kaçak akım koruma rölesi

Merhaba Arkadaslar bır sorum olacak.
İki katlı bır yatakhaneye dısarıdan ana panodan besleme kablosu gelıyor alt katdakı panoya ve bu panoyuda su sekılde duzenlıyorum dogrumu sızce.Toplam guç 30kwt her katın.Alt katdakı panoya 125 amper salter ve iki adet de 63 amper bırı alt katın dıgerı ust katın V otomatları koyuyorum, monafazeler harıç.Önce bu dogrumu ve kafama takılan diger nokta ise dısardakı ana panodan gelen nötr ü alt katdakı panoda şötleyıp once 63 amper kacak akıma ve aynı kacak akımdan notr alıp ust katdakı kak a vermek ve sonra alıcılara dagıtmak burada sızce bır yanlışlık varmı.Tesekkur ederım herkese kolay gelsın

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arızayı topraklamayı ayırarak çalıştırmak doğru değil doğrusu arızayı bulup gidermek diyeceksiniz ki kak rolesi topraklama olmasada atar. bir cihazda kaçak olduğunu bildiğinimiz halde çalıştırmak ne kadar doğru bu işin şakası yok doğru olan arızayı tam olarak tespit edip tam olarak gidermektir. topraklama olayan yerlerdede kak rolesi görev yapar deyip işi şansa bırakamayız elektriğin şansı şakası olmaz.
Kaçak akım tesbiti, Avometre kullanma bilgisi ve biraz da elektronik bilgisi gerektiriyor. Üst kattaki banyodan paşel boru içine sızan su, tahliye borusuna çorap kaçan çamaşır makinesinin deterjan gözünden taşan suların, rezistans girişine veya motora giren soketi ıslatması, mutfakta taşan tencerenin prizin içini ıslatması durumlarını kim, nasıl belirleyecek? En kolayını yapıyorlar, KAR devre dışı, atan sigorta var mı, yok, "işi çözdük" deyip gidiyorlar.

faz toprak kısa devre olmuycak mı ben mi yanlış biliyorum
Kaçak akım rölesinde ister nötr'den toprağa, ister fazdan toprağa akım aksın, işini yapar. İlla kısa devre olması da gerekmez. İletken, yarı iletken fark etmez, sınırı aşan akımda çalışır. Genelde ıslaklıkla atar.

Sökmeye ne gerek var, prizlerden tüm cihazlar çıkartılır, sigortalar, anahtarlar kapatılır, iç tesisatta faz-nötr-toprak arası Ohm ve MegaOhm seviyesinde direnç var mı bakılır, direkt metal ya da sıvı aracılığıyla temas varsa giderilir, belli bir cihaz kaçak akım rölesini attırıyorsa, o tamir edilir, edilmiyorsa, ilgili prizin toprak teli ayrılır, cihazdan çarpılan olursa, yine kaçak akım rölesi atarak elektriği keser.
yeni taşındığım sıfır bina da bu kakr dan artık bezdik. sürekli atıyor. ve herkesin atıyor. ama benim attığında alt komşunun ki bazen atıyor bazen atmıyor. bir türlü iletişim halindede olamadık ama son günlerde gözlemlediğim k.a.r atıktan 12 saniuye sonra gökgürültüsü oluyor. kapıcımız binanın elektiğini yapan kişiye sormuş gökgürültüsünde atması normal demiş. biz hiç tatile gidemeyecekmiyiz tatile giderken illaki anahtarı birisine mi vermeliyiz dolaptaki esyalarımız eriyip kokmasın diye. saygılar

yeni taşındığım sıfır bina da bu kakr dan artık bezdik. sürekli atıyor. ve herkesin atıyor. ama benim attığında alt komşunun ki bazen atıyor bazen atmıyor. bir türlü iletişim halindede olamadık ama son günlerde gözlemlediğim k.a.r atıktan 12 saniuye sonra gökgürültüsü oluyor. kapıcımız binanın elektiğini yapan kişiye sormuş gökgürültüsünde atması normal demiş. biz hiç tatile gidemeyecekmiyiz tatile giderken illaki anahtarı birisine mi vermeliyiz dolaptaki esyalarımız eriyip kokmasın diye. saygılar

Kaçak akımı ,bağışık tiple değiştirmeyi de-
neyin.

Cevap icin tesekkur ederim ancak benim anlayacagim bir konu olmadigi icin elektrik ustasina soyleyecegim ama gokgurultusunde atmasi normal diyen bir ustaya nekadar fayda eder onu bilemiyorum

Gökgürültüsü ! kaçak akımın atmasına sebep olabilir.Bağışık tip kaçak akımla( Schneider Si tip.) değiştirmek,çözüm değilse,başka sebep aramak gerekir.

KAKR yi topraklama olmadan bağlarsanız hayat kurtarmaz.Röle toprak nötr ve toprak faz kısa devrelerinde açar.toprak olmazsa cihaz gövdesinde oluşan kaçağı algılayamaz.
Topraklama varsa, kaçak oluşma anında atar, topraklama yoksa, biri çarpılınca atar, yani, hayat kurtarabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri