Kaçak Akım Rölesi 30mA vs 300mA

tturke

Üye
Merhabalar,

30mA lık bir kaçak akıp rölesi 300mA lık yangın koruma da da iş görür mü?
30mA lık bir kaçak akıp rölesi alıp , yangın koruma olarak da kullanabilir miyiz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yani min 30mA lık bir kaçak akım rölesi daha üst bir akım da görevini yapmayacak mı?
30mA çalışma için üst sınır mıdır yoksa?

Son düzenleme:
30mA lik bir röle elbette 300mA bir röle yerine kullanılabilir. Burada karşılaşılacak sorun rölenin gereksiz çalışması olur. 300mA yerine 30mA kullanmak çoğunlukla enerji sürekliliği ile ilgili sorun çıkartır. Benim tesisatım harika Kaçak akım 30mA in üstüne çıkmaz diyorsan kullanabilirsin.

Kolay gelsin...

Merhaba,

Esas amacım yakın zamanda hırsız giren evimizin, dış aydınlatmasını PIR sensörler ile birlikte LED projektorler koymak.
Burada daha ev tesisatına gelmeden 5 li priz çoklayıcı önüne bir kaçak akıp rölesi koyup , daha sonra prize duvardan elektrik vermek istiyorum.

Dış ortam olduğu için herhangi bir aksilikte , ev sigortası atmasın , prize bağlı kaçak akım rölesi atsın istiyorum.

Tabi böyle birşey mümkünse

İyi Çalışmalar

Merhaba,

Esas amacım yakın zamanda hırsız giren evimizin, dış aydınlatmasını PIR sensörler ile birlikte LED projektorler koymak.
Burada daha ev tesisatına gelmeden 5 li priz çoklayıcı önüne bir kaçak akıp rölesi koyup , daha sonra prize duvardan elektrik vermek istiyorum.

Dış ortam olduğu için herhangi bir aksilikte , ev sigortası atmasın , prize bağlı kaçak akım rölesi atsın istiyorum.

Tabi böyle birşey mümkünse

İyi Çalışmalar

Burada zaten 30mA röle kullanmanız gerekir. Ama dış ortam olduğu için röle sık atabilir. Siz öncelikle 30mA takın. Baş edemeyeceğiniz kadar sık atarsa 300mA röle takarsınız.

Önemli not : evinizde zaten kaçak akım rölesi varsa sonradan takacağınız 300mA röle hiç işe yaramaz. Bir sorun durumunda sonradan taktığınız değil evinizdeki atar.

Kolay gelsin...

Cevaplar için Teşekkürler Murat Bey,

Ev eski olduğu için ana sigortada kaçak akım rölesi mevcut değil.

İyi Çalışmalar

İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR BİR SORUM OLACAK ÇALIŞTIĞIM KURUMDA ANA PANODA SİGMA YANGIN KORUMA RÖLESİ VAR DAHA ÖNCELERİ ELEKTRİKÇİ GELMİŞ DEMİŞKİ BUNU KAPATIN SÜREKLİ ATMA VS YAPABİLİR DEMİŞ. İLERİKİ DÖNEMLERDE YAPILAN DENETİMDE BU RÖLENİN DEVREYE ALINMASI GEREKTİĞİ SÖYLENMİŞ ZATEN RÖLE KAPALI KONUMDAYDI BİZ BUNU AÇTIK ÜSTÜNDE YEŞİL VE KIRMIZI IŞIKLAR YANDI TEST DÜĞMESİNE BASTIK RÖLE ATMADI TMŞ ATTI JENARATÖR DEVREYE GİRDİ ATAN TMŞ Yİ KALDIRDIM BİR SÜRE SONRA TMŞ YİNE ATTI. ANCAK YANGIN KORUMA RÖLESİNİ KAPATIP AÇTIĞIMDA ÜSTÜNDE TEK YEŞİL IŞIK YANDI BEKLEDİM VE HERHANGİ BİR ATMA OLAYI OLMADI. SORUM YANİ BU RÖLE TESTE BASILDIKTAN SONRA NORMALE ALMAK İÇİN BENİM YAPTIĞIM GİBİ KAPATIP AÇMAK MI GEREKİYOR. BU ZIKKIMIN ÇALIŞMA PRENSİBİ SAĞLAMLIK KONTROLÜ BÖYLEMİ

Ustam sanırım adp ye yangın koruma rolesi +troidal akım trafosu ile birlikte TMS ye açtırma bobini takılmış..siz kullanma kılavuzunu sigma firmasindan temin edin..açtırma için set araliklari ile oynamak mumkun..actirma süresi ve kaçak akım miktarını ekran üzerinden ayarlaywbiliyor olmanız lazım..300 ma olmasi gereken değer fakat daha yüksek değerlerde de set edebilirsiniz..bizim adp de var kaçak akim miktarı sürekli degisiyor..bnde iptal etmek durumunda kaldım..denetim olduğunda aktif ediyorum sadece. imkanınız varsa Siemens Sirius modelinin yangın roleleri var onu temin etmeye çalışın..markayı pek bilmiyorum ne derece güvenli kaliteli birşey diyemem.
İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR BİR SORUM OLACAK ÇALIŞTIĞIM KURUMDA ANA PANODA SİGMA YANGIN KORUMA RÖLESİ VAR DAHA ÖNCELERİ ELEKTRİKÇİ GELMİŞ DEMİŞKİ BUNU KAPATIN SÜREKLİ ATMA VS YAPABİLİR DEMİŞ. İLERİKİ DÖNEMLERDE YAPILAN DENETİMDE BU RÖLENİN DEVREYE ALINMASI GEREKTİĞİ SÖYLENMİŞ ZATEN RÖLE KAPALI KONUMDAYDI BİZ BUNU AÇTIK ÜSTÜNDE YEŞİL VE KIRMIZI IŞIKLAR YANDI TEST DÜĞMESİNE BASTIK RÖLE ATMADI TMŞ ATTI JENARATÖR DEVREYE GİRDİ ATAN TMŞ Yİ KALDIRDIM BİR SÜRE SONRA TMŞ YİNE ATTI. ANCAK YANGIN KORUMA RÖLESİNİ KAPATIP AÇTIĞIMDA ÜSTÜNDE TEK YEŞİL IŞIK YANDI BEKLEDİM VE HERHANGİ BİR ATMA OLAYI OLMADI. SORUM YANİ BU RÖLE TESTE BASILDIKTAN SONRA NORMALE ALMAK İÇİN BENİM YAPTIĞIM GİBİ KAPATIP AÇMAK MI GEREKİYOR. BU ZIKKIMIN ÇALIŞMA PRENSİBİ SAĞLAMLIK KONTROLÜ BÖYLEMİ

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri