Kaçak Akım Rölesi Atması (Çözüldü mesaj #56)

Peki bu da yarin atarsa bir gomlek buyugu mu takin diyecekler? Bence ureticiyi arayin uzman ehliyetli elektrikci tesisatiniza bakmadiysa mutlaka baktirin.
Kendi şehrimdeki yetkili servisim haricinde aynı markanın üç büyük şehrinin yetkili servisiyle görüştüm. Burada öneri veren ismini etiketlediğim insanlar da profesyoneldir diye düşünüyorum. Birilerine güvenmek zorundayım. Sizin tavsiyenizi kısıtlı elektrik bilgimle yanlış bulmuyorum haşa lakin hayatın pratiklerini de gözetmek gerekiyor. Sadece şofbenin 3. kademesinde atan kaçak akım rölesi için üstelik şofbene giden kablo yeni çekilmiş ve hiçbir buata uğramadan çatıdan direk şofbene ulaşıyor. Bütün tesisatımın kontrol edilmesi masrafına katlanmak istemem hane bireyi olarak.
Günün sonunda en az masrafla röle + montaj işçiliği ile sıkıntımı çözdüm. Hala hayatımı koruyan bir röle bağlı. Şofben kullanılınca farklı zaman aralıklarında en az iki defa atma sorunum dün bıçak gibi kesildi. Niçin daha fazla malzeme + işçilik masrafı edeyim, kimse etmez.
Bu arada konu altında münakaşa yaratacak etiketlemeler görünce üzülüyorum, konuyu kilitleyebilirsiniz.
İyi günler dilerim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
"Kendinden önceki Devre kesici ile en az aynı Nominal Akım değerine sahip olmalıdır. Hatta KAKŞ Nominal Akım değeri Sigortanın üstünde tercih edilebilir. Şöyleki 25A bir sigortanın olduğu Hat'ta 40A KAKŞ kullanmanın HİÇBİR ZARARI YOKTUR.
Voltimum / Süleyman ÖZDAL / LEGRAND Elektrik San. AŞ Eğitim Yöneticisi

KAKŞ'nde bir üst değerde KAKŞ' nin düzgün çalışması sağlandıysa; bu, o KAKŞ'nin Kaçak Akımlar nedeniyle değil Harmonikler, EMI/RFI Filtreleri vb. nedenlerden dolayı attığının en kuvvetli işaretidir. Aksi taktirde KAKŞ'nin aynı senaryoda açmaya devam etmesi gerekir! Paragraftaki ifade Arızalı bir KAKŞ değiştirilmesi ile karıştırılmasın, çünkü arızalı bir KAKŞ'ni aynı değerdeki bir KAKŞ ile değiştirdiğinizde Arıza giderilmiş olur.
@yigitsdr burada yazılanlara katılıyorum KAKŞ 40A veya 63A olması sorun değil hatta sigortadan kaçak akımın değeri yüksek olmalı bunu birçok konuda yazdım tabi sende haklısın foruma yeni katıldın nereden bileceksin 2007 den beri neler paylaştık belki de sen 2007 bu mesleği bile yapmıyordun bilemiyorum yaşınız kaç tecrübeniz nasıl!
Başka bir konuda Ups den sonra kaçak akım ın test butonun çalışmadığı hakkında da konuştuk o konuyu incelersen harmonikler den kaçak akımın etkilenebileğini de buradaki ekip konuşmuştu.

https://www.yilkomer.com/dly-filtreli-kacak-akim-rolesi-sistemi-ozellikleri/

Biraz geç bir geri bildirim oldu, kusura bakmayın. Birkaç şofben yetkili servisiyle görüşme süreci, Röle değeri belli olsa bile hangi markayı alacağım kararsızlığı (daha şofbenle yeni bir röle almışken ikinci bir röle daha almak bütçe sarsıyor), ayrıca bulunduğum şehirde marka bağımsız 63A değerinde röle bulamadım, gezmediğim elektrikçi kalmadı. Yine internetten sipariş kurtardı. :D

Kaçak Akım Tespiti toprağa kaçan var mı ?

Kaçak akım rölesi seçiminde "nominal akım değeri" bilgisi için "Kendinden önceki termik kesicinin taşıyacağı yüke göre..." ibaresi net olarak pek çok resmi ve özel kaynakta ifade edildiği hepimizin malumudur.
Bu ifade sadece güç kontakları yapısının bozulmasını engellemek için kullanılmamıştır. Aksi takdirde ifadenin "Kendinden önceki termik kesicinin taşıyacağı yükten daha yüksek..." şeklinde olması gerekirdi.
Sayın Yiğitsdr'nin değişik zamanlarda ifade ettiği gibi K.A.R nominal değerinin daha büyük olması tamamen masum ve görece daha iyi sonuç veriyorsa, olur olmaz atmaları engelliyorsa üreticiler çeşitlilik zahmetine girmeden üretilebilecek en yüksek nominal değerde tek tip K.A.R (örneğin 125A 30ma) üreterek daha az maliyetlerle üretim yaparlar konu biterdi.

Öte yandan K.A.R'nin devreyi kesmesinde nominal değerin etkisiz olduğu teknik olarak Sayın Yiğitsdr dahil (yukarılarda bir yerde 30ma kalmak şartı ile 63A demişti) hepimiz tarafından kabul edilmekte.
Ancak ortada bir durum var ki sayın Yigitsdr'nin uygulamaları sonucu, bu konuyu açan sayın necibex'in de ifadesi ile 63A takınca hata ortadan kalkmıştır.

O halde çalışma tekniği açısından nominal değerin etkisiz olduğu bilindiği halde bu durumun nasıl izah edilebileceğine dair bir izahat yapılamamakta olduğu gibi "nominal değerin rolenin çalışmasına etkisi yok, 63A yap ama anma akımı 30ma kalsın" gibi tezatlar oluşmaktadir.

Değerli katılımcılar , bu durum bizi şu sonuca götürmektedir:
Rolenin nominal akım değeri yükseldikçe anma akımı hassasiyeti görece değerlerde azalmaktadir.
Dökümanlarda geçen ifadenin gereği olarak "toplam yüke uygun seçilen sigorta değerine göre K.A.R seçilmesi" elzem olmakla kalmayıp büyük olursa zararı yok görüşünün doğru olmadığının göstergesidir.
Bu durum neden 125A üzerinde K.A.R üretilmediği konusunda da kabaca fikir vermektedir.

Sonuç olarak;
Daha az hassasiyet göstererek hatayı yok saydırmak çözüm değildir.
Benzer tüm sorunlarda 63A takmak yerine gerekirse uzun süreli periodlarla takip ederek, daire sahibi ile duruma göre ortak çalışma yaparak sorunun kaynağını bulup 40A K.A.R değiştirmeden problemi defalarca ortadan kaldırmışızdır.
Örnek konumuzda olay sadece şofben kaynaklı görünmekle birlikte belkide evdeki diğer cihazlarda fazla miktarda kaçak akım olup şofben çalışması ile toplam değeri aşma ihtimali her zaman vardır.
Daire sahibinin yerinde olsam 63A ile konuyu halı altına süpürmektense gerçek nedenin bulunmasını tercih ederdim.

Anma hassasiyeti konusunda fikir verebilir:
http://elektrikprojeler.com/kacak-akim-rolesi-testi/
Saygılarımla..

@yigitsdr burada yazılanlara katılıyorum KAKŞ 40A veya 63A olması sorun değil hatta sigortadan kaçak akımın değeri yüksek olmalı bunu birçok konuda yazdım tabi sende haklısın foruma yeni katıldın nereden bileceksin 2007 den beri neler paylaştık belki de sen 2007 bu mesleği bile yapmıyordun bilemiyorum yaşınız kaç tecrübeniz nasıl!
Başka bir konuda Ups den sonra kaçak akım ın test butonun çalışmadığı hakkında da konuştuk o konuyu incelersen harmonikler den kaçak akımın etkilenebileceğini de buradaki ekip konuşmuştu.

98'den bu yana meslekteyim. Buradaki bütün üyelerin deneyimlerine saygı duymak zorundayız. Sizler çok faydalı bilgiler aktarıyorsunuz, deneyim ve bilgi birikiminize haşa laf edecek değilim.

Burada yorumların dikkate alınıp değerlendirilip cevap yazılması kadar değerli birşey olabilir mi. Her meslektaşın yorumunun ayrı bir önemi vardır.

Tek bir amaç varsa o da doğruya ulaşmak. Ama işte birilerinin çıkıp doğruluğunu bilmediği bir konunun yanlışlığını savunmasını benim aklım almıyor.

O UPS'le ilgili Link'i paylaşır mısın abi, yaşım 36.:D

https://www.kontrolkalemi.com/forum...k-akım-rolelerinin-atması.128430/#post-826881
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/eski-makinalarda-topraklama-ve-kaçak-akım-rölesi.124471/
bulabildiklerim bunlar o konuyu kim açmıştı aklımda değil şimdi

Rolenin nominal akım değeri yükseldikçe anma akımı hassasiyeti görece değerlerde azalmaktadir.
Dökümanlarda geçen ifadenin gereği olarak "toplam yüke uygun seçilen sigorta değerine göre K.A.R seçilmesi" elzem olmakla kalmayıp büyük olursa zararı yok görüşünün doğru olmadığının göstergesidir.
Bu durum neden 125A üzerinde K.A.R üretilmediği konusunda da kabaca fikir vermektedir.
Kaçak akımın üstünde 40A-63A yazıyor diye panodaki sigortaları söküp yerine kaçak akım takanı da gördüm.Kaçak akımların çalışmaları da markaya göre değişiyor siemens de test ettiğim olay da:Devreye elektrik vermezseniz toprak nötr kısa devresinde kaçak akım atmıyor ama Makel de sigortalar kapalıyken bile nötr-toprak kısa devresi olduğunda attığını gördüm
@yigitsdr ye katıldığım bir kısım var:Kaçak akım testi yapmak için pahalı cihazlara gerek var panonun oradan bütün elektrik devresinin kaçak akım değerleri bu cihazlarla ölçülüp tesisattaki kaçakların toplamı bulunmalı ama bir daire sahibi bu iş için mühendislik şirleti tutamaz bu nedenle bir şahıs en ucuz yolu bulmaya çalışıyor haliyle ben bir fabrikada kaçak akım kontrolü yaptırdım mühendislik şirketine şirketin kullandığı cihaz Fluke 7500 dolar civarındaydı bundan 3 yıl önce 1500tl test ücreti alıyorlardı şimdi ne kadar bilemiyorum.
Şu bir gerçek kaçak akım cihazı hayati önem taşır gözümün önünde arkadaşım merdivende çalışırken kaçak akım sayesinde kurtuldu kaçak akım olmayan bir tesisattan sağ yüzlük parmağımla NH sigortayı elektrik gelen noktasından istem dışı sökmem sayesinde kurtuldum.

Kaçak Akım Tespiti yapılmadı ama eski rölede de şofben 3.devreye girmediğinde zaten eski KAR atmıyordu. Eski Rölem de şofben ile bir satın alınıp takıldı. Ben de düz mantık yürütüp hattımda kaçak olmadığını veya varsa da bu kaçağın 30ma'dan daha düşük olduğunu düşündüğüm için masraf etmek istemedim açıkçası. Şunu netleştireyim: Röle sadece şofbene bağlı değil tüm daireye bağlı.

Kaçak akım rölesi seçiminde "nominal akım değeri" bilgisi için "Kendinden önceki termik kesicinin taşıyacağı yüke göre..." ibaresi net olarak pek çok resmi ve özel kaynakta ifade edildiği hepimizin malumudur.
Bu ifade sadece güç kontakları yapısının bozulmasını engellemek için kullanılmamıştır. Aksi takdirde ifadenin "Kendinden önceki termik kesicinin taşıyacağı yükten daha yüksek..." şeklinde olması gerekirdi.
Sayın Yiğitsdr'nin değişik zamanlarda ifade ettiği gibi 1) K.A.R nominal değerinin daha büyük olması tamamen masum ve görece daha iyi sonuç veriyorsa, olur olmaz atmaları engelliyorsa üreticiler çeşitlilik zahmetine girmeden üretilebilecek en yüksek nominal değerde tek tip K.A.R (örneğin 125A 30ma) üreterek daha az maliyetlerle üretim yaparlar konu biterdi.

Öte yandan K.A.R'nin devreyi kesmesinde nominal değerin etkisiz olduğu teknik olarak Sayın Yiğitsdr dahil (yukarılarda bir yerde 30ma kalmak şartı ile 63A demişti) hepimiz tarafından kabul edilmekte.
Ancak ortada bir durum var ki sayın Yigitsdr'nin uygulamaları sonucu, bu konuyu açan sayın necibex'in de ifadesi ile 63A takınca hata ortadan kalkmıştır.

2) O halde çalışma tekniği açısından nominal değerin etkisiz olduğu bilindiği halde bu durumun nasıl izah edilebileceğine dair bir izahat yapılamamakta olduğu gibi "nominal değerin rolenin çalışmasına etkisi yok, 63A yap ama anma akımı 30ma kalsın" gibi tezatlar oluşmaktadir.

3) Rolenin nominal akım değeri yükseldikçe anma akımı hassasiyeti görece değerlerde azalmaktadir.
4) Dökümanlarda geçen ifadenin gereği olarak "toplam yüke uygun seçilen sigorta değerine göre K.A.R seçilmesi" elzem olmakla kalmayıp büyük olursa zararı yok görüşünün doğru olmadığının göstergesidir.
5) Bu durum neden 125A üzerinde K.A.R üretilmediği konusunda da kabaca fikir vermektedir.

Sonuç olarak;
6) Daha az hassasiyet göstererek hatayı yok saydırmak çözüm değildir.
7) Benzer tüm sorunlarda 63A takmak yerine gerekirse uzun süreli periodlarla takip ederek, daire sahibi ile duruma göre ortak çalışma yaparak sorunun kaynağını bulup 40A K.A.R değiştirmeden problemi defalarca ortadan kaldırmışızdır.
Örnek konumuzda olay sadece şofben kaynaklı görünmekle birlikte belkide evdeki diğer cihazlarda fazla miktarda kaçak akım olup şofben çalışması ile toplam değeri aşma ihtimali her zaman vardır.
8) Daire sahibinin yerinde olsam 63A ile konuyu halı altına süpürmektense gerçek nedenin bulunmasını tercih ederdim.

Anma hassasiyeti konusunda fikir verebilir:
http://elektrikprojeler.com/kacak-akim-rolesi-testi/
Saygılarımla..

Üstadım değerlendirmenize saygı duymakla birlikte katılmadığım noktaları numaralandırdım. Buna göre cevapları yazacağım.

En başta şunu belirteyim, yazılanlar dikkatle okunursa, Sn. @necibex'in mevcut Anma Akımı'ndaki Rölesi'nin yetersiz olduğu ve yalnızca bu sebepten bile yükseltilmesi gerektiği ve bu şekilde kullanılmasının tehlikeli olduğunu yazmıştım. Ani Su Isıtıcısı ile birlikte devreye girebilecek cihazlar düşünüldüğünde mevcut KAKŞ'nin yükseltilmesi zaten kaçınılmazdır. O yüzden Sn @necibex'in yaptırdığı işlem teknik açıdan son derece isabetli ve doğru olandır.
Tali Pano'da KAKŞ sayısını artırmak diğer bir çözümdür. Ben yorum yaparken ehemmiyetle tesisatın durumuna göre değerlendirme yapıp buna göre yazıyorum. Eğer Sn @necibex bize "benim Triplex bir evim var, Tali Pano'da da bir adet 40A/30mA KAKŞ var" deseydi o zaman başka bir konfigürasyon tavsiyesinde bulunacaktık.

Fakat konu Harmoniklerle de alakalı olduğu için biraz genişledi. Ben de açıklamaları genişletmek zorunda kaldım.

1) Bu iddia, "o zaman bütün Kesiciler yüksek Anma Akımı'nda üretilsin ve sorun kalmasın" demekle aynı anlamdadır. Farklı Anma Akım'ları Tesisata göre seçilir. Fakat KAKŞ'ni Kesici'den ayıran Kaçak Akım Koruma Şalteri Fonksiyonudur. Nasıl ki bir Tesisatta, önceden Küçük veya Büyük Akımlarda seçilmiş Otomatları gördüğümüzde değiştiriyorsak KAKŞ için yaptığımız şey aynıdır. Sn. @necibex'in mevcut KAKŞ zaten hali hazırda düşüktü, bunu değiştirmeyip veya daha da düşürüp Kontakların yapışmasını beklemek yanlış ve tehlikeli bir yaklaşım olur. Her başı ağrıyana ağrı kesici verilemeyeceği gibi her arızaya aynı yöntemin uygulanamayacağını yazılarımda vurgularım. Eğer ben Sn @necibex'e "125A takın deseydim" siz haklı olurdunuz. Ama dikkat edin orantılı bir değer söyledim ki sizin de bildiğiniz gibi bizim işimizin en kritik noktası orantılı tercihler yapmaktır.

2) Bu konuda ben kendi fikrimi defalarca yazdım. Varsa teknik bilgi detaylarıyla paylaşılsın.

3) Bunu iddia etmek ispatı gerektirir. Ama siz böyle yorumluyorsanız da itiraz edemem. Bunu ispat edebilecek olan kuruluş Üretici Firmalardır. Ne sizin ne de benim bu cihazları analiz edebilecek bir Laboratuvarımız yok. Fakat KAKŞ beyanlarından şüphe ediliyorsa Tesisatta Kaçak Akım Ölçümü yapılır, sonuçlar eşik altındaysa iddia geçersizdir, eğer sonuçlar eşik üzerinde çıkıyorsa iddia geçerlidir. Böyle bir durumda direkt Üretici ile temasa geçilip bildirilmesi gerekir.

4) KAKŞ değerinin büyük olmasının bir sakınca yaratmadığı Üretici Temsilcileri tarafından söylenmektedir. Ben bu konuda Üretici tavsiyesini referans alıyorum. Ayrıca deneyimli hiçbir Elektrikçi yeni bir Projede 1 adet KAKŞ kullanmaz. Biz senaryo üzerinden değerlendirme ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Tesisatlarda KAKŞ ne kadar çok bölünürse o kadar az sorun yaşanacağı hepimizin uyguladığı, tavsiye ettiği ve takdir ettiği bir durumdur.

5) KAKŞ bölünerek uygulanması gereken bir cihaz olduğu için 125A üstü bildiğimiz anlamda bir röleyi Mesken ve işyerlerinde kullanan Abone'ye İşletme Bağlantı yapmaz (genelleme yapıyorum, özel projeler olabilir). Zaten daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanılır. 125A üstü bildiğimiz anlamda bir Kaçak Akım Koruma çözümü toplam Güç'ün kaçak Akımını kontrol etmekte normal rölelerle mümkün olmadığı için daha farklı çözümler geliştirilmiştir, Toroid+Röle çözümleri gibi. Diğer anlamda, yani 125A üstü Röle yoktur iddiası da pek sağlam zemine oturmaz. Örneğin, 250A/30-100-300mA Kaçak Akım Röleli Kompakt Şalterler vardır ve uygun koşullarda sorunsuz çalışırlar. Yine bildiğimiz anlamda KAKŞ'nin kullanım alanı kısıtlı olduğu için yalnızca KAKŞ olarak 125A üstü üretim şu an için yoktur. 125A üstü KAKŞ ihtiyaç olması için sıradan bir Abonenin 90000-110000W falan Kurulu Güç'lerinin olması gerekir ki bu Güç'teki bir Tesisatta KAKŞ'leri yine bölünecektir.

6) Hassasiyetin düştüğü sizin iddianızdır, ispatı gerektirir. Fakat iddia varsa ben itiraz etmem, ispatı istemek hakkımızdır.

7) Benzer sorunlarda en iyi çözüm, KAKŞ'lerini çoğaltmaktır, gelin görünki her Abone için mümkün değildir. Bahsettiğiniz çözümde kullandığınız yöntemi bizimle paylaşır mısınız? Yani Tesisatta Kaçak Akım Ölçümleri mi yaptınız? Hani cihazla yaptınız? Net bir Kaçak Akım arızası mı buldunuz, eğer böyleyse zaten sizin arızanız nomal bir Kaçak Akım arızasıdır ve bu tip durumlarla ilişkilendirilemez (bu söylediğiniz arıza çözümlerini hepimiz günlük işler olarak zaten yapmaktayız)?

8) Konunun gerçek çözümü Harmonik Ölçümleri, EFI/RFI Filtresi kullanan cihazların saptanması ve bunların ne oranlarda salınımlar yaptığının analiz edilmesi ve sonuçlara uygun olarak farklı konfigürasyonların uygulanmasıdır (yüksek maliyetli konfigürasyonlar).

Adını söylemeden geçmeyeyim, KAKŞ'lerinin tesisatlarda nasıl dağıtılması gerektiğiyle ilgili burada ve farklı platformlarda Sn @kral kobra'nın epey detaylandırdığı paylaşımları var. Kullanım ve Dağılımla ilgili referans niteliğinde yazılar bunlar. Hatta Sn. @kral kobra paylaşımlarında Banyo vb. alanlarda 10mA KAKŞ kullanılmasıyla ilgili ciddi tespitlerde bulunmuştur.

2) ve 3) numaralı iddialarınıza katılmasam da itiraz da etmiyorum. Tezatları soru olarak zaten sordum. Kendim de kişisel olarak cevap verdim.

Şu an Türkiye'de Abonelerin azımsanmayacak bir kesimi bu tip sorunlardan mustarip (bunu yaptığımız işlerden ve forum takiplerinden anlıyoruz). Bunun da ötesinde bahsettiğimiz tipteki sorunlar mevcut şikayetlerin belki 2 belki 3 belki de 4 katıdır. Gittiğim Abonelerin neredeyse hemen hemen hepsinde KAKŞ'nin birden fazla denemelerden sonra kurulduğuna çok sık şahit oluyorum ve bu bahsettiklerim farklı arızalar için gittiğim Abonelerdir. Örneğin herhangi bir arıza için Enerji'nin kesilmesi gerektiğinde doğal olarak KAKŞ'ni kapatıp tekrar kurmak istediğimde bu bazen 3. bazen 5. bazen 2. denemede mümkün oluyor. Dolayısıyla Abonelerin büyük bir kesiminin daha bu sorundan haberi bile yok, tıpkı bir Fay Hattı'nın üzerinde yaşayan kişi gibi, bunu size bir uzman söylemeden nereden bilebilirsiniz. Bunlar arıza olarak bildirilmediği sürece bakamıyoruz, böyle şeyleri her müşteriye anlatamazsınız, yanlış yorumlayanlar çıkar. Samimi bulduğumuz müşterilere söylüyoruz.

Nihayetinde tehlikeli bir durum da değildir bu. Daha önce yazmış olduğum bir yazıda da belirttim, zaten bu tip durumlar bir arıza bile değildir. Teknolojik uyuşmazlıktır.

Değerli tespitleriniz için teşekkür ederim.

Aşağıda paylaşıyorum.

Saygılarımla...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-rölesinin-kararsız-açması.129726/

Burada bazi tavsiyeleri okuyunca kendimi gecekonduma toprak çektirmek istemişim de elektrikçi ille de meger ile ölçüm yapacağız toprak iletkenliği mühim Parafudr da bağlamak icap eder diye tavsiyeler veriyormuş gibi hissediyorum. Bu saydığım tavsiyeler yanlış mı değil, ama sizce problemi bir bakır çubukla halledecek adamın da ocağını söndürmesek derim nacizane :) Benim evim yığma bina iç tesisatı evi satın aldığımızda komple değişti. Topraklama hattı çekildi. Rölem atmıyor yine 30ma değerinde. Zaten iki defa Röle masrafı yapmışım. Her şey istediğim gibi giderken niye samanlıkta iğne aramaya dalayım ki? Sizi doktorda check-upa soksak elbet bir değerinizde kusur bulur.

Üstadım değerlendirmenize saygı duymakla birlikte katılmadığım noktaları numaralandırdım. Buna göre cevapları yazacağım.

En başta şunu belirteyim, yazılanlar dikkatle okunursa, Sn. @necibex'in mevcut Anma Akımı'ndaki Rölesi'nin yetersiz olduğu ve yalnızca bu sebepten bile yükseltilmesi gerektiği ve bu şekilde kullanılmasının tehlikeli olduğunu yazmıştım. Ani Su Isıtıcısı ile birlikte devreye girebilecek cihazlar düşünüldüğünde mevcut KAKŞ'nin yükseltilmesi zaten kaçınılmazdır. O yüzden Sn @necibex'in yaptırdığı işlem teknik açıdan son derece isabetli ve doğru olandır.
Tali Pano'da KAKŞ sayısını artırmak diğer bir çözümdür. Ben yorum yaparken ehemmiyetle tesisatın durumuna göre değerlendirme yapıp buna göre yazıyorum. Eğer Sn @necibex bize "benim Triplex bir evim var, Tali Pano'da da bir adet 40A/30mA KAKŞ var" deseydi o zaman başka bir konfigürasyon tavsiyesinde bulunacaktık.

Fakat konu Harmoniklerle de alakalı olduğu için biraz genişledi. Ben de açıklamaları genişletmek zorunda kaldım.

1) Bu iddia, "o zaman bütün Kesiciler yüksek Anma Akımı'nda üretilsin ve sorun kalmasın" demekle aynı anlamdadır. Farklı Anma Akım'ları Tesisata göre seçilir. Fakat KAKŞ'ni Kesici'den ayıran Kaçak Akım Koruma Şalteri Fonksiyonudur. Nasıl ki bir Tesisatta, önceden Küçük veya Büyük Akımlarda seçilmiş Otomatları gördüğümüzde değiştiriyorsak KAKŞ için yaptığımız şey aynıdır. Sn. @necibex'in mevcut KAKŞ zaten hali hazırda düşüktü, bunu değiştirmeyip veya daha da düşürüp Kontakların yapışmasını beklemek yanlış ve tehlikeli bir yaklaşım olur. Her başı ağrıyana ağrı kesici verilemeyeceği gibi her arızaya aynı yöntemin uygulanamayacağını yazılarımda vurgularım. Eğer ben Sn @necibex'e "125A takın deseydim" siz haklı olurdunuz. Ama dikkat edin orantılı bir değer söyledim ki sizin de bildiğiniz gibi bizim işimizin en kritik noktası orantılı tercihler yapmaktır.

2) Bu konuda ben kendi fikrimi defalarca yazdım. Varsa teknik bilgi detaylarıyla paylaşılsın.

3) Bunu iddia etmek ispatı gerektirir. Ama siz böyle yorumluyorsanız da itiraz edemem. Bunu ispat edebilecek olan kuruluş Üretici Firmalardır. Ne sizin ne de benim bu cihazları analiz edebilecek bir Laboratuvarımız yok. Fakat KAKŞ beyanlarından şüphe ediliyorsa Tesisatta Kaçak Akım Ölçümü yapılır, sonuçlar eşik altındaysa iddia geçersizdir, eğer sonuçlar eşik üzerinde çıkıyorsa iddia geçerlidir. Böyle bir durumda direkt Üretici ile temasa geçilip bildirilmesi gerekir.

4) KAKŞ değerinin büyük olmasının bir sakınca yaratmadığı Üretici Temsilcileri tarafından söylenmektedir. Ben bu konuda Üretici tavsiyesini referans alıyorum. Ayrıca deneyimli hiçbir Elektrikçi yeni bir Projede 1 adet KAKŞ kullanmaz. Biz senaryo üzerinden değerlendirme ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Tesisatlarda KAKŞ ne kadar çok bölünürse o kadar az sorun yaşanacağı hepimizin uyguladığı, tavsiye ettiği ve takdir ettiği bir durumdur.

5) KAKŞ bölünerek uygulanması gereken bir cihaz olduğu için 125A üstü bildiğimiz anlamda bir röleyi Mesken ve işyerlerinde kullanan Abone'ye İşletme Bağlantı yapmaz (genelleme yapıyorum, özel projeler olabilir). Zaten daha çok endüstriyel uygulamalarda kullanılır. 125A üstü bildiğimiz anlamda bir Kaçak Akım Koruma çözümü toplam Güç'ün kaçak Akımını kontrol etmekte normal rölelerle mümkün olmadığı için daha farklı çözümler geliştirilmiştir, Toroid+Röle çözümleri gibi. Diğer anlamda, yani 125A üstü Röle yoktur iddiası da pek sağlam zemine oturmaz. Örneğin, 250A/30-100-300mA Kaçak Akım Röleli Kompakt Şalterler vardır ve uygun koşullarda sorunsuz çalışırlar. Yine bildiğimiz anlamda KAKŞ'nin kullanım alanı kısıtlı olduğu için yalnızca KAKŞ olarak 125A üstü üretim şu an için yoktur. 125A üstü KAKŞ ihtiyaç olması için sıradan bir Abonenin 90000-110000W falan Kurulu Güç'lerinin olması gerekir ki bu Güç'teki bir Tesisatta KAKŞ'leri yine bölünecektir.

6) Hassasiyetin düştüğü sizin iddianızdır, ispatı gerektirir. Fakat iddia varsa ben itiraz etmem, ispatı istemek hakkımızdır.

7) Benzer sorunlarda en iyi çözüm, KAKŞ'lerini çoğaltmaktır, gelin görünki her Abone için mümkün değildir. Bahsettiğiniz çözümde kullandığınız yöntemi bizimle paylaşır mısınız? Yani Tesisatta Kaçak Akım Ölçümleri mi yaptınız? Hani cihazla yaptınız? Net bir Kaçak Akım arızası mı buldunuz, eğer böyleyse zaten sizin arızanız nomal bir Kaçak Akım arızasıdır ve bu tip durumlarla ilişkilendirilemez (bu söylediğiniz arıza çözümlerini hepimiz günlük işler olarak zaten yapmaktayız)?

8) Konunun gerçek çözümü Harmonik Ölçümleri, EFI/RFI Filtresi kullanan cihazların saptanması ve bunların ne oranlarda salınımlar yaptığının analiz edilmesi ve sonuçlara uygun olarak farklı konfigürasyonların uygulanmasıdır (yüksek maliyetli konfigürasyonlar).

Adını söylemeden geçmeyeyim, KAKŞ'lerinin tesisatlarda nasıl dağıtılması gerektiğiyle ilgili burada ve farklı platformlarda Sn @kral kobra'nın epey detaylandırdığı paylaşımları var. Kullanım ve Dağılımla ilgili referans niteliğinde yazılar bunlar. Hatta Sn. @kral kobra paylaşımlarında Banyo vb. alanlarda 10mA KAKŞ kullanılmasıyla ilgili ciddi tespitlerde bulunmuştur.

2) ve 3) numaralı iddialarınıza katılmasam da itiraz da etmiyorum. Tezatları soru olarak zaten sordum. Kendim de kişisel olarak cevap verdim.

Şu an Türkiye'de Abonelerin azımsanmayacak bir kesimi bu tip sorunlardan mustarip (bunu yaptığımız işlerden ve forum takiplerinden anlıyoruz). Bunun da ötesinde bahsettiğimiz tipteki sorunlar mevcut şikayetlerin belki 2 belki 3 belki de 4 katıdır. Gittiğim Abonelerin neredeyse hemen hemen hepsinde KAKŞ'nin birden fazla denemelerden sonra kurulduğuna çok sık şahit oluyorum ve bu bahsettiklerim farklı arızalar için gittiğim Abonelerdir. Örneğin herhangi bir arıza için Enerji'nin kesilmesi gerektiğinde doğal olarak KAKŞ'ni kapatıp tekrar kurmak istediğimde bu bazen 3. bazen 5. bazen 2. denemede mümkün oluyor. Dolayısıyla Abonelerin büyük bir kesiminin daha bu sorundan haberi bile yok, tıpkı bir Fay Hattı'nın üzerinde yaşayan kişi gibi, bunu size bir uzman söylemeden nereden bilebilirsiniz. Bunlar arıza olarak bildirilmediği sürece bakamıyoruz, böyle şeyleri her müşteriye anlatamazsınız, yanlış yorumlayanlar çıkar. Samimi bulduğumuz müşterilere söylüyoruz.

Nihayetinde tehlikeli bir durum da değildir bu. Daha önce yazmış olduğum bir yazıda da belirttim, zaten bu tip durumlar bir arıza bile değildir. Teknolojik uyuşmazlıktır.

Değerli tespitleriniz için teşekkür ederim.

Aşağıda paylaşıyorum.

Saygılarımla...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaçak-akım-koruma-rölesinin-kararsız-açması.129726/
Kulanılacak diğer cihazlarla birlikte düşünülürse zaten yükseltmek gerekir K.A.R değerini diyorsunuz. Bu durumda sayaç üstü sigortayı da değişmek yani yükseltmek gerekir ki şofben+klima/fırın/ütü.. vs vs birlikte çalışabilsin. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığı açık sanırım. Elektrikli ani su ısıtıcılarının aktif olduğu anlarda bu tür cihazların çalıstırılmaması uygun olacaktır.

Harmonikler demişsiniz ev ortamında çok yoğun olabilecek durumlarla pek karşılaşmıyoruz kaldı ki bu olsa bile K.A.R çalışma mantığı içinde nominal değer üzerinden nasıl etkisi olacak???
Yüzlerce çalışma içinden en sıkıntılı durumlarda değişik yöntemler denedik sıkıştırmak için arızayı.. Bunlardan bazıları oda oda bölerek kullanılan cihazların tesisatla ilgilerini keserek gözlem, kim zamanlar bölge bölge toprak hattını ayırmak. Hemen sonuç vermeyen çalışmalarda uzun süreye yayarak sonuçlarını takip ve diger bölgeler için benzer çalışmalar. Ev söz konusu ise genellikle en sıkıntılı durumlarda dahi kısa sürede sonuç alırız.
İddia ispat demişsiniz. Bir link vermiştim, fikir verebilir, yararlı olabilir.
Sonuçta bu bir çalışma tarzı meselesi. Siz öyle yaparsınız, başkası farklı yaklaşır.
63A yapınca hala 30 ma olduğu halde neden açmıyor sorusuna mantıklı bir teknik izahınız varsa duymaktan zevk alırım.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri