Kaçak Akım Rölesi Atması (Çözüldü mesaj #56)

Burada bazi tavsiyeleri okuyunca kendimi gecekonduma toprak çektirmek istemişim de elektrikçi ille de meger ile ölçüm yapacağız toprak iletkenliği mühim Parafudr da bağlamak icap eder diye tavsiyeler veriyormuş gibi hissediyorum. Bu saydığım tavsiyeler yanlış mı değil, ama sizce problemi bir bakır çubukla halledecek adamın da ocağını söndürmesek derim nacizane :) Benim evim yığma bina iç tesisatı evi satın aldığımızda komple değişti. Topraklama hattı çekildi. Rölem atmıyor yine 30ma değerinde. Zaten iki defa Röle masrafı yapmışım. Her şey istediğim gibi giderken niye samanlıkta iğne aramaya dalayım ki? Sizi doktorda check-upa soksak elbet bir değerinizde kusur bulur.
Beyefendi herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Konu teknik düzeyde sürdürülen bir sohbet. Rahatınıza bakın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Beyefendi herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Konu teknik düzeyde sürdürülen bir sohbet. Rahatınıza bakın.
Muhakkak siz ve sizin gibi profesyoneller konuyu teorik olarak nitelikli izah edebilirler. Ben pratikte işe yaradığı için mutlu bir hane bireyiyim o kadar.

Lütfen konu içerisinde münakaşa olmasın tek temennim bu. Bunu genele söylüyorum konuya yazan / yazacak arkadaşlara.

Cümleten iyi akşamlar dilerim.

Kulanılacak diğer cihazlarla birlikte düşünülürse zaten yükseltmek gerekir K.A.R değerini diyorsunuz. Bu durumda sayaç üstü sigortayı da değişmek yani yükseltmek gerekir ki şofben+klima/fırın/ütü.. vs vs birlikte çalışabilsin. 1) Bunun doğru bir yaklaşım olmadığı açık sanırım. Elektrikli ani su ısıtıcılarının aktif olduğu anlarda bu tür cihazların çalıstırılmaması uygun olacaktır.

Harmonikler demişsiniz ev ortamında çok yoğun olabilecek durumlarla pek karşılaşmıyoruz kaldı ki bu olsa bile K.A.R çalışma mantığı içinde nominal değer üzerinden nasıl etkisi olacak???
Yüzlerce çalışma içinden en sıkıntılı durumlarda değişik yöntemler denedik sıkıştırmak için arızayı.. Bunlardan bazıları oda oda bölerek kullanılan cihazların tesisatla ilgilerini keserek gözlem, kim zamanlar bölge bölge toprak hattını ayırmak. Hemen sonuç vermeyen çalışmalarda uzun süreye yayarak sonuçlarını takip ve diger bölgeler için benzer çalışmalar. Ev söz konusu ise genellikle en sıkıntılı durumlarda dahi kısa sürede sonuç alırız.
İddia ispat demişsiniz. Bir link vermiştim, fikir verebilir, yararlı olabilir.
Sonuçta bu bir çalışma tarzı meselesi. Siz öyle yaparsınız, başkası farklı yaklaşır.
2) 63A yapınca hala 30 ma olduğu halde neden açmıyor sorusuna mantıklı bir teknik izahınız varsa duymaktan zevk alırım.
Kolay gelsin.

1) Evdeki bütün cihazları kapatsanız, hatta gece duş almak için girdiğiniz banyonun lambasını bile duş alırken kullanmasanız yalnızca Ani Su Isıtıcısı o anda 34 küsür Amper çekiyor! Siz yinede 40A kalsın diyorsanız saygı duyarım.

2) Ben defalarca söyledim yine söyleyeyim. Kişisel yorumum Yüksek Anma Gücü'ndeki KAKŞ'nin iç yapısının daha güçlü olmasından dolayı Harmonik ve EMI/RFI Filtre etkilerinden daha az etkilendiğidir. Takdir edersinizki Harmonik ve EMI/RFI Filtreleri farklı frekanslar, farklı dalga biçimleriyle salınım yapıyorlar. Bunlar düşük Anma Gücü'ndeki rölenin manyetik zaafiyeti olan Toroid ve Sabit Mıknatıs gibi bileşenlerin alanlarını Kaçak Akımlar dışındaki sebeplerle bozup, baskı yaparak kararsız çalışmasına neden oluyor. Yüksek Anma Gücü'ndeki KAKŞ iç yapısının daha güçlü olması nedeniyle Kaçak Akımlar dışındaki bu olaylardan etkilenmiyor.

Saygılarımla...

1) Evdeki bütün cihazları kapatsanız, hatta gece duş almak için girdiğiniz banyonun lambasını bile duş alırken kullanmasanız yalnızca Ani Su Isıtıcısı o anda 34 küsür Amper çekiyor! Siz yinede 40A kalsın diyorsanız saygı duyarım.

2) Ben defalarca söyledim yine söyleyeyim. Kişisel yorumum Yüksek Anma Güç'ündeki KAKŞ'nin iç yapısının daha güçlü olmasından dolayı Harmonik ve EMI/RFI Filtre etkilerinden daha az etkilendiğidir. Takdir edersinizki Harmonik ve EMI/RFI Filtreleri farklı frekanslar, farklı dalga biçimleriyle salınım yapıyorlar. Bunlar düşük Anma Güç'ündeki rölenin manyetik zaafiyeti olan Toroid ve Sabit Mıknatıs gibi bileşenlerin alanlarını Kaçak Akımlar dışındaki sebeplerle bozup, baskı yaparak kararsız çalışmasına neden oluyor. Yüksek Anma Güç'ündeki KAKŞ iç yapısının daha güçlü olması nedeniyle Kaçak Akımlar dışındaki bu olaylardan etkilenmiyor.

Saygılarımla...
Bir mukabele...

1. İşte bu nedenle yük çekebilecek diğer ürünler kullanılmaz aynı anda. Aksi takdirde ana sigortadan sıkıntı çıkacaktır ve onu da yükseltmek gerekecektir.
Aynı anda soba/klima/çamaşır - bulaşık makinası/soba/ütü / kettle.. bunlar çalıştırılmaz ki ana sigortadan sorun yaratmasın.. Bu durumda 40A üzerine gerek yok.
Konunun bu bölümdeki özü bu.

2. Yorumunuz bu yönde, saygıyla karşılarım.
Saygılar..

1. İşte bu nedenle yük çekebilecek diğer ürünler kullanılmaz aynı anda. Aksi takdirde ana sigortadan sıkıntı çıkacaktır ve onu da yükseltmek gerekecektir.
Aynı anda soba/klima/çamaşır - bulaşık makinası/soba/ütü / kettle.. bunlar çalıştırılmaz ki ana sigortadan sorun yaratmasın.. Bu durumda 40A üzerine gerek yok.
Konunun bu bölümdeki özü bu.

2. Yorumunuz bu yönde, saygıyla karşılarım.
Saygılar..

Ben Sigorta için yorum yapmıyorum, onu zaten tartışmaya gerek yok. Dikkat çekmek istediğim noktayı ıskalıyorsunuz. Nasılki bir Alıcı için Sigorta değeri belirlenirken 1,2-1,5 arası bir değerle çarpıyorsanız, ben aynısı KAKŞ için de yapıyorum ki kontaklar yapışmasın veya zamana bağlı hasar almasın. Sözkonusu Akım 34,09A'dir. Bu akım neredeyse KAKŞ'nin Anma Akımı eşiğine yakındır. Örnek olarak 34A çeken Alıcı'ya 40A Sigorta mı takıyoruz?

Son düzenleme:
Ben Sigorta için yorum yapmıyorum, onu zaten tartışmaya gerek yok. Dikkat çekmek istediğim noktayı ıskalıyorsunuz. Nasılki bir Alıcı için Sigorta değeri belirlenirken 1,2-1,5 arası bir değerle çarpıyorsanız, ben aynısı KAKŞ için de yapıyorum ki kontaklar yapışmasın veya zaman bağlı hasar almasın. Sözkonusu Akım 34,09A'dir. Bu akım neredeyse KAKŞ'nin Anma Akımı eşiğine yakındır. Örnek olarak 34A çeken Alıcı'ya 40A Sigorta mı takıyoruz?

Sayın Yigitsdr;
K.A.R nominal değerini belirleyen faktör alıcının akım değeri değildir. Resmi dökümanlarda da belirtildiği üzere kendisinden önceki kesicinin akım değeridir.
Yönetmelikleri göz ardı etseniz dahi ortaya şöyle bir durum çıkacaktır:
Ana sigorta 40A, K.A.R 63A nominal akım.. 40A üzerinde yük olursa ana sigortadan sıkıntı çıkacak, dolayısı ile aynı anda çalışacak cihazları ona göre sınırlamak lazım. Bu durumda 40A'yı geçmemek lazım eş zamanlı yük olarak. Bunun anlamı aynı zamanda K.A.R 'nin de 40 olmasının yeterli olacağı anlamına gelir. K.A.R nominal değerinin anlamı zaten bu değer kadar akım geçirebilirsiniz demektir. Yani normal sigorta gibi düşünülemez.
Yoksa sizin dediğiniz gibi bakarsak olaya aynı mantıkla gidersek 34A yükü olan sofben çalısınca diğer alıcıları da ekleyip 63A ana sigorta takmak lazım.
Ayrıca 34A alıcının 1.2 fazlası zaten 40,8A yapar.
Bunun dışında 34.09A anma akımı değildir.
Tekrara giriyoruz artık. Fazlaca de söylenecek bir şey kalmadı sanırım. Teşekkür ederim, saygılar.

Sayın Yigitsdr;
K.A.R nominal değerini belirleyen faktör alıcının akım değeri değildir. Resmi dökümanlarda da belirtildiği üzere kendisinden önceki kesicinin akım değeridir.
Ana sigorta 40A, K.A.R 63A nominal akım.. 40A üzerinde yük olursa ana sigortadan sıkıntı çıkacak, dolayısı ile aynı anda çalışacak cihazları ona göre sınırlamak lazım. Bu durumda 40A'yı geçmemek lazım eş zamanlı yük olarak. Bunun anlamı aynı zamanda K.A.R 'nin de 40 olmasının yeterli olacağı anlamına gelir.
Yoksa sizin dediğiniz gibi bakarsak olaya aynı mantıkla gidersek 34A yükü olan sofben çalısınca diğer alıcıları da ekleyip 63A ana sigorta takmak lazım.
Tekrara giriyoruz artık. Fazlaca de söylenecek bir şey kalmadı sanırım. Teşekkür ederim, saygılar.

Resmi dökümanlarda da belirtildiği üzere kendisinden önceki kesicinin akım değeridir.

Yönetmelikte ve Resmi dökümanlarda KAKŞ'nin Anma Akımı ile ilgili maddelerini paylaşır mısınız?

Sizi yaptığınız Tasarruflu Akım Hesabınızdan dolayı tebrik etmek istiyorum. Bundan sonra ben de Abonenin Ana KAKŞ'ni ve Sigortasını hesaplarken yalnızca Ani Su Isıtıcısı'nı referans alıp Aboneye'de "söyleyin diğer ev sakinlerine birisi duş alırken TV, Modem, Buzdolabı, Lamba, Telefon Şarj Cihazı, Uydu Cihazı, Tablet, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi ne varsa kapatın, duş süresince de karanlıkta oturun" diyeceğim.

Niye? diye sorulursa "çünkü ben sizin Ana KAKŞ Anma Akımı hesabını yalnızca Ani Su Isıtıcısı'na göre yaptım" diyeceğim. Ve şunu diyeceğim "eskiden lamba mı vardı?"

Sizin hesabınız aşağıdadır:
Ani Su Isıtıcısı Gücü: 7500W
I=P/V
7500/220=34,09
34,09x1,2=40,90
40,90A çıkan sonucu aşağıya doğru yuvarlarız= 40A tamam.
Ben sizin hesap kaynağınızı merak ediyoruz.

Benim hesabım aşağıdadır:
Evin ana KAKŞ 40A, müstakil olarak sadece Ani Su Isıtıcısı 34,09A

40-34,09=5,91A boşluk var o da eşiğe göre boşluk,
o zaman
40X1,5=60
60'ı yukarıya doğru yuvarladığımızda katalogda en yakın değer 63A'dir. 63A mevcut tesisat için idealdir.

Beni en çok rahatsız eden şey sizin yorumlarınız değil, sırf haklı çıkmak adına 40A'li yorumların altına "beğen"i yapan profesyonel kullanıcılar.

Samimi şekilde rahatsız oldum.

Biraz geç bir geri bildirim oldu, kusura bakmayın. Birkaç şofben yetkili servisiyle görüşme süreci, Röle değeri belli olsa bile hangi markayı alacağım kararsızlığı (daha şofbenle yeni bir röle almışken ikinci bir röle daha almak bütçe sarsıyor), ayrıca bulunduğum şehirde marka bağımsız 63A değerinde röle bulamadım, gezmediğim elektrikçi kalmadı. Yine internetten sipariş kurtardı. :D

tüm tesisat için mi ?
63 amper 30mA kaçak akım koruma rölesi mi takıldı ?

sadece şohben için mi ?
63 amper 30mA kaçak akım koruma rölesi takıldı ?

tesisatınz kaç adet k.a.k rölesi var .?

Son düzenleme:
Sayın Yigitsdr;
Ana sigorta 40A, K.A.R 63A nominal akım.. 40A üzerinde yük olursa ana sigortadan sıkıntı çıkacak, dolayısı ile aynı anda çalışacak cihazları ona göre sınırlamak lazım. Bu durumda 40A'yı geçmemek lazım eş zamanlı yük olarak. Bunun anlamı aynı zamanda K.A.R 'nin de 40 olmasının yeterli olacağı anlamına gelir. K.A.R nominal değerinin anlamı zaten bu değer kadar akım geçirebilirsiniz demektir. Yani normal sigorta gibi düşünülemez.
Sizin hesaplarınıza göre gidersek Ani Su Isıtıcısı olmayan bir mesken için yalnızca 10A KAKŞ ve Sayaç Sigortası yeterli olacaktır; çünkü böyle bir evde en yüksek alıcı kabaca 2200W Çamaşır Makinesi diyelim.
2200/220=10

Sayaç Panosu'na 10A Otomat, Çıkışına da 10A KAKŞ iş tamamdır, tabii 10A KAKŞ bulursak.

Ürünü yeni aldım (aşağı yukarı bir haftadır kullanıyoruz), keza ona çekilen tesisat kabloları / malzemeleri de öyle. Rezistanstan şüphelenmem gerektiğini söylüyorsunuz yani. Tavsiye için teşekkürler.

Bu ani su ısıtıcılarını internetten kısıtlı elektrik bilgimle araştırdığıma göre (yanlışım varsa düzeltin) iki farklı rezistans kullanıyor;
Birinci rezistansa A diyelim.
İkinci rezistansa da B diyelim.
Şofbenin 1. kademesi A rezistansını devreye sokuyor.
Şofbenin 2. kademesi B rezistansını devreye sokuyor.
Şofbenin 3. kademesi A ve B rezistansını birlikte devreye sokuyor.
Bu mantıkla ben şofbeni birinci ve ikinci kademelerde test edip Kaçak Akım Rölesini attırmadığı takdirde en azından şofbenin rezistansının sağlam olduğuna kanaat getirebilir miyim?
Merhabalar,
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ani-su-ısıtıcısı-hakkında.130201/ adresinde daha önce satın alacağım malzemeler hakkında görüşlerinize başvurmuştum.
Şimdi de 7500 watt ani su ısıtıcının 3.kademede röle attırması hakkında danışmak istiyorum.
Şofben 3.kademeye alınca Kaçak Akım Rölesi bir süre sonra atıyor. Bu atma işlemi hemen gerçekleşmiyor. Rölenin şalterini kaldırınca hiçbir kaçak yokmuş gibi şofben bir süre daha çalışmaya devam ediyor ve tekrar röle attırıyor.
Panodan şofbene giden kablo 3x4mm antigron, kablonun panodan tarafta kalan ucunda siemens b tipi 32A bir sigorta var ve Kaçak Akım Rölesi siemens marka 40A - 30ma değerinde. Evdeki bütün fişleri çıkarıp bütün ışıkları söndürüp test ettim, sonuç değişmedi. Röleyi çıkarttırmak istemiyorum ama birisi duşa girince atan röleyi kaldırmak için nöbet tutmak da istemiyorum.
Çözüm önerileriniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
su ısıtıcısı 7500 watt sigorta = 7,040 watt kaçak akım rölesi 8,800 waat
bu durumda neyi değiştirmeniz gerekiyor sigorta değişecek kesin yani kaçak akım rölesi şu anlık kalabilir. sigortayı değiştirdikten sonra . tekrar atarsa röle de değişecek. fazla da bilgiye bence şu anlık gerek yoktur.
Baya bir cevap verenler olmuş ben çok geç kalmışım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri