Kaçak akım rölesi atar mi?

Herkese kolay gelsin arkadaşlar,Size bir sorum olacak benim evimde toprak hattı yok.Butun prizlerimde sıfırlama yapilmis zamanında.Ben bu eve Kaçak akım rolesi takmayı düşünüyorum.Fakat bilindiği üzere kaçak akım rolesinin çıkış yaptığı faz ve nötr hattına toprak karışırsa bu role atıyor.Peki bu durumda benim evimdeki tüm beyaz eşyaların dış yüzeyi metal ve bağlı oldukları prizde sıfırlama olduğu için dış yüzeyleri nötr hattına bagli.Ben gün içinde bir beyaz eşyanın gövdesine dokunduğumda kaçak akım rolesinin nötr hattına toprak olarak dahil olacağım:) Bu durumda kaçak akım rolesi atar mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet atar, KAR ornegin toplamda 30mA lık kacak akımda atar.
Mantıken atmasıni bende bekliyorum,fakat ben beyaz eşyanın gövdesine dokunduğumda boyanın et kalınlığı,sacin iletkenliği derken 30 mA farkı yaratabilir mıyım?Daha önce böyle bir olay gördünüz mu?

Herkese kolay gelsin arkadaşlar,Size bir sorum olacak benim evimde toprak hattı yok.Butun prizlerimde sıfırlama yapilmis zamanında.Ben bu eve Kaçak akım rolesi takmayı düşünüyorum.Fakat bilindiği üzere kaçak akım rolesinin çıkış yaptığı faz ve nötr hattına toprak karışırsa bu role atıyor.Peki bu durumda benim evimdeki tüm beyaz eşyaların dış yüzeyi metal ve bağlı oldukları prizde sıfırlama olduğu için dış yüzeyleri nötr hattına bagli.Ben gün içinde bir beyaz eşyanın gövdesine dokunduğumda kaçak akım rolesinin nötr hattına toprak olarak dahil olacağım:) Bu durumda kaçak akım rolesi atar mı?
Prizlerdeki ve sigorta kutusundaki sifirlamalari iptal edin.ayirin.o şekilde kaçak akım rolesi işlevini yerine getirir.

Bu seferde beyaz eşyalarda herhangi bir arıza durumunda kaçak olursa faz gövdede bekleyecektir.Yine problem olmaz mı?
İşte topraklamanin amacı da bu..gövdeye sızıntı olduğunda kimseye zarar gelmeden siznti akımı toprağa aksin ve devaminda kakr açsın sizi uyarsın..topraklama yoksa gövdeye birisi degmedigi sürece kakr açmayacak bekleyecek..birisi değince açacak ancak..akıma uzun süre kapılmak mi daha iyi yoksa milisaniye mertebesinde kapılmak mi daha iyi.siz karar verin

Sıfırlama yapılmış bir evin elektrik sisteminde (panosunda) kaçak akım rölesi çalışamaz, bu yüzden sıfırlamayı eğer bir kaçak akım rölesini kullanacaksanız nötr ve toprağı mutlaka ayırın. Toprak hattı çekilmemiş ise yetkili bir elektrikçiyle toprak hattını mutlaka çektirin. Çünkü çekili, sağlıklı bir toprak hattı olmadan da bu kaçak akım rölesini çalıştırıp kullanamazsınız.

İç arızalarda metal gövdeye kaçak (faz veya nötr kaçağı) olması durumunda, metal gövde toprak hattına bağlı olacağından sağlıklı toprak hattında dış gövdedeki kaçak akımlar anında toprağa deşarj olur, toprak hattı sıkıntılı olup yoksa o zaman dış gövdede bu kaçak akımlar kalmış olur, onun dışında sağlıklı çekilen toprak hattında bu dış metal gövdede hiçbir kaçak akım yükü kalmamış olur. Toprağa geçen kaçak akımlar 30 mA ve onun üzerinde ise ve kaçak akım rölesinde iç arıza bulunmuyorsa bu esnada mutlaka atacaktır. Atıp atmadığı üzerindeki test butonuyla da panodayken test edilebilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
En az 15 sene önceki olay Galip ustam kulakları çınlasın aydınlatma hattından çarpılmış kakr açmış ancak sağ kolu ödem yapıp şişmişti.
Topraklama şart
can ve mal güvenliği > para olmalı.
Ben yaptıramam masrafı çok diyenlerin tercihi;
Para > can ve mal güvenliği
Tercih sizin !
Sıfırlama yapılmış bir evin elektrik isteminde (panosunda) kaçak akım rölesi çalışamaz, bu yüzden sıfırlamayı eğer bir kaçak akım rölesini kullanacaksanız nötr ve toprağı mutlaka ayırın. Toprak hattı çekilmemiş ise yetkili bir elektrikçiyle toprak hattını mutlaka çektirin.

İç arızalarda metal gövdeye kaçak (faz veya nötr kaçağı) olması durumunda, metal gövde toprak hattına bağlı olacağından sağlıklı toprak hattında dış gövdedeki kaçak akımlar anında toprağa deşarj olur, toprak hattı sıkıntılı olup yoksa o zaman dış gövdede bu kaçak akımlar kalmış olur, onun dışında sağlıklı çekilen toprak hattında bu dış metal gövdede hiçbir kaçak akım yükü kalmamış olur. Toprağa geçen kaçak akımlar 350 mA ve onun üzerinde ise ve kaçak akım rölesinde iç arıza bulunmuyorsa bu esnada mutlaka atacaktır. Atıp atmadığı üzerindeki test butonuyla da panodayken test edilebilir. Kolay gelsin.

@binbaşı Düzeltme Daire içinde 30mA kaçak akım rölesi kullanilir ve bu kakr min 15mA ila 30mA arası kaçakta açma yapar.

Son düzenleme:
Bu seferde beyaz eşyalarda herhangi bir arıza durumunda kaçak olursa faz gövdede bekleyecektir.Yine problem olmaz mı?
Sıfırlama çok tehlikelidir dün bir arkadaşım aradı çalıştığı şantiye de nötr de elektrik varmış:Cüneyt nötr beni çarpıyor neden yapar dedi.Ben de faz kaymasını duydunmu eğer bir trafo da fazlar eşit dağıtılmamışsa faz kayması oluşur ve nötr de elektrik oluşur bu sıfırlama yapmaktan çok daha tehlikelidir.Ayrıca nötr kablosu evinize gelene kadar direkten bağlı kofradan bağlı sayaçtan bağlı sigorta kutusundan bağlı buattan bağlı ve prizden bağlı bu kadar bağlantı arasında bir noktadan koparsa evinizdeki bütün cihazlar çamaşırmakinenizin su girişinden nötr almaya çalışacaktır veya bulaşık makinenizin su girişinden nötr almaya çalışacak ve bu girişler kablo gibi düşük dirençli olmadığı için ısınma yapacak ve Allah göstermesin ısınıp yangına bile sebep olabilir
Doktora gitmeden yanlış bir ilaç kullansak sadece kendimize zarar veririz ama elektrik tesisatındaki bir yanlış veya hata o evde yaşayan herkesi etkiler ve hayatını tehlikeye atar evinize topraklama yapın kaçak akım da bağlayın kaçak akım hem hayat kurtarır hem de elektrik ten çıkacak yangınları engeller her elektrik devresine lamba dahil toprak çekerseniz elektrikten oluşacak yangınlar büyümeden engellenir 30mA kaçak akım hem hayat kurtarır hem de yangını engeller

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri