik. Ama hangi odanin sebep oldugunu tesbit edemedik. Elektrikciler aydinlatmanin ana hattini degistirdiler banyolardaki spotlari degistirdiler ve duzeldi. Net olarak yer tesbiti yapamasak da aydinlatmada sorun oldugunu anlamamiz yeterli oldu.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tesekkurler yardimlariniz icin. Cok ugrastirdi ama neyseki cozuldu. Yardimci olmasi acisindan paylasmak istedim. Teknik olarak cok bilemiyorum ama kabaca elektrikci once evin elektrigini 3 e boldu. Dusuk voltlu 3 kacak akim rolesi takti. Aydinlatmaya giden salterin attigini tesbit ettik. Ama hangi odanin sebep oldugunu tesbit edemedik. Elektrikciler aydinlatmanin ana hattini degistirdiler banyolardaki spotlari degistirdiler ve duzeldi. Net olarak yer tesbiti yapamasak da aydinlatmada sorun oldugunu anlamamiz yeterli oldu.

her faza 1 adet kaçak akım rölesi toplam 3 adet takıldı demek istediniz herhalde .?
uygulanan sistem buna benzer gibi . ana siğorta yok hali video

Dusuk voltlu 3 kacak akim rolesi takti.
video 5 adım 10 dk .30 sn dan sonra .
düşük voltlu derken amper demek istediniz herhalde .

Uygun Tip Kaçak Akım Seçimi

Son düzenleme:
Ben bu sorunun düzeldiğini sanmıyorum, 25A'lik röle tutuyorsa anarmol bir arıza var demektir.:D

Ama birçok kişi ileriki günlerde geribildirim yapmıyor, böyle durumlarda açıklanan müdahalelerin doğru olduğu sanılıyor , arızanın çözüldüğü yanılgısı oluşuyor. Anlık kontroller ile sorunun çözüldüğü sanılıyor. 25A röle bir tesisatta en fazla tek bir cihaz için kullanılabilir, Ana kesici Röle konumunda olması sorunların devam edeceğinin garantisidir.

Ben bu sorunun düzeldiğini sanmıyorum, 25A'lik röle tutuyorsa anarmol bir arıza var demektir.:D

Ama birçok kişi ileriki günlerde geribildirim yapmıyor, böyle durumlarda açıklanan müdahalelerin doğru olduğu sanılıyor , arızanın çözüldüğü yanılgısı oluşuyor. Anlık kontroller ile sorunun çözüldüğü sanılıyor. 25A röle bir tesisatta en fazla tek bir cihaz için kullanılabilir, Ana Kesici Röle konumunda olması sorunların devam edeceğinin garantisidir.

3 ce bölmenin amacı nedir ?
k.a.k rölesinin atmasının bulunması kolaylığı
orta değer amper k.a.k rölesi takılsa daha faydalı .

Aydinlatmaya giden salterin attigini tesbit ettik.
tesbitin işlemi ( nasıl müdahale yapılmış bilinmiyor ne yapılmış ? )

aydınlatmaya topraklama çekilmiş olmalı .
yada prizlere dağılımı var vs. gibi ( tesisat sistemi bilinmiyor )

Son düzenleme:
3 ce bölmenin amacı nedir ?
k.a.k rölesinin atmasının bulunması kolaylığı
orta değer amper k.a.k rölesi takılsa daha faydalı .

tesbitin işlemi ( nasıl müdahale yapılmış bilinmiyor ne yapılmış ? )

aydınlatmaya topraklama çekilmiş olmalı .
yada prizlere dağılımı var vs. gibi ( tesisat sistemi bilinmiyor )
Olasılıkla 3 ayrı KAKŞ ile kontrol yaptılar; Ayrı Notr ve Faz Linyelerine aynı anda 3 ayrı röle taktılar. Zaten ideal uygulama örneklerinden birisidir bu. Dolayısı ile Artık Akım yükünü böldüler. Esas sorun aynı rölenin Sigorta Kutusu'nda duruyor olabileceğidir. Eğer 3 röle Sigorta Kutusu'nda duruyorsa sorun bir bakıma çözülmüş sayılabilir. Bununla birlikte, bazı panolarda Linyeler ayrı KAKŞ'lerine bağlanmasına (paralel) rağmen düşük Anma Akımı'na sahip röleler yine de açma yapabilmektedir.

Fakat şöyle de birşey var; periyodik veya rastgele açma yapan KAKŞ için arıza tespiti yapılması sırasında rölenin açma yapmayacağı periyoda denk gelip inceleme veya değişiklik yapılan yerlere bakarak sorun olmadığı veya olmayacağı yanılgısına düşme olasılığı çok yüksektir.
Ya da bunun tam tersi şekilde; rölenin açma yapacağı periyoda denk gelip inceleme yapılan cihazda veya tesisat malzemesinde kusur bulmak da çok yüksek bir olasılıktır.
Böyle durumlarda arızanın gerçekten çözülüp çözülmediği zaman içerisinde anlaşılır.

Bu tip arızalarda Cadı Avcısı Psikolojisi bütün benliğinize hâkim olur, ampulün ışığı titrese "aha! kesin burada sorun var" demek çok içten, samimi ve insanî bir yaklaşımdır.

Bu arızanın çözülmüş olabileceği ihtimalini de hesaba katarak genel olarak yine şunu söylüyorum;
2 Bar basınca dayanıklı hortumdan 5 Bar basınç geçirmeye çalışıp sağda solda oluşan patlakları yamamaya çalışacağımıza, 5 Bar veya üstü basınca dayanıklı hortum kullanarak oluşabilecek olası hataları önceden engellemiş olalım. Eğer 5 Bar basınca dayanıklı hortum 5 Bar'da arıza yapıyorsa bu durumda; hortumun sağını solunu eşeleyip sorun aramaya başlayabiliriz.

Zaman zaman atıyor sureklı atmıyor duyor arkadas. Aynı durum bnde de var. Hıcbır yuk yokken bıle zmn zmn farklı gun aralıkları ıle kacak akım atıyor. Sıemens ıle degıstım o da atıyor. Sorunlu bır durum olsa sureklı atmaz mıydı

Zaman zaman atıyor sureklı atmıyor duyor arkadas. Aynı durum bnde de var. Hıcbır yuk yokken bıle zmn zmn farklı gun aralıkları ıle kacak akım atıyor. Sıemens ıle degıstım o da atıyor. Sorunlu bır durum olsa sureklı atmaz mıydı
Sn. @sdag, şu konuya bir göz gezdirebilirsiniz:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-Şalteri-anma-akımı-seçimi.133711/

KAKŞ, birçok sebepten açabilir fakat her açma olayı bir arıza değildir. Sizin KAKŞ'nizin değerleri nedir?

Kaçak akım pensampermetresi ile bakılması gerekir. Sigorta kutusunda ölçüm iç tesisat ve cihazlardan gelen problem
Topraklama problemi olabilir
yıldırım ve harmonik vs gibi

Prof çözüm ölçüm cihazları
Manual çözüm sabır ile testler ve gerisi meçhule giden ? Çözüm bulamamak.

Kolay gelsin sağlıcakla kalın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri