kaçak akım koruma röleleri

kenan_37

Üye
merhaba arkadaşlar.sayaç panosunda bir tane yangın koruma rölesi olduğu zaman sayaçlar için ayrıca otomatik sigorta takılırmı.ayrıca bu sigortaların ve daire içindeki hayat koruma rölelerinin akım değerleri neye göre belirlenir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım rolesi (şalteri) aşırı akımda atmaz devreye birde sigorta veya rermik şalter koyman gerekli.
KAR amper i kurulu güç toplam akımı kadar olmalı.

merhaba arkadaşlar.sayaç panosunda bir tane yangın koruma rölesi olduğu zaman sayaçlar için ayrıca otomatik sigorta takılırmı.ayrıca bu sigortaların ve daire içindeki hayat koruma rölelerinin akım değerleri neye göre belirlenir.
Merabalar...Yangın koruma rolesi 300ma ana panoya branjman hattın girişine takılır..Sonra kompakt şaltere girer sonrada dengeli bir biçimde sayaçlara, dairelere dağıtılır..Sayaçlara tabiki de otomatik sigorta takılır...Yangın koruma rolesi farklı otomatik sigorta farklıdır..Bunların görevleri ayrı ayrı...Akım değerlerine gelince daire içerisinde aydınlatma linyesine 10 A Priz linyesine 16 A sigorta takılır... Fırınlı ocak, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi linyeleri ayrı sigorta değerleri ise 16 A dir...Şohben ise 7000 w gücündeki ani ısıtıcının sigorta değeri 32 A dir...Monofozede kullanılması pek önerilmez çektiği akımdan dolayı...Monofozede sayaç üstü 25A sigorta Trifaze sistemde genelde 32A sigorta takılır..Bir de mümkünse sigorta tipleri B olsun..

Yangın koruma şalteri,kompakt şalterden sonra bağlanır.Yani,enerji girişi,önce kompakta,kompakt çıkışı YKŞ ine girer.

Yangın koruma şalteri,kompakt şalterden sonra bağlanır.Yani,enerji girişi,önce kompakta,kompakt çıkışı YKŞ ine girer.
Slm...SİZİN DEDİĞİNİZ ŞEKİLDE OLMA SEBEBİ YKŞ Yİ KISA DEVRE VE AŞIRI AKIMA KARŞI KORUMAKTIR DEĞİL Mİ? BEN DE AFFINIZA SIĞINARAK ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM:Kompakt şalterden sonra herhangi bir kaçak olması durumunda kendinden önceki Yangın koruma şalterinin atması daha iyi değil midir? Çünkü kaçak akım koruma roleleri kendinden önceki sistemden etkilenmez.. Yarın bir gün topraklamanın iyice zayıfladıgını ve iş göremediğini düşünürsek ve kompakt şalter ile Yangın koruma rolesi arasında kaçak oldugunu varsayarsak kendinden önce olması mı iyidir sonra olması mı iyidir? Kompakt şalter, kaçak akım korumalı kompakt şalter ise buna bişey diyemem, zaten YKŞ'ye gerek kalmaz...

Son düzenleme:
Yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• RCD T.Odabaşı.rar
    385.2 KB · Görüntüleme: 20
  • EMO KAÇAK AKIM RÖLELERİ.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 29
  • kaçak akım emo.rar
    357.1 KB · Görüntüleme: 23
Kaçak akım koruma rölelerinde enerji girişi rölenin alt kontaklarınamı yoksa üst kontaklarınamı bağlanmalıdır bazı rölelerin üzerinde 1 2 gibi rakamlar yazıyor

Genelde,tek haneli numaralar giriş,çift haneliler çıkıştır ( 1-3-5 giriş,2-4-6 çıkıştır ).Tekrar kapamalı tiplerde durum farklıdır.

Genelde,tek haneli numaralar giriş,çift haneliler çıkıştır ( 1-3-5 giriş,2-4-6 çıkıştır ).Tekrar kapamalı tiplerde durum farklıdır.
sigortalarda fazın sigortanın alt kontağına bağlanması gerekir diye biliyorum ben.yanlız bazı uygulamalarda kablonun geliş yönüne göre olsa gerek sigortaların üst kontaklarının köprülenmiş olduğunu gördüm.bu doğru bir bağlantı olurmu

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri