Kısa süreli bellek testinde şempanzelere yenildik!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
6,059
Puanları
3,256
Konum
BURSA
MSNBC’nin ‘Bir şempanzeden daha mı zekisin?’ adlı haberine konu olan 7yaşındaki Ayumu adındaki şempanze ile arkadaşı, kısa süreli bellek (anlık bellek) testinde iki genç insanla karşı karşıya getirildi. Beklediğinizin aksine karşılaşmayı şempanzeler kazandı.
Peki bu nasıl oldu? Bilim adamları bu sonucu açıklamaya yardımcı olacak birkaç teori üzerinde dursalar da hala nasıl olduğu hakkında kesin bilgilere ulaşmış değiller. Bu teorilerden birisi; şempanzelerin eidetik (fotoğrafsı) belleklerinin insanlara kıyasla gelişmiş olduğudur yani ergen Ayumu fotoğrafik bir hafızaya sahip.
Yapılan bilimsel çalışmalara göre şempanzelerin çok sayıda farklı resim, ses ve diğer objeleri hafızalarına bir kez yerleştirdikten sonra tekrar tekrar geri çağırabildikleri (hatırladıkları) tespit edilmiş. Üstelik bu sevimli hayvanların az sayıdaki objeler karşısında hızlı, güvenilir ve doğru kararlar verdikleri belirtiliyor.


Bilim adamları bu veriler doğrultusunda Ayumu gibi şempanzelerin (dikkat hepsi değil ;) ) insanlardan daha iyi bir hafızaya sahip olduğuna inanıyor. Belki de bu insanın sürekli gelişerek yeni beceriler kazanmasına rağmen görsel hafıza bağlamında bazı yetilerin yitirildiği anlamına geliyor çünkü hatırlamak istediğinde ya da hatırlanması gerektiğinde elinin altında bu işi onun yerine yapacak akıllı telefonlar, tabletler bulunuyor.
Sonuç olarak şempanzelerin insana benzer pek çok beceriye sahip olduğu biliniyor fakat bu benzerliklere rağmen evrim teorisini benimseyenlere bilim adamaları bir hatırlatma yapmak istiyor; arada hala 40 milyondan fazla farklılık bulunuyor. Şempanzelerin hafızası iyi olabilir ama insanlar canlılar arasında en üst konumda yer almaktadır çünkü kendi kendilerini kontrol yetenekleri daha baskındır.

Alıntıdır Kaynak: hardwaremania
 

kemaleris

Üye
Katılım
27 Eki 2010
Mesajlar
143
Puanları
1
Yaş
39
:) belkide insanlar evrimleşip maymun olmuşlardır ve biz hala evrimi tamamlayamamış olabilir miyiz :)
 

Forum istatistikleri

Konular
122,204
Mesajlar
861,915
Kullanıcılar
438,704
Son üye
fatihbulut23

Yeni konular

Üst