Kaçak akım rölem durduk yere atıyor

arkadaşım bende aynı sorunlarla karşılaşıyorum markayla hiç alakası yok siemens veya şems megesan yalnız tek püf noktası vereyim monofaze yangın koruma tak bunuda herkes sölemez.... :)
dene sonucu yaz
bu işin üçkağıdı sayın arkadaşım..arızayı bulmadan bunu yapmak iyi değilki..
kaçak akım rölesi 40ma... yangın koruma ise 400ma yani 10 kat fazla kaçak akım olmalı ki atsın.her ikisinin koruma akımı farklı duruma göre seçilmiş..kendimizi kandırmayalım..
benzer bir arıza benim başıma da geldi.evimde tadilat yaptım asma tavan filan .sigorta kutusu üzarinede bir iki delik deldim..
ertesi gün k.a.r.durduk yere attı kaldırdı 15 dk sonra yine attı..yaptıklarımı tekrar söktüm acab boruların üzerindenmi deldim diye yok yine atıyor.tek tek sigortaları açarak yaklaşık 3 saat sonra arızanın mutfak tarafından geldiğini buldum..tek tek pirizleri kontrol ederken fırının arkasındaki pirizin yağdan dolayı faz toprak atlaması yakmış plastik kısım siyahlaşmış bozulmuş..bu şekilde arızayı şıkıştırı bulabilirsin arkadaşım ...
bide yeni binalarda tavan boruları içersinde bir miktar su bulunuyor[gerek betonun suyu gerekse betonun sulanmasından kaynaklanan ] eger tesisatta kullanılan kablonun izolesi iyi değise yıpranmış ve bozulma olmuşsa k.a.r. ve y.k.r. ara sıra atıyor bilginize....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kat panosundan faz ve nötr hatlarını yer dagiştirinin ve nötr hatlarını devre dışı bırakın tek tek nötr hatlarını baglayın mutlaka bir tanesinde kacak atacaktır o hattın nereye ait oldunu bularak arızayı tesbit edebilirsiniz.

Buatları tek tek ayırıp sorunun nerden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Onun dışında lambara armatürlere bakmanızı tavsiye ederim.

bu işin üçkağıdı sayın arkadaşım..arızayı bulmadan bunu yapmak iyi değilki..
kaçak akım rölesi 40ma... yangın koruma ise 400ma yani 10 kat fazla kaçak akım olmalı ki atsın.her ikisinin koruma akımı farklı duruma göre seçilmiş..kendimizi kandırmayalım..
benzer bir arıza benim başıma da geldi.evimde tadilat yaptım asma tavan filan .sigorta kutusu üzarinede bir iki delik deldim..
ertesi gün k.a.r.durduk yere attı kaldırdı 15 dk sonra yine attı..yaptıklarımı tekrar söktüm acab boruların üzerindenmi deldim diye yok yine atıyor.tek tek sigortaları açarak yaklaşık 3 saat sonra arızanın mutfak tarafından geldiğini buldum..tek tek pirizleri kontrol ederken fırının arkasındaki pirizin yağdan dolayı faz toprak atlaması yakmış plastik kısım siyahlaşmış bozulmuş..bu şekilde arızayı şıkıştırı bulabilirsin arkadaşım ...
bide yeni binalarda tavan boruları içersinde bir miktar su bulunuyor[gerek betonun suyu gerekse betonun sulanmasından kaynaklanan ] eger tesisatta kullanılan kablonun izolesi iyi değise yıpranmış ve bozulma olmuşsa k.a.r. ve y.k.r. ara sıra atıyor bilginize....
sayin sistem45 yanlis bilgilendirme yapmayalim lutfen bu sekilde onlarca kisinin bu isi yanlis ogrenmesine neden olabilirsiniz k.a.k.r 30mA yangin korumali termik manyetik salter 300mA dir
SAYGİLAR

Bu konu nerden hortladı yaww...kaç yıllık bir konu böyle...

Ya bu kaçak rölesi müthiş bir alet ancak işte bu örnekte olduğu gibi arızayı bulması çok zor. Ben dün aynen böyle bir arızaya gittim. KAR arada bir atıyormuş, ev sahibi bir süre bir yere gitmiş, yani bu sürede evde sadece buzdolabı çalışıyormuş eve tekrar geldiğinde KAR'nin yine attığını ve buzdolabındaki malzemelerin bozulduğunu söylüyor. Ben tesisata baktım kullanılan malzeme ve işçilik kaliteydi. Ama arızayı bulamadım, en son yol olarak adama buzdolabına baktırmasını söyledim. Sanırım buzdolabı çalışırken sonradan devreye giren bir parçada kaçak akım oluyor ve KAR devreyi açıyor., Ama o arız aya yapamadan o evden çıkıp gitmesi o kadar zoruma gitti ki, yerin dibine girdim. Bu konuda fikri olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum. Saygı bizden olsun.

Merhabalar ankarada toki turkuaz vadisinde oturmaktayım kaçak akım rölem durduk yere atıyor neyin tektiklediğini bir türlü keşfedemedik, taşınmadan önce kale marka olan röleyi siemens ile değiştirdim daha sonra bi kaç elektirikçi getirdim önce sigorta paneli uyumsuz hepsini siemens yaparsak düzelir dediler yaptık sorun devam ediyor, prizlere kablo sokup sigorta attırıp prizlerin sağlam olduğunu söylediler, buzdolabından şüphelendim servisi çağırdım ondada sorun yok.

Sizlerden ricam ankarada olup bu işi çözebilecek işinin ehli insanlara yönlendirmeniz.

Merhabalar ankarada toki turkuaz vadisinde oturmaktayım kaçak akım rölem durduk yere atıyor neyin tektiklediğini bir türlü keşfedemedik, taşınmadan önce kale marka olan röleyi siemens ile değiştirdim daha sonra bi kaç elektirikçi getirdim önce sigorta paneli uyumsuz hepsini siemens yaparsak düzelir dediler yaptık sorun devam ediyor, prizlere kablo sokup sigorta attırıp prizlerin sağlam olduğunu söylediler, buzdolabından şüphelendim servisi çağırdım ondada sorun yok.

Sizlerden ricam ankarada olup bu işi çözebilecek işinin ehli insanlara yönlendirmeniz.
durduk yere atmaz, hic enerji yükü yok yani kablolara bağlı olmadığı halde atıyorsa zaten bozuktur.
ancak: röle sağlam ise , kullanılan elektrik tesisatı ve kullanılan tüm cihazlar çok iyi olmalı ... şartları saglamassa atar. mesela tesisatın ve cihazlarında çok iyi olmasına rağmen atıyorsa ( tabi cihaz sağlam ise), buraya dikkat lütfen!!!!! tesisat sağlam ama , kablo tesislerinin ve cihaz içinideki dahi düzenli olmalı birbirlerine elektrik alanı etkiside olamayacak. aksi olursa elektrik alanı oluşur, potansiyel taşıma olur .... istenmeyen durum olur atabilir. yani kar rölesi sadece nötür_ toprak arası atar düşünmek yanlış olur. konu hakkında işin memurunu bulmak gerekir..( tamir için).

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri