Kaçak Akım Koruma Rölesi

s.a Otelde elektrik teknisyeniyim. Misafir odalarımızın oda panolarında 25A'lik kaçak akım koruma rölesi var. Bu oda panolarını besleyen kat panosundada 125A'lik kaçak akım koruma rölesi var. Odalarda herhangi bir kaçak akım proplemi olduğunda diyelim günde 10 kez olabiliyor, bunun 9'u kat panosundaki röle açıyor. Rölelerin açma hassasiyeti 30mA. Kaçak akımı hissedip ilk açması gereken oda panosundaki röle olması gerekmezmi, bu konunun sebebini bilenlerin paylaşımlarını bekliyorum, tşklr

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kat panosundaki kaçak akım rolesini 300mla. yapman gerekir.

Merhaba kardeş marka belirtmemişsin odalardaki kaçak akımın markası aynımı
genelde iş bitirici firmalar maliyetten kaçmak için dandik malzeme kullanır

300 mA lik kaçak akımın,SELEKTİF tip olması gerekir.

mhmtyazıcı arkadaşım söylediğin şey yanlı biz bunu ünüversitede görüyoruz
yangın koruma rölesi 300ma
kaçak akım rölesi yani insan korumalı olanı 30ma olmalı
UNUTMA

Beni aydınlatacak cavap henüz gelmedi, Açma hassasiyeti aynı değerlerde 30mA olan 2 röle var. Birbirlerinden farkı ise 125A' lik olan kat panosunda trifaze röle, diğeri ise oda panosundaki 25A' lik monofaze röle. Oda içinde bir kaçak akım arızası meydana geldiğinde kendi devresine en yakın olan oda içindeki röle açmıyor, uzaktaki kat panosu rölesi açıyor. İşin beni uğraştıran tarafıda burası kat panosu röleside 30 odayı besliyor. Hangi odada arıza olduğunu hemen tespit edemiyoruz. Sabit bir kaçak akım söz konusu olursa odayı hemen deşifre edebiliyoruz ama anlık kaçak akım arızası olunca hangi odanın sebebiyet verdiğini çoğu zaman bilemiyoruz. Bunların bir kısmındada şöyle bir durumlada karşılaşıyoruz. Kat panosundaki açmış röleyi kurunca arıza devam ediyorsa, artık hangi odada ise odanın rölesi açıyor. Böyle bir durumla karşı karşıyamıyız diye gidip 30 odayı tek tek konrol etmek durumunda kalabiliyoruz, çoğu zaman bu mümkün olmuyor, artık o odadan bize misafir yoluyla yada kat temizlik görevlileri tarafından bildirilmesini bekliyoruz. Başımın belası bu röleler :) Röle bozuktur, marka değişiktir, amperi farklıdır, bu gibi cevaplarla ilgisi olduğunu hiç düşünmüyorum, bunun net bir açıklaması olmalı.

Merhaba kardeşim markan kötü değil şimdi kusura bakma daha önce tam dikkat etmedim.Hem odada hem katta kaçak akım vardemişsin.Şimdi prensip olarak iki kaçak akım arka arkaya takılmaz kat panosuna 300 mla lık yangın rolesi koyman gerek zaten odalardakaçak akım var 2. ye gerek yok sadece koridorları besleyen sigortaya ayrıyeten kaçak akım takmalısın bu şekilde sorunun hallolur.Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri