Kaçak Akım Rölesi Atması (Çözüldü mesaj #56)

Atma süresi aynı.Gecikmelide değil.Sadece,diğer frekanslı ! akımlardan etkilenmeyen tip diyelim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hayır 1 haftalık cihazda üretim hatası yoksa yaşanmaz bu cihaz 1 haftalık mı?ilk kullanımda kaçak akım attıysa cihazınızda bir hata var aldığınız cihaz kaliteli bir marka mı?
Evet, cihazım yeni yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. ilk günden beri bu problemi yaşıyorum. Çok kaliteli mi bilmem ama Türkiye piyasasında depolu şofben gibi direk su tesisatına bağlanabilen ani ısıtmalı şofben markası fazla yok zaten.
Veito Flow modeli: https://www.veito.com/Urunler_Su-Isiticilar_Flow-TR.html
Madem kabloyu test edeceksen şofbeni sök yerine başka bir alıcı bağla,mesela akkor lamba.
Atarsa kablo arızalı,atmazsa şofben arızalı diyebilirsin.
Kablonun sağlam olduğunu düşünüyorum zira şofbenin birinci ve ikinci kademelerinde problem yok keza 3.kademede kısa süreli kullanımda el yıkamak mutfak eviyesinde bulaşık yıkarken vs. de atma ile karşılaşmıyorum.

Son düzenleme:
Şu testi bir yapar mısınız?, Şofben'in çalışmasına gerek yok, evde klimalar varsa onları da çalıştırın, KAKŞ'ni en az 10 defa 1 saniye aralıkla kapatıp açın. Bu arada tutmayıp attığı olacak mı bir bakın.

Şu testi bir yapar mısınız?, Şofben'in çalışmasına gerek yok, evde klimalar varsa onları da çalıştırın, KAKŞ'ni en az 10 defa 1 saniye aralıkla kapatıp açın. Bu arada tutmayıp attığı olacak mı bir bakın.
Klimamız yok ama bütün aydınlatmaları açıp dediğiniz gibi test edeyim.

Klimamız yok ama bütün aydınlatmaları açıp dediğiniz gibi test edeyim.
Testi yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. Röle şalteri kaldırmama mani olmadı.
Konunun kendime pay edeceğim yeri tam olarak neresidir? Bahsi geçen ürünü al diyorsanız 15 lt termosifon bize yetmez. :) Şu an kullandığım üründen memnunum röle atması dışında.

O halde iki ihtimal var, 1.si Ani Su Isıtıcısı arızalı, 2.si ise Röle gücünün zayıf olması. Siz yine iyi bir Elektrikçi bulup Ani Su Isıtıcısı ile aynı anda çalışan cihazlarla birlikte Akımı ölçtürün. Akım'ın durumuna göre hareket edin.

O halde iki ihtimal var, 1.si Ani Su Isıtıcısı arızalı, 2.si ise Röle gücünün zayıf olması. Siz yine iyi bir Elektrikçi bulup Ani Su Isıtıcısı ile aynı anda çalışan cihazlarla birlikte Akımı ölçtürün. Akım'ın durumuna göre hareket edin.
Kaçak akım fazla akım çekilmesinden dolayı atmaz!Almanya da kaçak akımların sigorta özelliği var ama Türkiye de yok!Cihaz arızalı bence aldığınız firmaya gidip durumu bildirin

Testi yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. Röle şalteri kaldırmama mani olmadı.

Konunun kendime pay edeceğim yeri tam olarak neresidir? Bahsi geçen ürünü al diyorsanız 15 lt termosifon bize yetmez. :) Şu an kullandığım üründen memnunum röle atması dışında.

al demek istemedim , sadece siz değilsizin problemli demek istedim .

kara düzende arıza bulmak ?

Kaçak akım fazla akım çekilmesinden dolayı atmaz!Almanya da kaçak akımların sigorta özelliği var ama Türkiye de yok!Cihaz arızalı bence aldığınız firmaya gidip durumu bildirin
:D Abi öyle birşey demedim zaten, "Akımı bir öçltürün, KAKŞ'nin Gücü zayıf gözüküyor" dedim ki öyle de zaten. Röle 40A, yalnızca Ani Su Isıtıcısı 35A'e yakın çekiyor.

Fakat şunu yine de diyebilirim; bir KAKŞ çalışma esnasında Anma Akımı'nın sınırlarına epey yaklaşmışsa ve aynı anda tesisatta Harmonikler ve EMI'ler mevcutsa ve de Doğal Kaçak Akımlar eklenince o KAKŞ çok çok yüksek olasılıkla atar.

Yani Anma Akımı ile bu saydıklarımın varlıkları KAKŞ içerisindeki elemanlara baskı uygular ve açtırır. Bu tür KAKŞ açmaları tek bir sebebe bağlı olmayan, birden fazla faktörle KAKŞ'ne etkiyen açtırmalardır.

Ben yorumlarınıza açığım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri