Kaçak akım ölçümü

yvzkdr

Üye
Herkese iyi akşamlar. Aklıma takılan bir konuda ustalarıma danışmak istiyorum. Elimde üç fazlı dengeli bir yük var ve bu yüke topraklama olmayan bir işletmede enerji veriyorum. Ayrıca bu yükten bir kaçak akım olduğuna da eminiz diyelim. Bu yükten dolayı oluşan kaçak akımın yükün gövdesinde olduğunu varsayarsak bunu nasıl bir yöntemle ölçebiliriz bunu çözemedim. Ayrıca KAR da yok. Multimetreyi nötr toprak arasına bağlasak topraklama yok. Faz nötr gerilimini ölçsek kaçak yapan fazdan dolayı nötrde gerilim olmalı. Bunun yolu nedir acaba? Biraz karışık oldu kusura bakmayın. İyi akşamlar herkese.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese iyi akşamlar. Aklıma takılan bir konuda ustalarıma danışmak istiyorum. Elimde üç fazlı dengeli bir yük var ve bu yüke topraklama olmayan bir işletmede enerji veriyorum. Ayrıca bu yükten bir kaçak akım olduğuna da eminiz diyelim. Bu yükten dolayı oluşan kaçak akımın yükün gövdesinde olduğunu varsayarsak bunu nasıl bir yöntemle ölçebiliriz bunu çözemedim. Ayrıca KAR da yok. Multimetreyi nötr toprak arasına bağlasak topraklama yok. Faz nötr gerilimini ölçsek kaçak yapan fazdan dolayı nötrde gerilim olmalı. Bunun yolu nedir acaba? Biraz karışık oldu kusura bakmayın. İyi akşamlar herkese.

ilk düğmeyi yanlış iliklerseniz ondan sonrası hep yanlış gider.

Kaçak akım pensampermetresi ile ölçebilir-
siniz.Veya,aşağıda.

Ekli dosyalar

• ToprakKacakAkimRoleleriveToroidler.pdf
    581.5 KB · Görüntüleme: 12
  • CIRCUTOR RGU-10.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 9
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Ayrıca iliklenen bir düğme yok henüz. Sorum sadece teorik düzeydeydi yani yanlış iliklememek için çabalıyorum. Yine de sağolun. Sağlıcakla kalın.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Ayrıca iliklenen bir düğme yok henüz. Sorum sadece teorik düzeydeydi yani yanlış iliklememek için çabalıyorum. Yine de sağolun. Sağlıcakla kalın.
Kaçak Akim ölçü cihazı kaçak akım pensampermetresi sn @sami inci dediği gibi diğer veyası

yük gövdesine topraklama kablosu bağlı değil ve mekanik olarak da gövdenin toprakla bağlantısı tamamen kesilmiş ise kaçak akım pensampermetresiyle ölçememeniz lazım.

böyle bi senaryoda kaçak akımı ölçme yerine izolasyon megeri kullanmanın daha uygun olacağı kanısındayım.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri