kaç kva lık jeneratör gerekli?

Arkadaşlar yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.
yaptığım ölçüm ana şebekeden di yani kompanzasyon dan önce
tam yükte
yaptığım ölçümlerde;
AKIM
L1 =175A
L2 =180A
L3 =180A
GERİLİM
L1=217V
L2=218V
L3=216Volt tur.
kompanzasyon panosu üzerindeki cos fi metrede okuduğum değer 0.99 dur.sizce normalmi?
birde KW yi KVA ya çevirme formülünü rica ediyorum
saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ana şalter değeri de 250 Amperedir.yaptığım ölçümler tam yükte bundan daha fazla artış olmaz.işletmede
salon tipi ve kanal tipi klimalar var

Hocam KW tan KVA ya gecis formulu : P=SxCosfi dir.

P=Aktif guc ( W )
S=Gorunur Guc ( VA ) ( Zahiri guc veya kompleks guc de denir )

Mesela motorlar KW cinsinden tarif edilirken trafo ve jeneratorler KVA cinsinden tarif edilir.

Verdiginiz gerilim degerleri, almis oldugum 220 volt degerine cok yakin oldugu icin hesaplari etkilemez..

Jenerator calisirken kompanzsayon devrede olmayacagindan, cosfi yi 0.99 almamanizi oneririm...

Klimalariniz asiri kalkis akimlari problemi yaratmazlar bu yuzden 66 KVA uygundur diyorum...

Eger full yukte calisiyor olsaydiniz veya tam otomatik bir jenerator kurmak isteseydeniz jenerator 125 KVA olacakti...saygilar

Sn.hicbirsey bizmi yanlış gördük yoksa bu akımlara sonradan 100a dahamı ilave edilmiş?
Gözden kaçırmamak lazım.

Sn.bay_elk verdiğiniz ilk değerler (Akım) daha düşük değilmiydi?

iyi paylaşımlar

Evet ya ben de simdi farkettim !!!! Hatta bu mesaji duzeltmeden once ilk verilen akimlarla son verilen akimlarin ayni oldugunu yazmistim...
Ben hesaplarimi 75 A ve 80 A degerlerine gore yaptim....175 A ve 180 A olunca is degisir!!!!!
Hic dikkat etmemistim...Bu konu cok onemli...Yanlis bilgilendirme kadar kotu bisey yok...Belki de yoneticilerimizden, mesaj duzeltme opsiyonunu kaldirmalarini istemek lazim....Elektrige zam yapilabildigini gormustum ama, amperlere ilk goruyorum....

merhaba bay_ elk arkadaşlar ayrıntılı bilgiler vermişler hepsine teşekkür ederim ama pratikle gerçek arasında hep hatalar olur yanılma pyaları olur eğer senin yükün ortalama faz başına 180A civarında ise ve demeraj akımı yok ise senin işini prime gücü 150 kva olan bir jeneratör rahatlıkla görür prime gücü 150 kva olan bir jeneratörden 226 A maksimum güç alırsınız tabiki jeneratörün markası buda önemli ben 12 yıldır jeneratör dünyasının içindeyim sana tavsiyem menşei belli olmayan motor ve alternatör den uzak dur markanın hiç önemi yok zaten türkiyedeki tüm jeneratör üreticileri montaj yapıyor imalat değil caterpıllar haricinde çin menseili ürünler ön planda ama parayı verene kaliteli motor ve alternatörle monaj yapıyorlar siz yinede 150 kva jeneratörde perkins,cummıns,volvo dizel motoru olan stamford ,leroy somer,mecc alte marka alternatörü olan gurupları tercih edin dikkat edin bu markalarında çinde üretilen modelleri var firmadan ürünle ilgili menşei ile ilgili bilgi ve ispat istersniz 2yıl sonra garanti bitince başınız ağrımasın

Lütfen teşekkür mesajı yerine artı ( + ) popülarite verin.
Konudaki teşekkür mesajı silinmiştir.

Merhaba Hocam
Sistemde demenaj yüklerini baz almazsanız pratik çözümde çekilen amperlerdeki farklarda %30 dan fazla değilse amperi direk kva olarak baz alabilirsiniz.Jeneratörlerde cos değeri imalatta 0.8 olarak alınır.Ayrıca motorlar ilk adımda direk tüm yükü üzerine alamaz ve motorlar arasında fark vardır.Burada kabaca jeneratörün yükün %65 ni ilk adımda kaldırabileceği baz alınması gerekir.

Arkadaslar, isi degisimiyle generatorun guc kaybi arasinda basit bir katsayi var mi?Yani ortam sicakligi veya sargi sicakligi arttiginda % ne kadarlik guc kaybi oluyor bilen varsa bilgilendirirse memnun olurum.

_______________________________________________________________________________________

Sn hicbirsey isi degisimiyle guc degisimi arasindaki iliski konusunda yardimci olabilir misin?

_______________________________________________________________________________________

Lütfen arka arkaya mesaj atmayınız. Bunun yerine degiştir butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyiniz.

Düzenleyen: Blacktooth

cimbom ' Alıntı:
Arkadaslar, isi degisimiyle generatorun guc kaybi arasinda basit bir katsayi var mi?Yani ortam sicakligi veya sargi sicakligi arttiginda % ne kadarlik guc kaybi oluyor bilen varsa bilgilendirirse memnun olurum.

Sn hicbirsey isi degisimiyle guc degisimi arasindaki iliski konusunda yardimci olabilir misin?

Sicaklik artisi ile kablo akim tasima kapasiteleri arasinda, formullestirilmis kesin bagintilar var.Fakat sicaklik ile generator cikis gucu arasinda boylesi direkt bir baginti dogrusunu isterseniz duymadim..Kulagima bir seyler calinirsa paylasirim...Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri