Kaçak akım rölesi sigorta olarak kullanılabilir mi

elkkum

Üye
arkadaşlar merhaba, kaçak akım rölesinden girişteki ve çıkıştaki nötrü çıkarıp birbirine ekledikten sonra, giriş fazını giriş nötre köprüleyip çıkış fazınıda aynı şekilde nötr çıkışıyla köprüleyip bağlayınca kaçak akım rölesi özelliğini devre kesici olarak devam ettire bilir mi?(kaçak akım işlevini yitirir ama sigorta olarak devam edermi?)

Ay9Agp.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
resim olarak ekledim, peki bu şekilde tutmama durumu olurmu, röleyi kurduğumuz anda geri atarmı peki, sonuçta röle faz nötr arası farkı görünce atacak, burada nasıl bir durum olur ikisindede aynı faz geçiyor, bir fark algılanır mı

kesici olarak kullanırsınız sigorta görevi görmez

hikaye evet biliyorum yapacağım gibi bir şüphe uyanmasın tabi, ama çevremde elektrikçilerin böyle yaptığını duydum böyle bağlantı görürsem buna da dikkat edeyim diye sordum, bazı kaçak akım tutmayan evlerde yapıldığını duydum, sorum bu bağlantıyla kaçak akım nasıl tutuyor

hikaye evet biliyorum yapacağım gibi bir şüphe uyanmasın tabi, ama çevremde elektrikçilerin böyle yaptığını duydum böyle bağlantı görürsem buna da dikkat edeyim diye sordum, bazı kaçak akım tutmayan evlerde yapıldığını duydum, sorum bu bağlantıyla kaçak akım nasıl tutuyor
Niye tutmasın? Kaçak akım rölesinden geçen iki iletkenden eşit akım geçiyor çizdiğiniz devrede.

peki kaçak akım rölesi 40amper olsa diyelim, bu iletkenden geçen akım 40ı geçince bu röle açma yaparmı

peki kaçak akım rölesi 40amper olsa diyelim, bu iletkenden geçen akım 40ı geçince bu röle açma yaparmı
Sigortalı kaçak akım rölesi değilse açmaz, evlerde iç tesisatta görme ihtimaliniz düşüktür. Üzerindeki yazılardan sigortalı mı değil mi anlarsınız.

kaçak akım koruma rölesindeki yazan 40A açma kapasitesi değil; kaçak akım koruma rölesinin dayanacağı maksimum akımı ifade eder.

yani 40 A üstünde akım geçerse kaçak akım koruma rölesi deforme olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri