Kaçak Akım Rölesi Atıyor

Pro-TS

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

1 yıldır aynı fabrikada bakımcı olarak çalışmaktayım, son zamanlarda makinalar çalışırken gün içinde 2-3 kere belirsiz zamanlarda kaçak akım rölesi atmaktadır. Makineleri tek tek uzun süre çalıştırdım ancak herhangi bir sorun gözükmedi. Sitemde herhangi bir sıfırlama yok, topraklama ölçümü yaptık normal gözüküyor. Sorun nereden kaynaklanabilir, herhangi bir öneriniz var mıdır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Makına kullandıgınıza görre, kaçak akım rölesı değeri 300 mA olmalı, bunu kontrol ettinizmi..

Makına kullandıgınıza görre, kaçak akım rölesı değeri 300 mA olmalı, bunu kontrol ettinizmi..
Abi @sami inci abinin söylediği seride kaçak akım kullanırsa 30mA kullanabilir işgüvenliği operatörlerin çalıştığı makine ve prizlerde 30mA kaçak akım istiyor!

Arkadaşın ifadesi, "makinalar"idi. Yorumlarınız, üye arkadaşın ifadesine göre oluyor.derde göre,derman.

Merhaba,
sistemde bir sıfırlama olsa idi röle sürekli atardı, demek ki sıfırlama değil, yada elektrik döngüsü içinde sürekli bir kaçak söz konusu değil, sigorta değil de kaçak akım atıyorsa, çalışan makinelerin biri veya bir kaçında kaçak olması muhtemel, kaçak akım atma zamanı hangi işlerin ve hangi makinelerin çalıştığına bir bakın,
benim deneyimlediğim bir olay da makinenin izolasyonunda açılma olmuş ve bu açılan noktadan kullanan kişilere çok düşük bir akım veriyordu bu da rölenin açmasına sebep oluyordu. Kaçağa hangi makine/makinelerin sebep olduğu bulunursa çözümde bulunmuş olur.

Kaçak akım konusunda ki düşüncem operatörlerin can güvenliği için 30mA kullanılması, zaten 300 mA yangın koruma olarak geçer.

Merhaba,
sistemde bir sıfırlama olsa idi röle sürekli atardı, demek ki sıfırlama değil, yada elektrik döngüsü içinde sürekli bir kaçak söz konusu değil, sigorta değil de kaçak akım atıyorsa, çalışan makinelerin biri veya bir kaçında kaçak olması muhtemel, kaçak akım atma zamanı hangi işlerin ve hangi makinelerin çalıştığına bir bakın,
benim deneyimlediğim bir olay da makinenin izolasyonunda açılma olmuş ve bu açılan noktadan kullanan kişilere çok düşük bir akım veriyordu bu da rölenin açmasına sebep oluyordu. Kaçağa hangi makine/makinelerin sebep olduğu bulunursa çözümde bulunmuş olur.

Kaçak akım konusunda ki düşüncem operatörlerin can güvenliği için 30mA kullanılması, zaten 300 mA yangın koruma olarak geçer.

Merhaba, kaçak akım rölesi ABB 300 ma, makinaları tek tek yarımsar saat çalıştırıp sorunu daha küçük alana indirgemek için uğraştık ancak maalesef tek tek çalıştırmada kaçak akım rölesi atmıyor. Bir şeyi gözden kaçırıyorum ancak nedir hala bulamadım. Yardımlarınız için hepinize teşekkürler, önerilerinizi paylaşabilirseniz sevirim.

evet kaçak akım rölesi 300 mA , ABB

Eskiye isguvenligi yonetmeliginde 300mA kullanabiliyordun. Kullandigin makine ney bilmiyorum ama eger icindede elektronik kartlar varsa veya asekron motor varsa manyetik alandan dolayi atma ihtimali var.
Bide troid takiliysa kontrol et

merhaba
tavsiyelere uyup , ölçüm yapılarak ,
mA yüksekliği ile arıza oluşturan cihazı tesbiti kaçak akım rölesi probleminde yarar sağlayacaktır .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri