kaç kva üzeri kombi sayac konulması zorunludur

kaç kva üzeri kombi sayac konulması zorunludur

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kurulu güç 15kW ve yukarısında ise tedaş; kompanzasyon tesisi ve kombi sayaç ister.

16 kva , 9 kw üstü (9,5 ve yukarısı) 3*10 A veya 3*20 A kombi sayaç ;33 kw ve yukarısı ise 3*..X/5 A sayaç takmak zorundadır.

9.1 kw üzeri direkt kombi takılması uygundur..100 ampere kadar kombi sayaclar mevcuttur..ama cekilen akım 90 amperden büyük ise sistemin zarar görmemesi ve sayacınızın yanmasını istemiyorsanız akım trafosu kullanmanız ve buna baglı x/5 kombi sayac kullanmanız menfaatiniz icabıdır..

Marmara bölgesinde sedaş kendisi sayaç değişikliğini ücretsiz yapıyor. Demand aştı mı? 15kW'ı geçti mi? Hemen sayacı kombi ile değiştiriyor. Sayaç üretici firmaları biraz etkilenecek. Kompanzasyon işi yapan mühendis firmalar bu aralar hareketlenecek...

Marmara bölgesinde sedaş kendisi sayaç değişikliğini ücretsiz yapıyor. Demand aştı mı? 15kW'ı geçti mi? Hemen sayacı kombi ile değiştiriyor. Sayaç üretici firmaları biraz etkilenecek. Kompanzasyon işi yapan mühendis firmalar bu aralar hareketlenecek...
Sayaç değişikliği yaptıktan sonra güç artırımı istemiyorsa ve bu isteğini takip edip işlem yapmıyorsa kombi sayaç taktırması kompanzasyon yapan firmaların pek faydasına değilde zararına olur.

Dağıtım şirketi sayaç değişikliğini kendisi yapıyor. Kayıtsız değişklik yapmaz. Ayrıca mühendis firmalara ne gibi bir zararı olacak onu anlayamadım?

Bir abonenin sayaç kaydının kombi olması abonenin aktif ile beraber indüktif ve kapasitif endekslerinin okunmasını gerektirir. Kombi sayaç takılmış, indüktif veya kapasitiften sınırlar da aşılmış olabilir, ama bu aboneye reaktif bedel çıkacağı anlamına gelmez. Bu okunan değerlerin TL olarak değerlendirilmesi için abonenin sistemdeki sözleşme gücünün 9500 W ve üzerinde olma zorunluluğu var. Benim bildiğim prosedüre göre; Dağıtım firması aboneye kombi sayaç takmasıyla beraber güç tesbiti ve re'sen güç artırımı talebini açarak tesbit tutanağının bir suretini aboneye imza karşılığı teslim eder. Bu tutanağın belli bir suresi olur. mesela 15 gün gibi. Diğer suret ise dağıtım firmasının kontrolunde kalır. Güç artırım projesini kuruma sunarak gerekli işlemler takib edilir. Beraberinde ölçü devresi yeni güce uygun olarak dizayn edilir. Sure bitiminde abone gereğini yapmamış ise elektriğinin kesilmesi sözkonusu olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri