Kaçak akım rölesi 1 saatte bir atıyor evde buzdolabı gibi şeylerin fişini çektim bazı şalterleri indirdim hala arasıra atıyor

garip garip önyargılarımız var. meslek hayatımın ilk 12-13 yılında ne meger gördüm ne de kullandım. seri lamba ve avometre yetiyordu ayırt edemediğimiz motor sayısı çok azdı evelallah bi şekilde üstesinden geliyorduk. kime göre bana, bize, bilgimize, görgümüze ve tecrubemize göre. ama şimdi geçmişe baktığımda bakımdan geçirdiğimiz motorların atıyorum 1, 3, 5 veya 8 ay sonra anlamsızca yandığını hatırlıyorum ve biz bunları kadere ve talihe bağlıyorduk. meger kullanmaya başladıktan sonra izolasyon bozukluğunu ölçümlüyorsun. kritik noktaya gelen motoru takmıyorsun veya yedek olarak bekletmiyorsun, sarıma gönderiyorsun dolayısıyla arıza yukunden de kurtuluyorsun.

mühendisin, teknisyenin ölçü aletleri ve el aletlerinden haberi yok, haberi varsa bunları kullanıcak bilgileri yok, bilgileri varsa alacak işveren yok. gerçeği alan işverenin de olduğunu ama kullanmayan ya da kullanamayan meslektaşlarımın var olduğunu biliyorum.

zaman değişti artık her turlü bilgiye çok kolay ulaşabiliyoruz. web sayfasının bile 3-4 saniyede açılmasına tahammül edemiyoruz ama kaçak akım arızasına gelince attığımız taklanın sayısını unutuyoruz o da ya olmuyor ya da çok zor oluyor. sıhhi tesistaçılar bile dinleme aletleri, termal kamera ve kamerayla arıza bulurken biz hala kontrol kalemiyle saldırıyoruz. gidilen arızada hızlı tespit ve sorun giderme mesleki saygınlığımızı arttıracaktır. bunun için kullanılacak ölçü aletleri ve takımlara pahalı diye vurgu yapmanının kimseye faydası olmaz. bence eksikliğimizin parayla falan alakası yok tamamen mesleki kültürle ilgili.
Üstadım bu uzun ve süper mesajını bir tirad olarak kaydedip youtube ye koysan baya şık durur bence. Espri değil ciddi söylüyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar konuyu uygun diye buraya yazıyorum. benim kakr 40 A 30 mA ankastre panelde benim sigorta da 40 A normal mi acaba? çünkü 7-8 yıl önce filan kızımın annesi temizlik yapıyorum diye duvardaki prizlere su kaçırmış evdeki sigorta kutusunda 3 tane sigorta yanmıştı, ertesi sabah elektrikçi çağırdım ücreti mukabilinde yanıkları değiştirdi o zamandan beri sıkıntı yok amma ve lakin burası 2+1 ev kakr 40 A ankastre 40A normal midir? birde kafama takıldı faz nötr 230 volt, faz toprak 217 volt, nötr toprak 24 volt normal midir? priz anahtar değiştiririm, tavana vantilatörlü avize takarım, uzatma kablosu montajını yaparım ama sorduğum sorunun cevaplarını bilmiyorum.
Üstadım, mono faze standart bir panoda linye sigortaları lambalar 10A, prizler 16A.. Ani Su ısıtıcı yoksa günümüz şartlarında kullanilan ev aletleri düşünülerek ana kesici 32A uygun olur. Kaçak akım rölesi için değer bazında değişikliğe gerek yok. Topraklamanız zayıflamış görünüyor. 18w flaman ampül ile lamba testi yapmanız yerinde olur.

Son düzenleme:
Üstadım, mono faze standart bir panoda linye sigortaları lambalar 10A, prizler 16A.. Ani Su ısıtıcı yoksa günümüz şartlarında kullanilan ev aletleri düşünülerek ana kesici 32A uygun olur. Kaçak akım rölesi için değer bazında değişikliğe gerek yok. Topraklamanız zayıflamış görünüyor. 18w flaman ampül ile lamba testi yapmanız yerinde olur.
Yahu üstad Allah iyiliğini versin. 18 volt ampulle nasıl test yapılıyor, nereden bulunuyor bu ampul düşünüyorum kaç saattir. Herhalde bilmediğimiz bir yöntem diye düşündüm 😀

- Kar uygun,
- Sigortalar,B tipi.Aydınlatmalar 10 amper,
pirizler 16 amper.Ani su ısıtıcısı varsa,4
mm² özel hat 32-40 amper sigorta.Sigor-
talar 3 kA,
- Nötr-Toprak yüksek değer.Faz/toprak a-
rasında 10 watlık ampul yakmaya çalıştı-
ğınızda , kaçak akım atıyorsa,topraklama
sorununuz yok demektir.24 volt,kullandı-
ğınız cihazlar yönünden sıkıntı yaratmıyor-
sa,sorun yok demektir.Sorun varsa,izolas-
yon trafosu kullanmanız gerekir.

topraklamanın zayıf olduğunu tahmin ediyordum ama 40 A saat 40 A kakr kafamı karıştırdı. işin ilginci benim bili bili şimdi test ettim öttü, yarın bir kablo parçalıyayım bir de lambamı bulayım ama bendeki 100 watt öyle yapayım. peki toprağa kaçak var çıkarsa ne yapmam gerekiyor?
- Kar uygun,
- Sigortalar,B tipi.Aydınlatmalar 10 amper,
pirizler 16 amper.Ani su ısıtıcısı varsa,4
mm² özel hat 32-40 amper sigorta.Sigor-
talar 3 kA,
- Nötr-Toprak yüksek değer.Faz/toprak a-
rasında 10 watlık ampul yakmaya çalıştı-
ğınızda , kaçak akım atıyorsa,topraklama
sorununuz yok demektir.24 volt,kullandı-
ğınız cihazlar yönünden sıkıntı yaratmıyor-
sa,sorun yok demektir.Sorun varsa,izolas-
yon trafosu kullanmanız gerekir.
sami ustam hiç bir alette sıkıntı yok. ani su ısıtıcısı yok 80 Lt demirdöküm termosifon ve bir tane elektrikli çaydanlık var. geri kalan buzdolabı liebherr üniversal, tv samsung üniversal.

topraklamanın zayıf olduğunu tahmin ediyordum ama 40 A saat 40 A kakr kafamı karıştırdı. işin ilginci benim bili bili şimdi test ettim öttü, yarın bir kablo parçalıyayım bir de lambamı bulayım ama bendeki 100 watt öyle yapayım. peki toprağa kaçak var çıkarsa ne yapmam gerekiyor?

sami ustam hiç bir alette sıkıntı yok. ani su ısıtıcısı yok 80 Lt demirdöküm termosifon ve bir tane elektrikli çaydanlık var. geri kalan buzdolabı liebherr üniversal, tv samsung üniversal.
Ampül 18w ya da sayın @sami inci 'nin belirttiği üzere 10w olursa topraklama direncine göre doğru test etmiş olursunuz. Ampulün bir ucu faz diğeri toprak hattına temas ettirilecek. Kaçak akim rölesi atarsa topraklama iş görür düzeydedir. Atmaz ise topraklama direncini düşürmek gerekir. Test öncesinde K.A.R test butonuna basarak rölenin saglamligindan emin olun.

30mA için,10 watt rakamı,garanti rakam-
dır.Elinizde 10 wat 5,5 - 6 Kohm direnç varsa oda olabilir.Eliniz temas etmemek ve kısa süre dokunmak şartiyle,daha küçük güçlü dirençde işinizi görür.

Ekli dosyalar

• KAÇAK AKIM TEST.jpg
    KAÇAK AKIM TEST.jpg
    212.9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
10 watt oto ampulü olur değil mi? dediğim gibi AC benim için çok farklı, ben 40 yıl düşünsem aklıma gelmez ve üstelik matematiğini bilmem.

10 watt oto ampulü olur değil mi? dediğim gibi AC benim için çok farklı, ben 40 yıl düşünsem aklıma gelmez ve üstelik matematiğini bilmem.
Aman ustam. Ampul gerilimi de 220 volt olmalı. 12 volt ampul olmaz. I=P/V den 10/220= 45 mA

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri