Kaçak akım anahtarının doğru çalıştığını nasıl anlayacağım?

sarıcizme

Üye
Merhabalar. Kaçak akım anahtarlarının çalıştığını üzerindeki test butonunun haricinde nasıl anlarım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çalışmayan kaçak akımlar bana çok büyük sorun oluşturuyorlar.:rolleyes:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
10 W lık bir ampulü,faz-toprak arasına değdirdiğinizde veya nötr-toprağı kısa devre ettiği-
nizde şalter açıyor ise,şalteriniz sağlam demektir.

ustada cevaplamış ama benim merak ettiğim neden test butonunu kullanmadığınız?

Çünkü test butonu bazen arızalı olabiliyor yada test butonu cihaz içinde kaç mA kaçak oluşturuyorki bilmiyorum? Bu yüzden test butonuna güvenmiyorum. Bir de 4 kutuplu kaçak akım anahtarlarında test butonu kaç kutubu test ediyor acaba bilmiyoruz. Büyük bir ihtimal iki kutubu kontrol ediyordur ve diğer iki kutup çalışıyormu bilmiyorum.
Ayrıca yukarıda verdiğiniz örnekte nötr toprak arası 5 volt ölçüyoruz desek,10W lık ampul bu devrede ne kadar kaçak akım oluşturur acaba? Bu arada kaçak akım anh. 30 mA.

Nötr-toprak arasına ampul bağlanmıyor,doğrudan kısa devre ediliyor.10 w lık ampul,
faz-toprak arasına bağlanıyor.

Çünkü test butonu bazen arızalı olabiliyor yada test butonu cihaz içinde kaç mA kaçak oluşturuyorki bilmiyorum? Bu yüzden test butonuna güvenmiyorum. Bir de 4 kutuplu kaçak akım anahtarlarında test butonu kaç kutubu test ediyor acaba bilmiyoruz. Büyük bir ihtimal iki kutubu kontrol ediyordur ve diğer iki kutup çalışıyormu bilmiyorum.
Ayrıca yukarıda verdiğiniz örnekte nötr toprak arası 5 volt ölçüyoruz desek,10W lık ampul bu devrede ne kadar kaçak akım oluşturur acaba? Bu arada kaçak akım anh. 30 mA.

yanlış anlamışsın kardeş. faz ile toprak arasına ampül bağlayabilirsin yazıyor. eğer diğer yöntemi deneyeceksen toprak ile nötr'ü kısa devre edeceksin. ama ilk yöntem daha garanti. 2. yöntemde topraklama dirençleri de işin içine giriyor.

özür dilerim yanlış anlamışım. Bu yöntem garanti gözüküyor, teşekkür edrim.

arkadaşlar bu yöntemler doğru ama uzun süren işlemler..kaçak akım koruma nahtarı 1 tane 2 tane ise tamam uğraşılabilir ama çok sayıda kaçak akım var ise bu işlemler çok uzun sürer... bir firmada görmüştüm hiç bunlara gerek kalmadan gerekli kaçak akımı oluşturark Kaçak akım anahtarlarını test eden cihazlar var.. firmanın ismi aklıma gelmiyor..hatırlayınca yazarım.

arkadaşlar bu yöntemler doğru ama uzun süren işlemler..kaçak akım koruma nahtarı 1 tane 2 tane ise tamam uğraşılabilir ama çok sayıda kaçak akım var ise bu işlemler çok uzun sürer... bir firmada görmüştüm hiç bunlara gerek kalmadan gerekli kaçak akımı oluşturark Kaçak akım anahtarlarını test eden cihazlar var.. firmanın ismi aklıma gelmiyor..hatırlayınca yazarım.

kardeş öyle bir cihaz kullanacaksan illaki panoyu açacaksın. panoyu açtıktan sonra bi kablo alıp hem nötr'e hemde topraklamaya deydireceksin. bunun nesi uzun sürecekki? o dediğin test cihazını bağlamak bence daha uzun sürecektir.

Önce test butonuna basarsın atmazsa, prizden nötr ile toprak uçlarını kısa devre edersin yada düşük watlı seri lamba yapıp faz toprak bağlarsın. Dahada atmıyorsa at çöpe o röleyi :eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri