Kaçak Akım Röleleri Hakkında?..

NEWfriend

Üye
İyi günler..

6 daireli binamızın elektrik panosunda bir röle var. Burada okuduklarımdan sonra, onun ''Kaçak Akım Rölesi'' olduğuna kanaat getirdim. Üzerinde, RCCB ..364 63A İbaresi var. Bu röle, yağmurlu havalarda şimşek kuvvetli çakınca atıyor.. Halbuki o anda diğer binaların elektriği kesilmiyor.. Bizim binanın şalteri mi hatalı, yoksa diğer binaların şalterleri mi?..

Evde yokken şalter atarsa da buzdolabındaki gıdalar bozulursa diye korkuyoruz..

Bu konudaki görüş ve tavsiyelerinizi yazarsanız, çok makbule geçer..

Saygılar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu,beklenebilen bir durumdur.Etkilenmeden rahatsız olmamak için," tekrar kapatmalı tip " kaçak akım şalteri kullanabilir veya,yeriniz müsait ise,mevçut şalterinize,tekrar kapama ünitesi ekleyebilirsiniz.

Sn.fahri yetiş beyin görüşüne aynen katılıyorum.İlaveten belirtmek istediğim bir fikrim var.Daha önce denemedim.Ama kaçak akım öncesine uygun bir varistör,Parafudr,C veya D tipi bir aşırı gerilim iletici bağlasak faydalı olur diye umuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri