Kaçak akım mahvetti beni

soral1907

Üye
Slm 2 seneden beri oturduğum evde çok nadir atan kaçak akım 3 günden beri günde 2 kere veya daha fazla atıyor, sabah kaçak akım rolesinin arızalanmış olabileceğini düşünüp sayaç odasına girip bilgileri almak istediğimde benim gibi 43 daireden 6 dairenin de ardarda attığını gördüm oradayken hepsini tekrar kurayım dedim ama 3 dakika kadar hepsi tekrar geri attılar daha sonra atmadan kuruldular, bende eve çıkıp bütün boat kapaklarını prizleri açıp içlerindeki inşaat artıklarını temizledim toprak hattını düzgün bağladım şimdi bekliyorum ne olacak sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benimde başıma böylebir olay geldi neredeyse tüm dairelerin kaçak akımı atıyordu üç gün sonra bulunduğum bina beslemesinin kablosundan çıktı inşaat zamanı kablo kısa geldiğinden ek yapmışlar ek de düzgün olmadığından su almış ve patladı kabloyu kanaldan çıkartıp değiştik.( kesinlikle demeyin arıza kaçak akım rolesinin önünde ve ya arkasında role kesinlikle kabul etmiyor kaçak nerede olrsa olsun)

Hayır daha önce evde kiracı oturuyordu o zaman böyle bir arıza olduğunda siemens marka 40amper 30ma kaçak akım ile değiştirmiştik. Bugün yaptığım kontrolde evde buzdolabının bağlı olduğu prizde toprak hattı kesilmiş bunu tekrar bağladım acaba buda bir etken olabilir mi.

Hayır daha önce evde kiracı oturuyordu o zaman böyle bir arıza olduğunda siemens marka 40amper 30ma kaçak akım ile değiştirmiştik. Bugün yaptığım kontrolde evde buzdolabının bağlı olduğu prizde toprak hattı kesilmiş bunu tekrar bağladım acaba buda bir etken olabilir mi.

Hayır bu etken olamaz..Çünkü kaçak akım rolesi toprak olmadan da çalışır..Toprağı bağlamakla iyi etmişsiniz tabiki de ama kaçak akımı attıran olay bu değildir..Ben kolon hattında sorun olabileceğini düşünüyorum..Çünkü sizin dediğinize göre atan sadece sizin değil diğer bazı dailrelerki de atmış..Kolon hattının gittiği buatların kontrol edilmesi lazım..Anladıgım kadarıyla kaçak akım roleleri daire içinde değil...

İ.Hallilercin ustam Kaçak akım roleleri kendinden önceki sistemden etkilenmez diye biliyoruz..Katologlarda da ve bazı ustalarımızda bu forumda bu şekilde yazmış..Bu konuyu açabilir misiniz?

ben kaçak akım rölesinin öncesinde oluşan aksaklıktan dolayı atacağını düşünmüyorum.
çünkü çalışma prensibi basit ifadeyle fazdan çekilen akımla nötrden dönen akım karşılaştırılır,
30mA den fazla fark çıkarsa kaçak akım atar.
öncesindeki aksaklıktan dolayı atma durumu mümkünse bunun nasıl olabileceğini bana izah edebilirmisiniz

Evet kaçak akım, ana sigorta ve sayaç apartmanın alt katında bir odada toplanmış kapıcının kontrolünde olup buradan dairelere dağılıyor.

Evet kaçak akım, ana sigorta ve sayaç apartmanın alt katında bir odada toplanmış kapıcının kontrolünde olup buradan dairelere dağılıyor.
Diğer dairelerde de aynı sorun varsa ( var demişsiniz) kolon hatlarındaki buatları kontrol edin..Burda fazdan toprağa ya da nötrden topraga kaçak söz konusudur..Saygılar...

Yönetici ile bu konu hakkında görüşeceğim ev içerisinde son yapmam gereken bir konu var mıdır acaba.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri