Kaçak Akım Rölesi İkide Bir Atıyor

@arkaplan
Mesele şu 10 gün hiç atmadı priz 1 de iken dolabın tam arkasındaki priz.
Akabinde dolabın arkasındaki prizde bir takım işlemlere rağmen KAR direk atmaya başladı.

2. prize geçtim uzatma ile onda da bir süre idare etti akabinde sadece buzdolabı çalışırken gece attı, sabah attı ve gündüz de iki defa attı derken. Bu priz kullanımında 5-10 dk sonrasında KAR atmaya başladı.

3. Prize geçtim uzatma ile yerden çektim karşı duvarda çünkü :D şimdilik onda sorun gözükmüyor KAR atmıyor ama eminim bir süre sonra ondada atacak ve benim mutfak içerisinde bir tek deneme ve kullanma imkanım olan tek priz kalmış olacak ...

Bugün ilk defa buzdolabı çalışmazken de KAR kontrol esnasında bir defaya Mahsus attır kaldırmaya izin vermedi hemen indirdi kendisini esasen bana kalırsa beyni karışmış :D ELEKTRİKÇİ DEĞİLİM.

Priz Fotoları:

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    133 KB · Görüntüleme: 55
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    110.8 KB · Görüntüleme: 49
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    98.8 KB · Görüntüleme: 45
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@arkaplan
Mesele şu 10 gün hiç atmadı priz 1 de iken dolabın tam arkasındaki priz.
Akabinde dolabın arkasındaki prizde bir takım işlemlere rağmen KAR direk atmaya başladı.

2. prize geçtim uzatma ile onda da bir süre idare etti akabinde sadece buzdolabı çalışırken gece attı, sabah attı ve gündüz de iki defa attı derken. Bu priz kullanımında 5-10 dk sonrasında KAR atmaya başladı.

3. Prize geçtim uzatma ile yerden çektim karşı duvarda çünkü :D şimdilik onda sorun gözükmüyor KAR atmıyor ama eminim bir süre sonra ondada atacak ve benim mutfak içerisinde bir tek deneme ve kullanma imkanım olan tek priz kalmış olacak ...

Bugün ilk defa buzdolabı çalışmazken de KAR kontrol esnasında bir defaya Mahsus attır kaldırmaya izin vermedi hemen indirdi kendisini esasen bana kalırsa beyni karışmış :D ELEKTRİKÇİ DEĞİLİM.

Priz Fotoları:

Yerinde olmadan uzaktan tesbit çok zor .

Diğer bir prize takma işlemi tam arıza tesbiti olmamamakla beraber .

Mutfaktaki buzdolabını fişini taktığınız prizin siğortası ile
Buzdolabı test için fişi takacağınız diğer prizin siğortası ile ayrı olmalıdır .
( Prizleri ayrı ayrı siğortalar kontrol etmelidir . )

Bu priz siğortası ayrı olabilir .

3. prizde kakr attımı atmadımı ? ( Bir müddet test sonrası karar vermek gerekir )
3. prizde kakr atmadı ise .
Kakr atması buzdolabından değil gibi düşünebiliriz .
Tam teşhis değildir .

Tam teşhis.
Buzdolabı günlük devamlı kullanım cihaz üründür ( kişisel test zorluğu )
Doğru test servis ölçümleri vs ve kişisel test için tamamen fişten çekilmiş halde olması gerekir .

eminim bir süre sonra ondada atacak ( uygun bir cevap değildir )
Yazılanlara karşı net cevap vermeniz sizin yararınızadır .
Yorumlar bazen işi çıkılmaz hale getiriyor .
Yaşananları anlatmak arızayı bulmayı kolaylaştırır .

Uzaktan arızayı bulmak zordur ve elektrik işinden anlamak gerekir .

Priz sizin foto1 ( yayındaki alt foto ) de priz ayağı biraz kararmış yanık gibi . ( Buzdolabı prizinemi ait )
Priz kararması kiracı zamanına ait değilse . ( yinede kontrol etmek iyidir )

priz.png

Dikkat Tehlike !!! : Buzdolabınızın fişi içten yanık olabilir . ( görünmeyecek şekilde )
veya diğer bir cihaz ürün .

***Arçelik buzdolabı servisi görevlileri geldiler. Buzdolabı takıldığı anda içerisinde yer alan (zaman zaman çalışan aksanlar da dahil) tamamı çalışır buzdolabında sorun olup olmadığını kontrol eder miş. Buzdolabında proplem var ise prize taktığım anda kaçak akım rölesinin atması gerekiyormuş.

***Ayrıca ek olarak buzdolabında bir proplem olduğunda sadece kaçak akım rölesi değil ayrıca ilgili priz ile bağlantılı sigortanın da atması gerekiyormuş. Bende sadece kaçak akım rölesi (KAR) atıyor.

Buzdolabımda proplem yokmuş; elektrik tesisatında sorun olduğunu söylediler.

Buzdolabı servis ne yaptı test cihazları ile ölçümler ve kontrollar .
Söz ile mi ? - Buzdolabında arıza yok mu dedi ?
Buzdolabının cinsi defrost ( buz kırıcı - eritmek ) dolap herhalde ?

Buzdolabında proplem var ise prize taktığım anda kaçak akım rölesinin atması gerekiyormuş.

Buzlar eridikten sonra ( kakr atma işlemi gerçekleşebilir ) ?
Eriyen buzların veya akan suların elektrik olan iç kısımlara temas etmesi olabilir .

Kolay gelsin .

https://www.technopat.net/sosyal/konu/kacak-akim-roelesi-ikide-bir-atiyor.1783794/

Son düzenleme:
Bugün ilk defa buzdolabı çalışmazken de KAR kontrol esnasında bir defaya Mahsus attır kaldırmaya izin vermedi hemen indirdi kendisini esasen bana kalırsa beyni karışmış
Siz arızayı yanlış yerde arıyor olabilirssiniz buzdolabına yönelmişsiniz ama arıza başka yerde de olabilir öncelikle ocağınız elektrikli çakmaksa bu çakmağı kullanmayın musluk altlarında çamaşırmakinesi bulaşık makinesi prizi olabilir onlara su yürümüş mü veya nemlimi kontrol edin röle de arıza olduğunu düşünüyorsanız onun yenisini alıp takmak en kolay iş ama ssorun başka yerdeyse?Buzdolabı takılı değilken de attı demişsiniz buzdolabı sürekli takılı olduğu için en büyük şüpheli o gibi görünüyor size

buz dolabını 220vac girişine 47nf 450v paralel kondansatör takıp deneyin.

Ev sahibinin arkadaşı elektrikçi o bakacak bakalım...
Uzatma ile karşı duvardan çekmiştim elektriği onda da atmaya başladı direk hemde 3-4 defa attı başka uzatma üçlüsü taktım o biraz kalitesizdi şimdi atmıyor :D...

Ev sahibinin arkadaşı elektrikçi o bakacak bakalım...
Uzatma ile karşı duvardan çekmiştim elektriği onda da atmaya başladı direk hemde 3-4 defa attı başka uzatma üçlüsü taktım o biraz kalitesizdi şimdi atmıyor :D...

Gelişmeleri ve sonucu bekliyoruz
Kolay gelsin .

KAR'ın testler esnasında atıp kaldırmaya izin vermediği an çok kritik, sorunu o anda çözebilirmişsiniz aslında. Bu olay olduğunda neler çalışıyordu, ne zaman kaldırabildiniz, ne olduğunda kaldırabildiniz bunları düşünürseniz sorunun çoğu çözülür zaten. Herhangi bir cihazı takıp çıkarmadığınız halde belirli bir "süre" geçtikten sonra atıyor. Ya devreye girip çıkan klima motoru gibi bir cihaz var yada ısıtıcı gibi bir cihaz ısındıkça bu soruna neden oluyordur.

KAR trifazdı gelen elektrikçi pek işin ehli olmamakla birlikte (KAR üzerindeki değerleri okumayı bırak KAR markasını dahi seçmekte zorlanıyor) herhangi bir ölçüm yapmadı tesisatın bir yerinde kaçak var mıdır yok mudur bakmadı bile?

KAR trifaz 30 mA'lik idi yerine 300 mA'lik monofaz KAR taktı şimdilik sorun çözüldü benim açımdan tabi.

Bildiğim kadarıyla 300 mA'lik ler sanayi tipi bir sorun olur mu olmaz mı bilmiyorum; taktığımda direk KAR attıran prize takınca şimdi attırmıyor. Bu durum bir sorun yaratır mı 300mA olması ? telefonda sorduğu elektrikçi trifaz yerine monofaz omaz sen nediyon dese de yine de taktı :D..

(Tabi 7 gün içerisinde atar mı atmaz mı bilemem :S )

KAR trifazdı gelen elektrikçi pek işin ehli olmamakla birlikte (KAR üzerindeki değerleri okumayı bırak KAR markasını dahi seçmekte zorlanıyor) herhangi bir ölçüm yapmadı tesisatın bir yerinde kaçak var mıdır yok mudur bakmadı bile?

KAR trifaz 30 mA'lik idi yerine 300 mA'lik monofaz KAR taktı şimdilik sorun çözüldü benim açımdan tabi.

Bildiğim kadarıyla 300 mA'lik ler sanayi tipi bir sorun olur mu olmaz mı bilmiyorum; taktığımda direk KAR attıran prize takınca şimdi attırmıyor. Bu durum bir sorun yaratır mı 300mA olması ? telefonda sorduğu elektrikçi trifaz yerine monofaz omaz sen nediyon dese de yine de taktı :D..

(Tabi 7 gün içerisinde atar mı atmaz mı bilemem :S )
300 mA ile 30 mA aynı işi görmez 300mA yangın koruma 30 mA hayat korumadır trifaze yerine monofaze yi nasıl taktı fazların ikisini iptal edip tek faz mı dağıttı trifaze elektrik dağıtımında eşit dağıtım önemlidir daha uzman birini bulup sorunu çözdürün
Sorunuz çözülmedi sorunu çöezemeyen elektrikçi sorunu çözmeden arka kapıdan çıktı sadece

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri