Kaçak Akım Rölesi İkide Bir Atıyor

Nötr-toprak kısa devrelerinde ne yapılmalı?Kaçak akımlar sadece faz-toprak kısa devresinde atmıyor Türkiye de kullanılan sigortalar da ne yazık ki Almanya daki gibi nötr kesmeli değil(inşaallah devlet yakın zamanda nötr kesmeli sigorta zorunluluğu çıkarır)siz sigortayı kapatınca fazı kesecek aynı nem rutubet ve su nötr den kısa devre yapmayacak mı?
ben arızanın hangi linyede olduğunu bilmiyordum abi, mutfak linyesine bağlı olan sigortayı kapatınca kar atmayı kesti ,
abi soruna gelecek olursam üçlü prizin içine kaçan su buharı nem artık herneyse bazı zaman notr ile faz arasını bazende nötr ile toprak arasını tetikleyip devreyi açıyormuş ki mutfak sigortasını kapatınca kar atmayı kesiyor
durum böyle gòzüküyor abi ,
kar sinin bütün nötr hattını esirmi alacağını düşünüyorsunuz abi !! öyle olursa arızayı bulamayız ki , işimiz zor böyle olursa

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kar sinin bütün nötr hattını esirmi alacağını düşünüyorsunuz abi !! öyle olursa arızayı bulamayız ki , işimiz zor böyle olursa
Sizin şansınıza kaçak faz-toprak arasındaymış ha bir de kaçak akım rölelerinden nötr-toprak kısa devresinde tesisatta eğer akım geçerse atar eğer akım geçmezse atmaz ama sizin nötr-toprak kısa decreniz mutfakta ama banyo da lamba yanıyor nötr ortak olduğu için kaçak akım atacaktır fakat nötr kesmeli sigorta kullanılsa tesisatlarda nerede atarsa atsın sigorta nötrü keseceği için doğru bölgenin elektriği kesmiş olacaksınız

Kaçak akım rölesiyle 2 hafta uğraştım, buraları çok okudum sonunda buldum.
Teşekkür ederim.

2 haftadan fazla uğraştım kaçak akımla.
Elektrikçi geldi, çay makinası deyip gitti.
Makinayı çektik yine aynı.

Onlarca deneme yaptım bu süreçte.
Sonunda hatayı kablolu 3'lü prizde buldum.
Priz anahtarlı ve lambalı.
Lamba patlamış ve bu da kaçağa neden oluyormuş.
Lambayı çıkarsam da olmadı, anahtarı da iptal edeceğim.

Kaçak akım rölesiyle 2 hafta uğraştım, buraları çok okudum sonunda buldum.
Teşekkür ederim.

2 haftadan fazla uğraştım kaçak akımla.
Elektrikçi geldi, çay makinası deyip gitti.
Makinayı çektik yine aynı.

Onlarca deneme yaptım bu süreçte.
Sonunda hatayı kablolu 3'lü prizde buldum.
Priz anahtarlı ve lambalı.
Lamba patlamış ve bu da kaçağa neden oluyormuş.
Lambayı çıkarsam da olmadı, anahtarı da iptal edeceğim.
Bunu yazdıktan 12 saat kadar sonra yine attı KAR
Artık bütün nötr ve toprak kablolarını sökmeye karar vermiştim.

Sonra fişsiz, doğrudan bağlantılı cihaz var mı diye sordu bir arkadaşım
Kombi ve elektrikli şofben var

Önce şofbeni sökeyim dedim ve şofbeni söktükten sonra gerçekten düzeldi.

Yaklaşık bir hafta oldu artık KAR atmıyor.

Tatile gidenler, tatildeyken kaçak akım rölesi atıp dolu buzdolabindaki etleri kokanlar, tatilde açık büfeden hayvanlar gibi yiyip mide fesadı geçirenler, kilosu 100 lira yi aşan etle buzdolabını dolduran kodamanlar, gariban orta direk karnını zor doyururken Akdeniz de kıçını yayanlar. Acaba gariban orta direk gibi sebze ağırlıklı beslenmek mi herseyin çözümü?
Ne kadar saçma!
Ülkede bi sermaye düşmanlığı var açık ve net. İnsanlar parasını yese mide fesadı oluyor yemese pinti vs.
Üzgünüm ama ülkede ortadirek fln kalmadı 2007 den beri.
Ha unutmadan sebze de artık öyle garibanın yiyeceği olmaktan çıktı.
Gariban artık toprak yalayabilir. Yada direk ölsün daha iyi.
Bu yazıdaki ironi yi bende göremedim.
1 ay kdr önce benim kar da sık atmaya başlayınca bir elektrikçi buldum, ev kaç senelik, belli sayıda attıltan sonra değiştirmek lazım fln dedi, eğer deüiştirincede atarsa çok büyük ihtimalle nofrost buzdolabı attırıyprdur dedi. Verdik 650 lira değiştirdi. 1 ay kadr sıkıntısız çalıştı son 1 haftada biri 2 günce gün önce gece 2 de, biri de bu sabah 8.30 da yine attı. Bekliyorum tekrar attığını yakalarsam bağlı olan pizlerin hepsini sıcaklık kontrolü yapacam. Buzdolabının sağ tarafı bazen öyle ısınıyorki elinizi o yüzeyde uzun süre tutmanız zor. Sırf bu ısınmayı fark edince ordaki mobilya kısmı sökmüştüm ama bazı zamanla hala o sıcaklık oluyor.

Son düzenleme:
Ne kadar saçma!
Ülkede bi sermaye düşmanlığı var açık ve net. İnsanlar parasını yese mide fesadı oluyor yemese pinti vs.
Üzgünüm ama ülkede ortadirek fln kalmadı 2007 den beri.
Ha unutmadan sebze de artık öyle garibanın yiyeceği olmaktan çıktı.
Gariban artık toprak yalayabilir. Yada direk ölsün daha iyi.
Bu yazıdaki ironi yi bende göremedim.
1 ay kdr önce benim kar da sık atmaya başlayınca bir elektrikçi buldum, ev kaç senelik, belli sayıda attıltan sonra değiştirmek lazım fln dedi, eğer deüiştirincede atarsa çok büyük ihtimalle nofrost buzdolabı attırıyprdur dedi. Verdik 650 lira değiştirdi. 1 ay kadr sıkıntısız çalıştı son 1 haftada biri 2 günce gün önce gece 2 de, biri de bu sabah 8.30 da yine attı. Bekliyorum tekrar attığını yakalarsam bağlı olan pizlerin hepsini sıcaklık kontrolü yapacam. Buzdolabının sağ tarafı bazen öyle ısınıyorki elinizi o yüzeyde uzun süre tutmanız zor. Sırf bu ısınmayı fark edince ordaki mobilya kısmı sökmüştüm ama bazı zamanla hala o sıcaklık oluyor.
Yapılan espriyi izah etmeye çalışmak gibi bir mesaim yok malesef . Zaten herkesinde anlamasını beklemiyorum.

@celikbilek K.A.R.'ın sıcaklıkla alakası yok! Adı üzerine legal yollarla harcanan enerjiyi değil, illegal yollarla toprağa kaçan elektrik ile oluşan dengesizlikle atar. Ya da arızalıdır.

@celikbilek

Prizlerde ısınma olacağını sanmam çok düşük bir akım çünkü. Saat panosundan elektriği kesin, sonra dairede ana faz- toprak, ana nötr-toprak arasındaki dirençleri ölçün. Megaohm değil kiloohm felan ölçmesi lazım kaçak varsa. Bununla kaçak var mı yok mu anlayacaksınız.

Varsa cihazları teker teker sökerek ölçüm yapın. Hepsini söktünüz yine varsa kaçak, tesisattandır.

Nerde Kiloohm ölçtüyseniz tek tek toprakla ölçün videodaki gibi. Nötrdeyse nötrleri tek tek ayırmanız gerek, fazlar ayrık zaten.

Kabloyu tespit ettiniz diyelim, fazsa zaten sigortayı aç kapa nereye gittiğini bulursunuz, nötrse nereye gittiğini nasıl bulucaz. O nötrü bağlamayın, geri kalan hepsini bağlayın elektriği verin, elektrik olmayan yeri bulmak için telefonu prizlerde şarja takın, elektrik olmayan yeri tespit edin. Bulduğunuz prizleri söküp kontrol edin. Yine kaçak varsa o linye değişecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri