Kaçak Akım Rölesi Atması (Çözüldü mesaj #56)

Gerek Ani Su Isıtıcısı'nın Gücü, gerekse bu cihazla birlikte aynı anda çalışacak diğer güçlü cihazlar birlikte düşünüldüğünde sizin KAKŞ' nin Gücü zaten düşük kalıyor. Yani arıza olmasa bile yükseltilmesi gerekir.

Siz, rölenin 300mA olmamasına dikkat edin, 63A/30mA olacak.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayacın önündeki ana sigorta da 40A şimdi onu da yükseltmek icap eder mi? Yoksa Amper yulseltmesinin Kaçak Akım Rölesi özelinde bir esprisi mi var?

Sayacın önündeki ana sigorta da 40A şimdi onu da yükseltmek icap eder mi? Yoksa Amper yulseltmesinin Kaçak Akım Rölesi özelinde bir esprisi mi var?

Başa dönmüş olduk ?

En doğrusu çözüm yolu özel ürün cihaz testi ile .
Kaçak Akım Pens Ampermetresi ile ölçüm yapılması

öncelikle özür dilelim , yanlış bilğiler oluştu .

Kaçak akım röleleri sigorta gibi aşırı akımda atmaz

kaçak akım rölesi :
ama şu da var olmayacak durumlardan etkilenebilir . ( deneyimler ? )

kaçak akım rölesi çalışma prensibi
Kaçak akım rölesi elektrik tesisatında hayati bir önem taşımaktadır. Bir elektrik devresine fazdan giren akım nötrden çıkar. Devrede bir kaçak yoksa giren ve çıkan akım oranı birbirine eşittir. ... Fazdan devreye giden akımla devreyi tamamlarken nötr hattından gelen akım arasında bir değişiklik belirlenirse devreyi açar

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kaÇak-akim-rÖlesİ-hesapi.99860/
sn @elektrikçicüneyt alntıdır .
Akımlar bu şekildeyken en yüksek amper değerini alıp ona göre bir kakr kullanmamız gereklidir.
Aksi takdirde KAKR nin akım geçen kontakları aşırı akımdan dolayı arızalanır!
Kaçak akım röleleri sigorta gibi aşırı akımda atmaz onlar faz-nötr arasındaki amper akışına göre çalışır eğer ki fazlardan geçen akım nötr den döner ve KAKR bu akım hareketini takip eder toprağa kaçak olması veya bir insana elektrik akımı geçtiğinde KAKR rölesinin değerine göre 30mA ise 30 mA değerinde 300mA ise 300mA değerinde açar!Ama devrede çekilen amperden daha küçük kontak amperli seçim yapılırsa yüksek amperden dolayı KAKR kontakları yanar!

Uygun Tip Kaçak Akım Seçimi
zaman 10.30 dk sonra .
kaçak akım rölesi , siğortanın doğru kullanımı !!! ( seçimi )

Son düzenleme:
Tesisatımdaki en yüksek sigorta değeri 40A faz sayaca uğramadan önce bir adet 40A sigortadan geçiyor. O nedenle 40A bir röle tercihinde bulundum.
Videodan gecikmeli tip röle mi almalıyım mesajı veriyor bana :)
Tüm sigortaları indirip sadece şofbenin sigortası açıkken şofbeni tüm kademelerde bir süre daha test edeyim bakalım. En azından şofbenin sağlam olduğuna kanaat getirmek istiyorum. Kaçak Akım Rölen atsın güzel beddua değil mi? :D

Son düzenleme:
Tesisatımdaki en yüksek sigorta değeri 40A faz sayaca uğramadan önce bir adet 40A sigortadan geçiyor. O nedenle 40A bir röle tercihinde bulundum.
Tüm sigortaları indirip sadece şofbenin sigortası açıkken şofbeni tüm kademelerde bir süre daha test edeyim bakalım. En azından şofbenin sağlam olduğuna kanaat getirmek istiyorum. Kaçak Akım Rölen atsın güzel beddua değil mi? :D
elinizde malzeme 40A 30mA ile sadece kaçak akım koruma rolesini geçici olarak test için ani şu ısıtıcısinda kullanın durum ne olacak ?
topraklamalar ayrılması sigortaların kapatılması
Pek anlatamadım elektrikci bilir
Elektrikçi tarafından yapılması gerekir
Tehlikeli işlem

Son düzenleme:

Devreden çok yüksek bir akım geçerse Ana Sigortaya varmadan içeride Ani Su Isıtıcısı'nın Sigortası açar.

Röleyi yükseltmemizdeki amaç istenmeyen açmaların önüne geçmektir. Yüksek Anma gücündeki röleler, Kaçak Akımlar dışındaki açtırma durumlarında çözüm olabilmektedir.

@arkaplan'ın bahsettiği röleler de bir seçenektir, fakat fiyatları birazcık pahalıcadır.

üründe ve tesisatta kaçak akım olmadığını söylüyorsunuz !!!
(doğrusunu kaçak akım pensampermetresi söyler )
sizin beyanlarınıza göre hareket edersek .

hangi kaçak akım koruma rölesi takılmış . ( tip ,no ,marka vs gibi )
hangi siğorta takılmış ( tip ,no ,marka vs gibi )
referans aralıkları ( eğrileri çizelgeleri ) vardır . sıcaklık ( ısınma ) çalışma şartları vs gibi .

üründe ve tesisatta kaçak akım olmadığını belirtmeniz . ( beyanınız )
geriye kaçak akım koruma rölesinin sorun olduğunu anlıyoruz .
sebep olarak : k.a.k. rölesi arıza mı ? diğer uygun tip ve özellik takılmamış

bu yüzden tesisatınıza uygun kaçak akım koruma rölesi ve siğorta takılması gerekir .
bu olay yerinden ( siğorta kutunuz ürünü ? + tesisatınız ?) çözüm olur.

problemin çözümü test cihazları ve bilğisi olan elektrikci tarafından yapılması gerekir .
buradan şu ürün al dememiz biraz zor . boşuna masraf yaptırmamız demek olabilir .
tam bilğiler olması gerekir ???

arızayı çözse de tavsiye etmem ,
nedeni ani su ısıtıcısında ( bedenin su ile teması ) kullandığınızdan ALLAH göstermesin kaçak akım olduğunda ne kadar geç açarsa hayati tehlike riski artacaktır .
açma zamanını önemi !!!

sağlıcakla kalın .

elinizde malzeme 40A 30mA ile sadece kaçak akım koruma rolesini geçici olarak test için ani şu ısıtıcısinda kullanın durum ne olacak ?
topraklamalar ayrılması sigortaların kapatılması
Pek anlatamadım elektrikci bilir
Elektrikçi tarafından yapılması gerekir
Tehlikeli işlem
Kimse duş almadığında yani şofben faal durumda değilken röle bağlandığı günden beri hiç atmadı ve ışıklar kapalı buzdolabı, çamaşır makinesi, tv vs. kapalıyken üçüncü kademede şofbeni denediğimde tekrar röle attırdı. Röleyi test butonuyla ve prizden toprak ile nötr birleştirdiğimde röle attı.
Daha önce de söylediğim gibi problemi kendim çözmek değil maksadım sadece sıkıntı şofbendeyse servise göndermek, yok kabloda tesisattaysa elektrikçi çağırmak vs.
Devreden çok yüksek bir akım geçerse Ana Sigortaya varmadan içeride Ani Su Isıtıcısı'nın Sigortası açar.

Röleyi yükseltmemizdeki amaç istenmeyen açmaların önüne geçmektir. Yüksek Anma gücündeki röleler, Kaçak Akımlar dışındaki açtırma durumlarında çözüm olabilmektedir.

@arkaplan'ın bahsettiği röleler de bir seçenektir, fakat fiyatları birazcık pahalıcadır.
burada verilen ortak tavsiye rölenin amperini yükseltmekten yana, bir çözüm yolu bulamazsam rölenin amperini yükselttirmek veya gecikmeli cins röle ile değiştirtmeyi deneyeceğim. Röleyi iptal ettirmek istemiyorum.
üründe ve tesisatta kaçak akım olmadığını söylüyorsunuz !!!
(doğrusunu kaçak akım pensampermetresi söyler )
sizin beyanlarınıza göre hareket edersek .

hangi kaçak akım koruma rölesi takılmış . ( tip ,no ,marka vs gibi )
hangi siğorta takılmış ( tip ,no ,marka vs gibi )
referans aralıkları ( eğrileri çizelgeleri ) vardır . sıcaklık ( ısınma ) çalışma şartları vs gibi .

üründe ve tesisatta kaçak akım olmadığını belirtmeniz . ( beyanınız )
geriye kaçak akım koruma rölesinin sorun olduğunu anlıyoruz .
sebep olarak : k.a.k. rölesi arıza mı ? diğer uygun tip ve özellik takılmamış

bu yüzden tesisatınıza uygun kaçak akım koruma rölesi ve siğorta takılması gerekir .
bu olay yerinden ( siğorta kutunuz ürünü ? + tesisatınız ?) çözüm olur.

problemin çözümü test cihazları ve bilğisi olan elektrikci tarafından yapılması gerekir .
buradan şu ürün al dememiz biraz zor . boşuna masraf yaptırmamız demek olabilir .
tam bilğiler olması gerekir ???

arızayı çözse de tavsiye etmem ,
nedeni ani su ısıtıcısında ( bedenin su ile teması ) kullandığınızdan ALLAH göstermesin kaçak akım olduğunda ne kadar geç açarsa hayati tehlike riski artacaktır .
açma zamanını önemi !!!

sağlıcakla kalın .
Kaçak Akım Rölesi: Siemens 5Sm1314-0 kodlu 40A 30ma
Şofben Sigortası: Siemens 5SQ21 kodlu B Tip 32A

Gecikmeli tip röleyi son çare olarak düşünüyorum. Sistemde bir kusur / çözüm bulamazsak röleyi komple iptal ettirmekten evladır.

Vakit ayırıp önerilerinizi paylaştığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kimse duş almadığında yani şofben faal durumda değilken röle bağlandığı günden beri hiç atmadı ve ışıklar kapalı buzdolabı, çamaşır makinesi, tv vs. kapalıyken üçüncü kademede şofbeni denediğimde tekrar röle attırdı. Röleyi test butonuyla ve prizden toprak ile nötr birleştirdiğimde röle attı.
Daha önce de söylediğim gibi problemi kendim çözmek değil maksadım sadece sıkıntı şofbendeyse servise göndermek, yok kabloda tesisattaysa elektrikçi çağırmak vs.

burada verilen ortak tavsiye rölenin amperini yükseltmekten yana, bir çözüm yolu bulamazsam rölenin amperini yükselttirmek veya gecikmeli cins röle ile değiştirtmeyi deneyeceğim. Röleyi iptal ettirmek istemiyorum.
Gecikmeli Röle işini geçin, Röleyi iptal ettirmeyi zaten düşünmeyin. Bağışık Röleler mevcuttur fakat fiyatları pahalıdır.

Gecikmeli Röle işini geçin, Röleyi iptal ettirmeyi zaten düşünmeyin. Bağışık Röleler mevcuttur fakat fiyatları pahalıdır.
Meselenin cahiliyim, gecikmeli röle ve bağışık tip dediğiniz rölenin normal röleye göre atma süresi daha geç değil mi? Yani bağışık tip rölenin standart röleden atma süresi olarak bir farkı var mı?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri