Kaç kwar kondansatör takmalıyım...

elromandan

Üye
11 kw direk yol vermeli dalgıç motoruna kaç kwar kondansatör takmalıyım...kompanze için...ilginiz teşekkür ederim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dalgıç motorun cosfi'si olsa daha net olurdu.
11kW için 6kVAr ile 7,5kVAr arası yeterli gibi.

Arkadaş, pratık olarak %35-40 gibi diyebilirim ama, mümkünse motoru çalışdır, tabı önce kombı sayaçdan, aktıf , reaktıf ve kapasitif (1.80-5.80-8.80) veya sayaç sıfırdan başlamışsa,
başlangıçda ve stop ettiğin dekı değerlı çıkararak sonuçları yaz. reaftif/aktıfden motorun cosfisini bul.
Çıkarmak istediğin değere göre tangant degerlerınden hesapla. Faydalı olacağını ümid ederim..

Bana kısa yoldan hesaplayabileceğim bir formül verebilirmisiniz acaba..? veya bir döküman...

elromandan ' Alıntı:
Bana kısa yoldan hesaplayabileceğim bir formül verebilirmisiniz acaba..? veya bir döküman...

Qc=P.(tanfi1-tanfi2)

Qc: Gerekli kondansatör gücü (kVAr)
P : Aktif Güç (kW)
tanfi1: Kompanzasyon yapılmadan önceki durumun tanjant olarak değeri
tanfi2: Yapılmak istenen kompanzasyonun tanjant olarak değeri

Daha da kolay hesaplamanız için bir excel dosyası hazırladım.

Motor Gücü yazan sütuna motor gücünü, cosfi1 sütununa motor etiketinde yazan cos fi değerini, cosfi2 sütununa da yükseltmek istediğiniz cos fi değerini yazın. Kondansatör sütununda gereken güç çıkacaktır.

Ekli dosyalar

• Motor Kondansatör Hesabı.rar
    7.7 KB · Görüntüleme: 9
Elromandan arkadasimiz, bu mesajdan sonra da halen kondansatorunu secmez ise, artik kendisini de kopmanze etmekten baska care kalmayacak gibi :) Emeginize saglik gayet net olmus

Sn.elromandan ,arkadaşlarımız gereken yardımı yapmış.Bilhassa genç arkadaş helva yapman için bütün malzemeyi vermiş.Hazır helvayı da ben vereyim.10 Kvar lık kondansatör kullan ilk başlarda birazcık fazla gelir.Zamanla kapasite kaybettikçe yerini bulur.Kolay gelsin...

Şimdi arkadaşlar affınıza sığınıyorum...inanın verdiğiniz bu bilgiler benim için çok önemli ve bu bilgiler bu işi yaptığım sürece bana ilaç olacak bilgiler...hepinize minnettarım...özellikle GENÇ ARKADAŞ'a çok teşekkür ederim... bu arada kondasatör'ün sağlam olup olmadığını nasıl anlıyoruz onuda yazarsanız sevinirim, normalde nasıl ölçülür bilmediğimizden kısa yoldan değişim yapıyoruz...

Kondansatörü enerjilendirdiğinizde,üstünde yazan akımı çekiyor ise sağlamdır.Genelde,gücünün 1,5
katıdır ( 380 voltta ).Ölçümü,pensampermetre ile yapabilirsiniz.

kondansatörü enerjiye bağla ve pensampermetre ile akımını ölç ve üzerindeki etiket değeriyle karşılaştır
fazla bir fark çıkarsa kondansatör arızalıdır.....
kondansatör hesabı için ise pratik yoldan
Qc=p.k
k yıda pratik olarak k seçim cetvelinden bulabilirsin....
cosfi için ise:
1. sistemde kombi sayacın var ise reaktif/aktif ten bul
2. motorun etiketine bak orda yazar ordan bul
3.bu imkanlar yoksa ortalama o motorun cosfi si 0.80 olarak alınır

cetvelden bulmak için k faktörü için cosfi2 yi 0,99 al
ve gerekli kondansatörünü hesapla

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye